Zavrieť

Porady

Dátum dodania/nadobudnutia: 2 príklady

Ako by ste zaúčtovali prosím:

Tuzemsko:

DF - dátum vystavenia faktúry 4.3.18, dátum dodania tovaru 5.3.18, blok z ERP 4.3.18 zaplatená faktúra. Večer chystajú tovar - potraviny - urobia doklady, ráno distribujú a chcú zaplatenie v hotovosti 5.3.18. Ja mám z toho hrôzu ako to dať do účtovníctva + DPH

Nadobudnutie tovaru z ČR: DF faktúra vystavená 28.2., tovar dodaný 1.3. aj s faktúrou....
Ja mám z toho hrôzu... Ako to dať do účtovníctva + DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Toto sú bežné záležitosti, ktoré vznikajú pri odbere s doručením, a nemali by účtovníkovi robiť žiadnu hrôzu. Všetko je to celkom v poriadku až na jedinú vec.

    Ten bloček z ERP by nemali robiť vopred. Ak by im prišla potom kontrola, tak by im do zaplatenia nesedel stav pokladne. Mali by mať prenosnú ERP a tlačiť bloček na mieste pri úhrade. Ale to je problém dodávateľa, nie odberateľa.

    Účtovať treba jednotlivé skutočnosti tak, ako sa stali:
    - Príjem na sklad vtedy, kedy skutočne bol tovar prijatý.
    - Vznik záväzku vtedy, kedy záväzok vznikol. Tu závisí od dohodnutých zmluvných vzťahov, či záväzok zaplatiť vznikol už pri objednaní/vystavení faktúry, alebo až pri doručení tovaru.
    - Úhradu v hotovosti samozrejme treba účtovať s dátumom, kedy bola uskutočnená. Možno by som si k tomu dal poznámku, že dodávateľ dal bloček pripravený vopred, preto nesedí dátum.
    - Odpočet DPH je možné urobiť najskôr ku dňu priznania DPH dodávateľom, ale môže byť uskutočnený aj neskôr, najneskôr do konca roka. Takže sa môže použiť dátum z faktúry, alebo aj neskorší.

    Dátum dodania/nadobudnutia: 2 príklady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.