Zavrieť

Porady

Exekučné zrážky zamestnávateľom

Zamestnanec mal čistý príjem 461,50€, je slobodný, bez detný, je poberateľom invalidného dôchodku 120,-€. Zamestnávateľ mu stiahol exekučnú zrážku 263,-€ a na účet mu poslal 167,56€. Neodpočítal mu nepostihnuteľnú časť 199,48 preto, že exekútor tvrdí, že mu ju uplatnili v SP z invalidného dôchodku. Z dôchodku mu zrážky nie sú vykonávané. Je to správne? Ja si myslím, že mu mali zraziť iba 87,64€. Takto mu stiahli viac ako 50% z čistého platu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ak exekútor napísal v exekučnom príkaze, aby neuplatnil nepostihnuteľnú zložku mzdy, nakoľko sa mu uplatnila v dôchodku, správne postupoval... z čistej mzdy 461,5 mu bola správne odpočítaná základná suma - životné minimum vo výške 199,48 (na ktorú mu nemôže siahnuť) a všetko nad rámec tejto výšky, môže zraziť v tomto prípade. V mzdovým programoch sa už doplnila novinka % alebo čiastka nepostihnuteľnej zložky, práve v prípade zohľadnenia nepostihnuteľnej zložky u dôchodkov.
    Martinkooo555 ešte pripominam, že o tom hovorí EP § 89-92.. ja som mal presne ten isty pripad.. nezdalo sa mi, ze musim tolko zrazit, ale bohuzial mal aj ine prijmy (dôchodok)

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V tej otázke sú 2 veci
    1. Ak exekútor uviedol, že zamestnávateľ nemá použiť nepostihnuteľnú sumu, tak výpočet zrážky je - z čistého príjmu sa neodpočíta nič, zrazí sa všetko nad 299.22 a jedna tretina z 299.22, ak ide o neprednostnú pohľadávku - to je zrážka spolu 262,02 €.
    2. Ale ak ID je iba 120 €, tak exekútor nemal zamestnávateľovi určiť aby nepoužil celú nepostihnuteľnú sumu, ale aby nepostihnuteľnú sumu znížil napr. o 120 € alebo aby použil len nejaké percento nepostihnuteľnej sumy. Toto môže zamestnanec "reklamovať" u exekútora.. Zamestnávateľ to bez pokynu exekútora urobiť nemôže.

    Exekučné zrážky zamestnávateľom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.