Zavrieť

Porady

Nevlastný brat - dedenie po rodičoch

Rodičia sa rozviedli pred15 rokmi . Po rozvode nedošlo k majetkovému vyrovnaniu/vysporiadaniu. Otec sa odsťahoval a nechal nas v byte bývať , ma v byte stále trvalý pobyt. S novou partnerkou ma 12rocneho syna. Ako postupovať aby moj nevlastný brat nemal nárok na časť bytu po otcovi .? Moze otec svoju polovicu darovať svojej ex-manželke ktora je spoluvlastníckou bytu ,? A tym moj nevlastný brat stráca dedičky nárok ?
8 komentárov     zbaliť
Mila123 chcem to napísať slušne (fuj, čo ti to dieťa urobilo?) ..... teda ale to si nevlastná sestra.......aby si niekedy nepotrebovala otcovho syna, nikdy nevieš............
Mária27 Ona je vlastná sestra, keď majú spoločného rodiča.
vicktor Pre otca su obe deti vlastne, preco by mal svoju polovicu majetku darovat jednemu druhemu nic?
Co keby ten tvoj brat dostal rovnaky napad ako ty = ze aby to otec dal jemu a ty ostanes s dlhym nosom?
123marina Ak teda sme obaja vlastni , mala by som nárok na dedenie z majetku z druhého manželstva ? ... Nie pretože cely majetok v druhom vzťahu je napísaný na druhu životnú partnerku a ich spoločného syna. Teda naozaj nevidím dôvod preco by mal moj nevlastný brat dediť z majetku v ktorom som vyrastala... Je to spoločne nadobudnutý majetok mojich rodičov ....
123marina Jedno dieta bude mat majetok z prvého manželstva a druhe dieta z druhého manželstva a ak by sa otec rozhodol inak - teda v prospech mojho nevlastného brata bolo by to jeho rozhodnutie ktore by sme museli rešpektovať . Nakolko je to clovek férový , jeho rozhodnutie je ako pisem v prvej vete tohto komentu. Iba som sa chcela informovat ako sa da vysporiadať majetok po toľkých rokoch po rozvode a co by bola najvhodnejšia alternatíva . A samozrejme sa ochrániť do budúcna ak by po smrti mojho otca nahodou niekto zmenil nazor .resp. By si na nieco chcel nárokovať .... That's all ...
vicktor Keby si v otazke nezatajila ze v druhom manzelstve je vsetko napisane na novu partnerku, bol by som napisal inak. Aj viaceri dalsi.
A este si dodala ze je ferovy - tak potom sa porozpravajte a nech svoju polovicu vasho bytu prepise na teba (ak nemas surodencov).
123marina Moja otazka znela ci moze moj otec darovať svoju polovicu bytu exmanželke , aby nevlastný brat nemal dedičský nárok ... To aka debata sa tu rozprúdila , ani to nemôžem nazvať debatou ale skor osočovaním ...šlo mimo mna... Ale dakujem a týmto končím debatu... Pekny den všetkým
vicktor Samozrejme ze svoju polovicu moze darovat komukolvek, takze aj exmanzelke.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    V prvom rade by mal postupovať otec, ak to on vôbec chce, lebo takto to vyzerá, že ho chcete obrať o jeho majetok.
    Áno, otec môže darovať to, čo vlastní a môže to darovať hocikomu.
    Áno, čo otec nebude už vlastniť, nedá sa po ňom zdediť.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    babi2, alaya1, arizona, Žabinka, branislavp, 123marina
    6
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    123marina Dakujem za odpoved... Aby som dala veci na pravú mieru , moji rodičia su rozumní dospeli ludia a maju záujem sa dohodnut , v prospech mojej mamy a mna, iba sa hľadá najvhodnejšia alternatíva ... Ak teda otec moze darovať polovicu bytu mame , stačí na kataster podať žiadosť na vklad a prepis iba darovacia zmluva overená a podpísaná právnikom a oboma podpismi rodičov ? Mohol by moj nevlastný brat alebo jeho matka v budúcnosti napadnúť toto darovanie ?
    Xanti Nie nemôže ani brat, ani jeho matka napadnúť darovaciu zmluvu ... žiadať vrátenie daru by mohol len otec ak daruje.
    123marina Dakujem za odpoved
    Onko Ja len doplním, že napadnúť darovaciu zmluvu síce nemôžu (ak nie je spochybniteľná spôsobilosť na právne úkony otca), ale dary sa môžu započítať akoby to bolo zdedené. Keď nastane po smrti otca dedenie, zo zvyšného dedičstva by mohol obdarovaný dostať menej ako ten, čo dar nedostal, aby si boli kvit.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    . Syn je zákonným dediičom.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    otec môže svoj majetok darovať za života komu on uzná za vhodné - môžeš to byť aj ty, ale aj tvoj brat , alebo aj jeho terajšia partnerka , alebo .... ??
    A k dedičstvu - dedí sa iba majetok, ktorý mu patrí v čase úmrtia - zo zákona pozri tuto https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...vq0fKnx7BILLzp.
    A ešte existuje aj možnosť dedenia zo závetu - aj ke´d opomenúť ťa celkom nemôže, maloletý brat bude vo výhode ☺
    ....
    myslím, že vždy je najlepším riešením dohodnúť sa - a udržiavať aspoň ako tak dobré vzťahy ☺
    Naposledy upravil Katy a R : 17.04.18 at 21:19

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    asi vzťahy v rodine nebudú najlepšie.... dá sa to vyriešiť aj tak, že by ste otcovi navrhli odkúpenie jeho polovice a tým pádom by brat nemal nárok na vyplatenie, keďže byt by bol de facto predaný Vám... ale brat by mal nárok tak isto ako Vy nárok na dedenie peňazí za daný byt...

    je to však otázka vzťahov... nakoľko ak to chcete riešiť teraz tak sa budete baviť s otcom a delí sa byt na polovicu medzi Vašu mamu a otca... t.j. ak má byt hodnotu 100 000 musíte otcovi vyplatiť 50 000.... ak to riešiť nebudete... a počkáte až sa otec poberie na druhý svet... tak jeho majetok dedia pozostalí.. t.j. deti - vy a brat... t.j. relatívne by bolo dané vyplácanie lacnejšie.... otázkou je akú bude mať byt trhovú hodnotu v čase kedy to bude aktuálne....
    Naposledy upravil Ice dive : 18.04.18 at 05:41 Dôvod: oprava
    Katy a R Ice - tak ako si napísal sa zo zákona nededí
    Ice dive ok, už som to opravil... poplietol som §473 a 474...

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Mala si zariadiť, aby brat v druhom manželstve sa ani nenarodil, či..... Lepšie by sa čítalo, že brata berieš ako za svojho, nevieš ani, kedy ho budeš v živote potrebovať,
    Zaoberať sa v hlave myšlienkou, ako obabrať brata nie je bohviečo. Lepšie bude, keď porozmýšľaš nájsť cestu ku bratovi. Však ten 12-ročný Ti nič zlé neurobil, Ty už šiješ naňho búdu pre nič za nič.. Ak Tvoj otec je férový človek, určite bude naklonený rovnako ku Tebe a jeho synovi, čo je logické. Zmier sa s tým, a rešpektuj otca , že má 12-ročného syna.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    Ako postupovať aby moj nevlastný brat nemal nárok na časť bytu po otcovi .? Moze otec svoju polovicu darovať svojej ex-manželke ktora je spoluvlastníckou bytu ?

    Môže,ale prečo by to robil. Prečo by mal obrať svoje druhé dieťa o majetok.
    Bol taký férový,že po rozvode nechal bývalej manželke svoju polku bytu na užívanie,predpokladám komplet zariadeného.....a ty na oplátku ho chceš o tú polovicu teraz obrať.
    Nić nebráni tvojej matke,aby mu vyplatila jeho polovicu..........
    Naposledy upravil kopretinka : 18.04.18 at 13:08

    Hlasovalo 3 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    ivka70
    Otázka, nie odpoveď (1)
    Komentár, nie odpoveď (1)
    -1
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka pre mínuskovača:ak tu nevidíš odpoveď,tak sa nauč čítať!!!!!!!!!!
    mareko kopretinka, ja som teda nemínuskovala, ale ja vidím .... napísala si tam toľko otáznikov, že sú to všetko opytovacie vety, teda otázky až na tú poslednú
    kopretinka prvé dve vety sú otázky zadávateľky.
    ja tam mám dve vety bez otáznika
    Bol taký férový,že po rozvode nechal bývalej manželke svoju polku bytu na užívanie,predpokladám komplet zariadeného.Nić nebráni tvojej matke,aby mu vyplatila jeho polovicu.
    to je málo na odpoveď?
    misoft Je to technický omyl a nedostatok - kvietoček skopíroval časť textu - keby sa použil TAG quote - bola by to citácia..
    kopretinka aj tak by to niekomu vadilo.......moje otázky som zrušila,zmysel mojej odpovede ostal........ pre niekoho je dôležitejšia forma ako obsah.
    123marina Znie to logicky , ja to vsak vidim z ineho uhla... Napriklad . Nedajbože moj otec zomrie ( dufam ze nie ) na jeho polovicu bytu by mal nárok ako dedič ; ja , moj nevlastný brat a jeho matka ? Zatial co oni žijú v inej spoločnej domácnosti , si môžu nárokovať o dalsie Dedicstvo ? Chápem to spravne ? Čiže ak by ste mali byt s manželom s krorým by ste mali mozno dve - tri deti , majetok ktory budujete by zdedili oni lebo su vaši . Ale vy sa rozvediete a vas exmanžel si zabezpečí o par rokov ďalšiu domácnosť s deťmi ( bez záväzkov ) ... Tak by sa vam asi nie velmi pacilo keby ste mali vami nadobudnutý majetok rozdeľovať este medzi " cudzích " ?
    kopretinka je jedno,z akého uhla to vidíš ty.prečo sa nevysporiadalo BSM po rozvode?
    ivka70 nic sa nedeli medzi cudzich, to, ze si otec zariadil dalsiu domacnost ho tiez stalo nejake usilie a nejake peniaze.
    A uvedom si, ze aj z tejto jeho domacnosti budes ako dieta zasa dedit ty. To ti neprekaza?
    Preco by tie peniaze, ktore investoval do bytu v case prveho manzelstva mali pripadnut len jeho exmanzelke (a ich detom)?
    Jeho deti su pred zakonom rovne, je jedno v ktorom manzelstve vznikli a islo by o hrubu nespravodlivost, keby nemali jeho podiel dedit rovnako.
    Skor sa zamysli nad tym, ze ty a tvoja matka roky pouzivate jeho cast bytu bez toho, aby si on narokoval napr. na nejake najomne. Ako k tomu pride jeho manzelka a ich dieta, ked by mohli zvysit svoj prijem ako rodina o pravom nadobudnute peniaze z jeho majetku?
    karka Ak dobre čítam, z druhého majetku by ona nič nemala, keďže je písaný len na druhú partnerku a ich spoločného syna....
    vicktor Marina: "na jeho polovicu bytu by mal nárok ako dedič: ja, moj nevlastný brat a jeho matka?" Bratova matka nie, v case nadobudnutia bytu nebola manzelkou.
    "si zabezpečí o par rokov ďalšiu domácnosť s deťmi" - tak zasa nevieme ci ten "brat" je synom tvojho otca. Ak nie, zdedis ty. Ak ano, obaja stvrtku.
    Alebo dohodnut sa na darovani.
      zbaliť
    kopretinka 17.04.18 20:38 odstránil(a) z Porady

    Nevlastný brat - dedenie po rodičoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.