Zavrieť

Porady

alzheimer

Určite niekto z poraďákov sa už stretol v rodine s alzheimerovou chorobou, má ju aj moja 73-ročná svokra.Zatiaľ je to ochorenie začínajúce ,preštudovala som o tom veľa literatúry, ale rada by som si prečítala aj Vaše skúsenosti.Bývam 150 km od svokry , ubytovať ju u nás v dvojizbovom byte je nemožné-ona býva v malej dedinke a nerada by som menila jej miesto pobytu,nakoľko doma je doma, pozná to tam a je to pre ňu také bezpečie - pocit istoty .Vrátila sa z pobytu v Kremnici, zatiaľ ako tak funguje, je leto tak často za ňou chodíme aj ostatný súrodenci aby sme zabezpečili príjem liekov a dohliadli na stravovanie, tak sa striedame aby bol stále niekto s ňou.Po svokrovej smrti zostala sama tak nemá žiadny pocit pre povinnosť ani pre bežné veci ako varenie, upratovanie, nechce sa jej okrem modlitebnej knižky nič čítať, sledovať telku,chodiť medzi ľudí už sme si na to aj zvykli že ju do žiadnej práce nezapojíme, pretože tvrdí že sa v živote narobila dosť.. O svojej chorobe vie,pokiaľ sa dá tak ešte skúšame jej pamäť , ale už to lepšie nebude len horšie.A o tom ako bude ďalej by som sa chcela dozvedieť viac, aby som vedela čo ma čaká v budúcnosti.Už teraz je to dosť nápor na psychiku a čo bude ďalej.. ? Najhoršie je aj že hľadám opatrovateľku aspoň na tie 4 hodiny denne, obvolala som všetky možné organizácie - svokra je z okresu Žiar nad Hronom a je to problém .Mesto a rôzne organizácie v meste poskytujú opatrovateľky len na svojom území mesta, v obci nemá záujem nikto o prácu opatrovateľky a v dedinke kde býva svokra je už skoro každý v dôchodkovom veku a do domova dochodcov je to zatiaľ neaktuálne.A jediné stredisko na alzheimera je pokiaľ viem v Bratislave - organizácia Memory.
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Otvorila si veľmi, veľmi smutnú tému. Len ten, kto vo svojej bezprostrednej blízkosti u osoby milej a vzácnej poznal, čo je toto za ochorenie vie, koľko síl a koľko odriekania, koľko statočnosti a trpezlivosti, ľudskosti a lásky musí byť Tebe vlastnej, ak takto úprimne, už poznajúc prvé začiatky si sa odhodlala vziať na seba zatiaľ len pokus pomôcť. A bude to ťažšie a ťažšie. Neviem, do akej miery máš možnosti postarať sa osobne. Prípadne príbuznými. Pretože časom sa pani sama nepostará vôbec o nič, postupne stratí všetky funkcie, a starostlivosť o ňu bude veľmi, veľmi náročná. Osobne si myslím, že predsa len v tom neskoršom štádiu je potrebná odborná starostlivosť. Je to východisko pre obidve strany. Bola by som podrobnejšia, ak by Ti to pomohlo, ale žiaľ nedá sa mi cez SS.
Naposledy upravil Danila : 07.08.06 at 21:57
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Ak budeš chcieť, rada Ti vo všetkom poradím, aké lieky, čo môžeš čakať, na čo dávať pozor,ako sa starať,... ale ozvi sa do SS, je to naozaj veľmi smutná téma a nerada by som tu o tom písala. Ja som tým všetkým prešla, keď som doopatrovala svoju mamku.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Danila, Evaman - ste strašne zlaté, samozrejme že chcem o tom všetkom vedieť viac - len jedna otázočka : čo znamená SS? V nastavení zoznamu členov je možnosť poslať mail prostredníctvom administrátora, budem vďačná za každú informáciu.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Našla som veľmi dobrú internetovú stránku ohľadne tohto ochorenia: www.jesenior.sk.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

misolga
Danila, Evaman - ste strašne zlaté, samozrejme že chcem o tom všetkom vedieť viac - len jedna otázočka : čo znamená SS? V nastavení zoznamu členov je možnosť poslať mail prostredníctvom administrátora, budem vďačná za každú informáciu.
misolga, úplne vpravo hore, kde máš napísané vitajte, misolga, je riadok súkromné správy - to je to ss. Klikni na to a môžeš písať, komu si vyberieš - je to akoby mail.
Naposledy upravil abel : 08.08.06 at 22:02
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Elenka, lenže Olga nemá SS povolené v svojom nastavení.
misolga, najprv si musíš nastaviť v svojom profile, aby sa Ti mohli súkromné správy posielať.
Hore na tmavšej modrej lište klikni na Natavenia/môj profil a nájdi súkromné správy. Tam zaklikni, že povoľuješ posielanie SS.
Naposledy upravil Marína : 09.08.06 at 08:40
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

- tak súkromné správy som si už aktivovala, ďakujem za pomoc.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Tiež mám s touto chorobou skúsenosti,mal ju svokor ktorého som opatrovala.Pokiaľ ste všetci zamestnaní nebude sa to dať poriešiť,lebo v neskoršom štádiu nebude môcť zostať bez dozoru.Píšete,že nie su v dedine opatrovateľky.Každá dedina aj osada s padá v rámci opatrovateľskej služby pod niektorú najbližšiu väčšiu dedinu.Skúste sa o tom informovať na obecnom úrade.Každá dedina ma určené množstvo,myslím si,že je to podľa množstva obyvateľov a ak aj momentálne nie je volná opatrovateľka,časom sa uvolní /pacient zomrie/,len treba tam mať žiadosť,aby Vás niekto nepredbehol. Tiež som mala takto na 4 hodiny denne.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Bohužiaľ, ako bude choroba postupovať, 4 hodiny nebudú stačiť. Preskákala som to s mamou, v neskoršom štádiu choroby je človek odkázaný na pomoc druhého 24 hodín denne. To už opatrovateľská služba nevyrieši. U každého pacienta je postup choroby individuálny, u niekoho to ide pomalšie, u niekoho veľmi rýchlo. Ešte je možnosť, ak je napr. niekto z príbuzných v priamom rade - deti, nevesta, zať, vnúčatá - buď na dôchodku alebo nezamestnaný, môže sa stať opatrovateľom takejto chorej osoby a dostávať od Úradu práce, soc. vecí a rodiny príspevok za opatrovanie.
Ale rovno hovorím, že opatrovanie chorého s Alzheimerom je tak náročné na psychiku, že sa to dá zvládnuť jednou osobou len krátku dobu. Jednoducho sa musí zapojiť celá rodina. Ak bude svokra už v takom štádiu, že nebude nikoho z rodiny poznať, doporučujem vybaviť buď Domov dôchodcov so špeciálnym oddelením, alebo nejaký iný ústav. Memory v Bratislave je vynikajúce, je to denné centrum, akoby taká "škôlka", kde sa o chorých postarajú, keď je rodina v práci. Dokonca tam s nimi robia kadejaké činnosti, aby pamäť mala akú-takú výdrž.
1 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Samozrejme,že tie 4 hodiny nestačia,len ja som ich mala pri sebe v byte a tie 4 hodiny boli pre mňa na odýchnutie,v týchto prípadoch je potrebná starostlivosť 24 hodín denne. Poznám však aj také prípady,kedy postupuje choroba pomaly a nedostane sa až do takého štádia,treba dúfať.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
môj dedo tým trpí a od minulého týždna sa to zhoršuje radikálne, nerozprava,nekomunikuje,neje a nič nerobi a nechce prijímať tekutiny. chcu ho niekam umiestniť ale nevedia kam nikam ho nechcu, neviete mi poradiť niečo v BA? ďakujem
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
misolga Pozri príspevok
Našla som veľmi dobrú internetovú stránku ohľadne tohto ochorenia: www.jesenior.sk.
tá stránka nefunguje
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Mojej svokre určili túto diagnózu pred dvoma mesiacmi, príznaky sme pozorovali asi rok, ale keďže svokra má 84 r., tak sme si mysleli, že je to starobou. Pred tými dvoma mesiacmi ešte vedela brať sama lieky, chodila do kostola, na prechádzky. Dnes je situácia taká, že nevie, či jedla, lieky je dávkujeme, keď vyjde zo svojej izby, tak tam už nevie trafiť. Zatiaľ sme s ňou všetci doma, lebo deti majú prázdniny a s manželom začíname pracovať až 12.1. Čo bude potom, neviem.... Manžel je jedináčik, bývame spolu so svokrou, takže je to iba na nás. Pracovať musíme obidvaja, lebo deti študujú.....Včera som jej bola po lieky a lekár mi radil opatrovateľku. Ak povybavujeme všetky papiere od lekárov a žiadosti na prísl.úrady, neviete ako dlho trvá pridelenie opatrovateľky?
0 0
cilliwilli cilliwilli

cilliwilli je offline (nepripojený) cilliwilli

Alzheimerovu chorobu v prvých štádiách je možné riešiť opatrovateľkou ale len do určitej doby. Postupne, ako bude ochorenie pokračovať si bude vyžadovať 24 hodinovú starostlivosť a tam už to nie je možné zvládať v domácom prostredí. V Piešťanoch od 15.11.2007 je otvorené zariadenie s 24 hodinovou starostlivosťou o chorých s alzheimerovou chorobou. Informácie o tomto zariadení a spôsob ako je možné klienta tu umiestniť nájdete na stránke alzheimercentrum.sk Tu sa dozviete aj o tom, že majú 5 zariadení, z toho 4 v ČR a jedno na Slovensku v Piešťanoch. Sú tam aj kontakty, na koho sa obrátiť v prípade záujmu o umiestnenie, cenník a iné dôležité informácie.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

cilliwilli Pozri príspevok
Alzheimerovu chorobu v prvých štádiách je možné riešiť opatrovateľkou ale len do určitej doby. Postupne, ako bude ochorenie pokračovať si bude vyžadovať 24 hodinovú starostlivosť a tam už to nie je možné zvládať v domácom prostredí. V Piešťanoch od 15.11.2007 je otvorené zariadenie s 24 hodinovou starostlivosťou o chorých s alzheimerovou chorobou. Informácie o tomto zariadení a spôsob ako je možné klienta tu umiestniť nájdete na stránke alzheimercentrum.sk Tu sa dozviete aj o tom, že majú 5 zariadení, z toho 4 v ČR a jedno na Slovensku v Piešťanoch. Sú tam aj kontakty, na koho sa obrátiť v prípade záujmu o umiestnenie, cenník a iné dôležité informácie.
Ďakujem za odpoveď. Keďže sme z východu republiky, musíme hľadať niečo bližšie. Ale zatiaľ si neviem predstaviť, že ju umiestnime do takéhoto zariadenia. Všetko sa ukáže do konca januára, ale mám pocit, že táto choroba si každým dňom berie ďalší kúsoček jej mozgu.Lieky berie, ale zlepšenie nevidím.Aspoň ustálenie stavu keby bolo....
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Pokiaľ niekto z Vás nezostane pri nej 24 hod.denne,iné Vám nezostane.Ona totižto za chvíľu zabudne aj hygienické návyky a to je iná ,,zábava".Bohužiaľ,vybavujte čím skor.
0 0
Aiculka Aiculka

Aiculka je offline (nepripojený) Aiculka

ahojte, aj ja mam skusenost s alzheimerom s mojou babkou. Byvame spolu v dome na dedine, sme 5ti a fakt na starostlivosti sa striedame vsetcia a ja tak nam niekedy sily nestacia.. napr. od minuleho tyzdna v kuse nespi cele noci a len chodi po dome a nevieme kedy co urobi, to znamena ze jeden clovek musi ju mat na dohlade. dedko s nou spi v spalni, ale kazde rano ho boli hlava po prebdenej noci, no uz len ked na vecko ide, musi ist s nou.. lebo ona neviem co robi a vobec netrafi na zachod.. vela krat ju prichytime ze vykonava potreby niekde na chodbe, v obyvacnke..ona si to neuvedomuje, a nam vtedy prasku nervy.. fakt je to sila..ked ju priviazeme k stolicke, zacne buchat a kricat,takze tiez zo spanku nemame nic. Musime ju mat na pozore kazdu sekundu, ci nahodou nevyjde vonku na dvor a to ani sa nenazdame a chodi si po dedine, vtedy je stres.. hladame ju ze kde isla alebo niekto nam ju privedie.. a to nestacia ani to ze uz mame branicku zamknutu.. ona si najde cestu napriklad cez zahradu... A tomto ochoreni sa stale nieco meni, nikdy to nie je rovnake stadium, raz je dobre.. ze aspon nejake mena si pamata a aj zachod najde, niekedy vobec nic. Nas doma oslovuje automaticky.. ale ked sa jej opytam na meno, tak stale mi povie nejake ine.. A co vie, tak to su take veci, co boli v minulosti.. a aj to tak biedne.. niekdy sa s nou rozpravame akoby pred 30rokmi, resp. ju zapajame do debaty akoby aj robila a vykonavala cinnosti co my.. niekdy je to na plac, niekedy na usmev. A najviac jej chuti jest, z toho ze zabuda, tak stale len papa, lebo nevie kedy jedla kedy nie.. tak stale do seba nieco tlaci, hoci si najde len cisty chlieb.. uz musime pred nou aj jedlo skyvat.. lebo fakt niekedy aj papier zacne jest.. lebo ona nevie co to je... tak asi tak.. ak by niekto potreboval poradit, nech sa ozve.. rada pomozem. L
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Môj dedko sa s touto chorobou pasuje už asi +- 3 roky...
Mňa ako vnučku už dávno nepozná, mamu a babku ano.
Už je v takom štádiu,že nechce jesť, strašne schudol, nepohybuje nohami ani rukami, nechodí nesedí, nekomunikuje iba kričí...
Je to veľmi ťažké a dúfam,že sa už dlho trápiť nebude...
0 0
emyly emyly

emyly je offline (nepripojený) emyly

aiculka, síce tvoj príspevok je starší, ale mohla by si prosím ťa napísať, ako prebieha začiatočná, a pokročilá fáza alzheimeru? chcem o tejto chorobe naštudovať čo najviac, moja starká na ňu ochorela, a nevieme o tom skoro nič..budem vďačná za každú napísanú odpoveď.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Postup, ako som to videla ja u mojej mamy:
Spočiatku len zabúdala, kde čo dala. Keď som sa rozčuľovala, že poodkladala veci na nesprávne miesto, vždy mala po ruke nejakú celkom logicky znejúcu odpoveď. Postupom času strácala schopnosť vykonávať niektoré činnosti. Kedysi prekrásne vyšívala. Keď sa do niečoho pustila, vopred si vedela vyrátať, kde vzor musí začať, koľko akej bavlnky bude potrebovať. Posledný obrus, ktorý začala robiť, mám dodnes odložený - už nevedela ani to. Pri niektorých činnostiach vedela, že musí niečo spraviť, ale robila to v nesprávnom poradí a bola z toho zúfalá. Keď prvýkrát zablúdila v meste, v ktorom bývala 30 rokov, uvedomovala si, že je to niečo zlé a bola z toho zúfalá.
Stupňovala sa u nej tvrdohlavosť. Ak si zmyslela, že niečo musí urobiť, alebo niekam ísť, nebolo pomoci, musela som sa do toho pustiť, alebo ju tam odviesť.
Každý deň poobede chcela ísť domov. Nevadilo, že bola celý čas vo svojom byte, mala zafixované, že celý život chodila do roboty a po obede chodila domov. Tak sme sa pekne obliekli a išli sme "domov". Obišli sme zo dva bloky a boli sme "doma".
Zabúdala, koľko má detí, kto sú jej deti, nepoznala vnúčatá ani pravnúčatá. Často sa so mnou hádala o veciach, ktoré som jej povedala ja. Tvrdila, že to počula od sestry. Až po pár mesiacoch som zistila, že mňa považuje za svoju mladšiu sestru. Občas si uvedomila, že sa niečo deje a vtedy bola z toho tak nešťastná, že mi preplakala celý deň a mala z toho depresie.
Ako sa to zhoršovala, ak som išla na nákup, musela som vypínať hlavný prívod plynu, zatvárať okná a balkónové dvere. Opúšťala ju aj fyzická sila a nevedela ani základné hygienické návyky. Odviedla som ju na WC a nevedela, čo tam má robiť. Nevedela sa obliecť, umyť, jedla čím ďalej tým menej. Keď som jej dala jedlo do pusy, nevedela ho ani požuť. Nakoniec sme skončili na plienkach a jedla už len veci, ktoré automaticky prehĺtala.
Stupňovala sa nespavosť, boli obdobia, keď vydržala nespať aj dva dni. Lekár to riešil liekmi.
Je to nápor na psychiku, najhorší je ten pocit, že niekto, kto bol pre mňa najvzácnejší človek, bol už len svojou vlastnou karikatúrou. A pocit bezmocnosti......
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať