Zavrieť

Porady

spoluvlastnictvo

aky pravny ukon treba urobiť aby vzniklo (aj zapis na katastri) spoluvlastnictvo nehnutelnosti (manželky) ? Ide o to že pri dedičskom konaní z mojeje strany rodiny som zdedil nehnutelnosť ktorá bola automticky napisana len na moje meno a tak aj figuruje na katastri a liste vlastnictva ...... čo treba spraviť aby na liste vlastnictva bola pisaná aj manželka ??? (ako spolumajitelka)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ako napísala dáša - stačí darovaciu zmluvu. Ty môžeš darovať určitý podiel, pre aký sa rozhodneš, napr. 1/2, 1/4, alebo iba 1/10.

    Ale skôr, než to urobíš, premysli si tento krok. Zdedené veci nevstupujú do bezpodielového spoluvlastníctva, preto si nehnuteľnosť zdedil iba ty. V prípade, že by sa niečo stalo a rozviedli by ste sa, tak tá nehnuteľnosť nebude predmetom delenia majetku pri rozvode. Možno sa ti to zdá prehnané, ale nikdy nevieš, čo prinesie život.

    Ak jej už daruješ nejaký podiel, tak pri rozvode jej tento podiel zostane, nemáš právny nárok na jeho vrátenie.

    A ne musíš sa báť, v prípade, že by sa tebe niečo stalo, tú nehnuteľnosť aj tak zdedí manželka.

    Takže je zbytočné teraz vyhadzovať peniaze iba pre to, aby ona figurovala na liste vlastníctva. Jedine, že by ste napr. išli stavať a pozemok by ste chceli mať napísaný na vás oboch.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ ano, toto je jeden pohľad. A druhy je pohľad manželky, ktorá bude žiť v zdedenom dome. Spoločné peniaze pojdu do rekonštrukcii. A v pripade rozvodu jej neostane nič. Respektíve svojho sa bude len ťažko domáhať. Aktuálne zažívam v praxi ten druhý prípad s kamoškou. A je to des a bes. Lebo vstupovať do manželstva s tým, že sa raz budeme rozvádzať je divné. Nemá žiadnu dokumentáciu toho, čo sa do domu vrazilo, lebo jej to nenapadlo, že je to potrebné robiť. A on si zaumienil, že ju ošklbe o všetko.
    Niekedy mám pocit, že na tento problém neexistuje riešenie.
    Tým nekritizujem to, čo si napísal. Len ukazujem aj druhú stranu.
    Napísal si úplnú pravdu.
    Chobot Otázne je, čo je to za nehnuteľnosť. Pokiaľ zdedil niekde nejaký pozemok, či už stavebný alebo nejaké pole, je zbytočné to písať na manželku.

    Ak zdedil dom, v ktorom bývajú, tam si musia poriešiť svoje podiely - kto čo do domu investoval. Ak manželka tiež prispela na rekonštrukciu, tak má morálne právo byť v nejakom pomere spoluvlastníkom.
    Dáša_ absolútny súhlas
    misoft No - spoluvlastníkom.... morálne - nemorálne... pokiaľ niečo vkladala, pri rozvode by jej to ten druhý musel vrátiť. Ale na zdedený majetok (podľa mňa) nie je dobré pridávať ešte nejakého spolumajiteľa - jeden nikdy nevie... a potom zo zdedeného majetku môže vidieť akurát tak TRT makový....
    Môj názor teda je - NIE, nepridávať si manželku ako spoluvlastníka k veci, čo je LEN MOJA!.
    vicktor Tiez by som sa na to pozeral inak ci zdedil dom po rodicoch v ktorom byvaju, resp. byvaju vo svojom spolocnom a zdedil nieco extra - staru budu, ...

    Dasa pises "on si zaumienil ze ju osklbe o vsetko" - co ak v tomto pripade manzelka ma plan osklbat o vsetko a pytat pol nehnutelnosti je len zaciatok?
      zbaliť
    satya to znamená urobiť darovaciu listinu a pozvrdiť u notára ?.... a čo to stoji?.... cena sa odvija od hodnoty nehnutelnosti ?
    Chobot Ak si vieš urobiť darovaciu zmluvu sám, tak overenie podpisu stojí cca 2 € za podpis.

    Ale spísanie zmluvy je drahšie. Záleží od toho, koľko si kto vypýta. Niekto môže chcieť 500 €, niekomu môže stačiť 200.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.