Zavrieť

Porady

Dochodca ma narok na vdovecky dochodok?

Dobry den,
svokrovi umrela manzelka, ktora poberala invalidny dochodok cca 7rokov. Maju spolu 1 dieta nezaopatrene 16 rokov. Svokor pobera starobny dochodok. Ma narok na vdovsky dochodok vo vyske 60% z invalidneho dochodku manzelky? Alebo v akej vyske ma narok na vdovsky dochodok? Dakujem.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Koľko %-na invalidita bola priznaná manželke?
majkaaa babinka ktora nam umrela poberala plny invalidny dochodok cize mala vyse 70%
Mária27 majkaaa, tak koľko ten dedko dostal? Nech je to každému jasné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nárok mu vznikne za predpokladu:
    Zo stránky SP
    Od 1. januára 2016 má na vdovecký dôchodok nárok vdovec,
    ktorého manželka zomrela pred 1. januárom 2004,
    nevznikol mu nárok na vdovecký dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2016 alebo mu zanikol nárok na vdovecký dôchodok a
    dovŕšil dôchodkový vek alebo
    bol uznaný za invalidného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a táto invalidita trvá aj po 31. decembri 2015,
    a ak jeho manželka
    ku dňu smrti bola poberateľkou starobného dôchodku, pomerného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, čiastočného invalidného dôchodku alebo dôchodku za výsluhu rokov,
    ku dňu smrti splnila podmienky nároku na starobný dôchodok, pomerný starobný dôchodok alebo získala dobu zamestnania na nárok na invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov alebo
    zomrela v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
    Nárok na tento vdovecký dôchodok nemá vdovec, ktorý

    má nárok na vdovecký výsluhový dôchodok alebo vdovecký dôchodok podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
    uzatvoril nové manželstvo (aj keď už toto nové manželstvo zaniklo),

    na základe právoplatného rozhodnutia súdu spôsobil smrť manželky úmyselným trestným činom.
    Bližšie tu http://www.socpoist.sk/vdovecky-dochodok/1290s
    Naposledy upravil Tweety : 07.04.18 at 10:59
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa ano toto mam prestudovane, nakolko je starobny dochodna neviem ci som dobre pochopila dobre prvy rok bude poberat 60% z invalidneho babiny alebo uz vtedy bude poverat 50% z invalineho babiny? Na dalsie roky bude mat tiez narok nakolko maju nezaopatrene dieta
    Tweety Doplnila som link.
    majkaaa cele som si to citala viackrat ale je tam pisane ze ked umrie pred 2016 ale nam umrela teraz. Prosim viete mi poradit ci ma narok?
    Tweety Má, veď čítaj s porozumením.
    buchač Tweety (Dnes 14:12) Má, veď čítaj s porozumením.
    =================

    Takže asi takto :

    - to hodnotenie máš odo mňa.
    Takže je to v podstate komentár
    - nie každý rozumie tým drbnutým zákonom
    - porozumieš, ak ti automechanik napíše postup výmeny nejakej súčiastky ?
    - pýtam sa...prečo nevysvetlíte tie citácie zákonov ???
    Zákon si vie nájsť každý...akurát z neho má hokej jak sviňa.
    Tweety Len tak pre teba, nepriložila som zákon,kde ho ty vidíś?
    buchač Teda momentálne len a len pre teba....

    Kde spomínam konkrétny zákon ?
    Ja vravím vo všeobecnej rovine - množné číslo ... čiže sa to týka :
    - viacerých zákonov
    - viacerých prispievateľov

    Ty nevieš čítať s porozumením ??????
      zbaliť

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Má nárok na vdovecký dôchodok.
    Pri súbehu dôchodkov je vyšší vyplácaný v plnej výške , a nižší je vyplácaný v polovici.
    Takže ak to vezmeme teoreticky že vyrátaných 60% manželkinho invalidného je menej ako jeho dôchodok.
    Tak dostane jeho dôchodok starobný celý, a vdovský nedostane 60% z dôchodku manželky, ale len polovicu čiže bajočkom 30% z hodnoty manželkinho dôchodku.

    Ak by teoreticky vyrátaných 60% manželkinho dôchodku je viac ako jeho starobný dôchodok, tak dostane vyplacaný vdovecký dôchodok v plnej výške 60% z manželkinho, a svoj dostane krátený na polovicu, čiže 50% zo svojho.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa vidite a ja som to pochopila inak, ze dedemu ostane jeho starobny lebo 60% z babinkynho by bol nizsi ale ze nebude kratit tych 60% na poli ale 100% na poli cize nedostane z babinkynho 60% ale 50%. Neviete ci ma este na nieco narok, ked on je na starobnom a ma dcerku este 16rocnu tak budeme ziadat o sirodsky a rodinne pridavky ale ci este na nieco nemaju narok. Dakujem vam velmi krasne za pomoc.
    veronikasad Skúste sa informovať na sociálne štipendium pre dceru, na škole kde studuje
    majkaaa a myslite to je take stipendium ktore potom sa splaca?
    veronikasad Nie, to je študentská pôžička a poskytuje sa vysokoškolákom.
    majkaaa uz som si to citala to len pre tych co su v hmotnej nudzi, to oni niesu nakolko ma dede dochodok aj ked minimalny ale zivotne minimum je cca 200€ a pre dieta 100€ a on ma o trosku vyssi dochodok a budeme pre neho ziadat este ten vdovecky a pre dcerku sirodsky.
      zbaliť
    ivka70 28.07.18 11:40 odstránil(a) z Porady

    Dochodca ma narok na vdovecky dochodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.