Zavrieť

Porady

Čo keď zamestnanec sa stane dôchodcom...

Máme zamestnanca na polovičný úväzok, a nejak 2.8.2006 má vypočítaný odchod do dôchodku. Avšak dôchodok ešte vybavený nemá.
Ako postupovať? Je možné ho ďalej zamestnávať? Čo sa mení?
Ďakujem.
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

K.A.T.K.A
Máme zamestnanca na polovičný úväzok, a nejak 2.8.2006 má vypočítaný odchod do dôchodku. Avšak dôchodok ešte vybavený nemá.
Ako postupovať? Je možné ho ďalej zamestnávať? Čo sa mení?
Ďakujem.
Je možné ho ďalej zamestnávať?
Áno

Ako postupovať? Čo sa mení?
http://www.porada.sk/t25516-zamestna...dochodcov.html
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
K.A.T.K.A
Máme zamestnanca na polovičný úväzok, a nejak 2.8.2006 má vypočítaný odchod do dôchodku. Avšak dôchodok ešte vybavený nemá.
Ako postupovať? Je možné ho ďalej zamestnávať? Čo sa mení?
Ďakujem.
Kým nemá rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku tak budeš ho naďalej brať ako ostatných zamestnancov.
Ak bude starobným dôchodcom potom nastanú veci.Aké? Skús hladať bolo veľmi podrobne rozobraté.
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

endrju
Je možné ho ďalej zamestnávať?
Áno

Ako postupovať? Čo sa mení?
http://www.porada.sk/t25516-zamestna...dochodcov.html
neni mi ešte celkom jasné že ako je to s tou nezdaniteľnou čiastkou??
Tento rok ju ešte uplatňuje a keby bol zamestnancom ďalší rok, tak už nie?
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

keďže preddavky na daň boli nulové , ostáva to tak i naďalej???
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

K.A.T.K.A
neni mi ešte celkom jasné že ako je to s tou nezdaniteľnou čiastkou??
Tento rok ju ešte uplatňuje a keby bol zamestnancom ďalší rok, tak už nie?
Áno - tento rok si nezdaniteľnú časť uplatňuje, pretože nebol poberateľom dôchodku od 1.1. V budúcom roku bude poberateľom dôchodku k 1.1. - nárok na nezdaniteľnú časť nebude mať - mohol by si uplatniť rozdiel medzi nezdaniteľnou častou ZD a úhrnom vyplatených dôchodkov, ak by tento úhrn nedosiahol výšku nezdaniteľnej časti /v ročnom zúčtovaní, alebo pri podaní DP/.
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

Ďakujem, toto mi je už jasné.
a zvyšok hádam doriešim, keď bude to rozhodnutie :-)
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

smith
Kým nemá rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku tak budeš ho naďalej brať ako ostatných zamestnancov.
Poopravím citované tvrdenie. Poistné na invalidné poistenie sa neplatí odo dňa dosiahnutia dôchodkového veku. (§128 ods. 4 zákona o sociálnom poistení)
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

K.A.T.K.A
keďže preddavky na daň boli nulové , ostáva to tak i naďalej???
Nie, nezostáva to tak naďalej, už mu mesačne nemôžeš uplatňovať nezdaniteľnú sumu, ale mesačne odvedieš 19 % daň. Nárok na celú nezdaniteľnú sumu za rok 2006 si môže uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane.

Beriem späť, presvedčil ma Andrejov príspevok, dúfam, že som nikoho nepomýlila.
Naposledy upravil abel : 08.08.06 at 05:22
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

abel
Nie, nezostáva to tak naďalej, už mu mesačne nemôžeš uplatňovať nezdaniteľnú sumu, ale mesačne odvedieš 19 % daň. Nárok na celú nezdaniteľnú sumu za rok 2006 si môže uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane.
Velikánsky NESÚHLAS s citovaným tvrdením.
Diskutovali sme na Porade o tomto tvrdení veľmi podrobne v tejto téme:

http://www.porada.sk/showthread.php?...zdanite%B5n%2A
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

endrju
Velikánsky NESÚHLAS s citovaným tvrdením.
Diskutovali sme na Porade o tomto tvrdení veľmi podrobne v tejto téme:

http://www.porada.sk/showthread.php?...zdanite%B5n%2A
Andrej, ďakujem, ale pozerám, že pôvodne si mal tiež podobný názor. A toho fialového antismajla by si mi nemohol trošku zjemniť?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

abel
Andrej, ďakujem, ale pozerám, že pôvodne si mal tiež podobný názor. A toho fialového antismajla by si mi nemohol trošku zjemniť?
Elenka, práve preto som si toto zapamätal.
Vyhovuje takýto "antismajl"?
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

endrju
Poopravím citované tvrdenie. Poistné na invalidné poistenie sa neplatí odo dňa dosiahnutia dôchodkového veku. (§128 ods. 4 zákona o sociálnom poistení)
a keď deň dosiahnutia dôchodkového veku je 9.8.2006, tak ako? to ako už celkovo za august?
iba poistné na invalidné poistenie?
neviem, už som z toho blbá.... čo všetko, ako a kedy? Jedine čo mi je jasné je tá nezdaniteľná čiastka... čo sa týka odvodov, tak neviem, nechápem
mohli by ste mi to prosím ešte raz nejak "po lopate" objasniť? ďakujem
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

K.A.T.K.A
a keď deň dosiahnutia dôchodkového veku je 9.8.2006, tak ako? to ako už celkovo za august?
iba poistné na invalidné poistenie?
neviem, už som z toho blbá.... čo všetko, ako a kedy? Jedine čo mi je jasné je tá nezdaniteľná čiastka... čo sa týka odvodov, tak neviem, nechápem
mohli by ste mi to prosím ešte raz nejak "po lopate" objasniť? ďakujem
Ak zamestnanec dosiahol dôchodkový vek 9.8.2006, potom
Starobné poistenie - platí sa normálne
Invalidné poistenie - neplatí od 1.8.2006 ani on, ani zametnávateľ, čiže IP bude už za august nulové
Nemocenské poistenie - neplatí až vtedy, ak má priznaný dôchodok so soc. poisťovne (Napr. Dôchodok je priznaný k 9.8.2006, rozhodnutím soc. poist z 20.10.2006, potom tento zamestnanec nie je nemocský poistený od prvého dňa mesiaca, ku ktorému mu bol dôchodok priznaný, čiže od 1.8.2006 a neplatí nemocenské poistenie ani on, ani zamestnávateľ.)
Táto časť je podľa mňa "komplikovaná", pretože to, že zamestnanec nebude nemocensky poistený od augusta sa dozvieme až v októbri ...
Poistenie v nezamestnanosti - rovnako ako nemocenské poistenie.
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

matafe
Ak zamestnanec dosiahol dôchodkový vek 9.8.2006, potom
Starobné poistenie - platí sa normálne
Invalidné poistenie - neplatí od 1.8.2006 ani on, ani zametnávateľ, čiže IP bude už za august nulové
Nemocenské poistenie - neplatí až vtedy, ak má priznaný dôchodok so soc. poisťovne (Napr. Dôchodok je priznaný k 9.8.2006, rozhodnutím soc. poist z 20.10.2006, potom tento zamestnanec nie je nemocský poistený od prvého dňa mesiaca, ku ktorému mu bol dôchodok priznaný, čiže od 1.8.2006 a neplatí nemocenské poistenie ani on, ani zamestnávateľ.)
Táto časť je podľa mňa "komplikovaná", pretože to, že zamestnanec nebude nemocensky poistený od augusta sa dozvieme až v októbri ...
Poistenie v nezamestnanosti - rovnako ako nemocenské poistenie.
Ďakujem. Teraz to už hádam nejak dám dokopy :-)
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

matafe
Ak zamestnanec dosiahol dôchodkový vek 9.8.2006, potom
Starobné poistenie - platí sa normálne
Invalidné poistenie - neplatí od 1.8.2006 ani on, ani zametnávateľ, čiže IP bude už za august nulové
Nemocenské poistenie - neplatí až vtedy, ak má priznaný dôchodok so soc. poisťovne (Napr. Dôchodok je priznaný k 9.8.2006, rozhodnutím soc. poist z 20.10.2006, potom tento zamestnanec nie je nemocský poistený od prvého dňa mesiaca, ku ktorému mu bol dôchodok priznaný, čiže od 1.8.2006 a neplatí nemocenské poistenie ani on, ani zamestnávateľ.)
Táto časť je podľa mňa "komplikovaná", pretože to, že zamestnanec nebude nemocensky poistený od augusta sa dozvieme až v októbri ...
Poistenie v nezamestnanosti - rovnako ako nemocenské poistenie.
Ešte by som potrebovala poradiť, ako to nastaviť v programe.... Používame MRP-Mzdy a personalistika. Keď tam zadám, že od augusta 2006 - starobný dôchodca, nevidím žiadny rozdiel vo výpočte mzdy, všetko odvody sú stále rovnaké. Rozhodnutie síce zatiaľ stále nemám, ale ako som sa dočítala, tak IP platiť už nemáme. Tak ako to teda vlastne je? Poraďte mi prosím. Ďakujem
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
matafe
Ak zamestnanec dosiahol dôchodkový vek 9.8.2006, potom
Starobné poistenie - platí sa normálne
Invalidné poistenie - neplatí od 1.8.2006 ani on, ani zametnávateľ, čiže IP bude už za august nulové
Nemocenské poistenie - neplatí až vtedy, ak má priznaný dôchodok so soc. poisťovne (Napr. Dôchodok je priznaný k 9.8.2006, rozhodnutím soc. poist z 20.10.2006, potom tento zamestnanec nie je nemocský poistený od prvého dňa mesiaca, ku ktorému mu bol dôchodok priznaný, čiže od 1.8.2006 a neplatí nemocenské poistenie ani on, ani zamestnávateľ.)
Táto časť je podľa mňa "komplikovaná", pretože to, že zamestnanec nebude nemocensky poistený od augusta sa dozvieme až v októbri ...
Poistenie v nezamestnanosti - rovnako ako nemocenské poistenie.
Nesúhlasila by som s Matafe, pretože mám tiež jednu zamestnankyňu, ktorej vznikol nárok na star. dôchodok od 1.9.06 a v soc. poisťovni mi povedali, že odvody na nemocenské nebude ona ani ja platiť, nie od prvého dňa mesiaca podľa rozhodnutia SP, ale od konkrétneho dňa, kedy bude rozhodnutie. napr. ak bude rozhodnutie platné od 25.9.06, tak odvody na NP nebudeme platiť len od tohto dátumu, dovtedy normálne.Toto mi aspoň povedala pracovníčka SP a platí to od 1.8.06. Ani neviem ako mi to urobí mzdový SW.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas s evita, SP zmenila svoj pôvodný výklad, ktoré sa "roky" uplatňoval v prípade začínajúcich dôchodcov a poistenia v nezamestnanosti, invalidného poistenia.

Zákon uvedený problém jednoznačne nerieši.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

A kedy SP zmenila stanovisko? My máme písomné vyjadrenie z 10.8.2006 ešte podľa starého (neplatí za celý mesiac).
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Ja som tiež prekvapená zo zmeny výkladu SP. Pretože pred mesiacom bol výklad iný a nikde som sa nedočítala o zmene ...

Dokonca som zistila, že v článku Zmeny v platení od 1.augusta 2006 na stránke SP
http://www.socpoist.sk/index/index.p...1755&prm2=4937
je vyjadrenie:

.... Zamestnanec, ktorý je fyzickou osobou uvedenou v prvom odseku a zamestnávateľ za tohto zamestnanca, nie sú povinní platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie. Zamestnanec, ktorý sa stane takouto fyzickou osobou a zamestnávateľ za tohto zamestnanca, nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie odo dňa, od ktorého zamestnancovi bola priznaná dôchodková dávka uvedená v prvom odseku, najskôr za obdobie od 1.augusta 2006.

Pričom pred mesiacom miesto zvýraznej časti bolo :
... nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom zamestnancovi bola priznaná dôchodková dávka ...

Takže dokument sa potichučky upravil ... čiže čo platilo pred mesiacom, už neplatí ...
V každom prípade vďaka za upozornenie, že opäť sa niečo mení.
Hoci názor na danú situáciu mám ...
Naposledy upravil matafe : 11.09.06 at 06:49
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

ja už tomu teda absolutne nerozumiem.

takže.... teraz IP už neplatíme...
a všetko ostatné platíme, až kým nebude to rozhodnutie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať