Zavrieť

Porady

Je takéto skončenie pp platné?

Zamestnanec je 3,5 mesiaca PN. Dnes 27.4. priniesol žiadosť o ukončenie pp zo zdravotných dôvodov podľa §69 ZP k 30.4. a k tomu priložil nejakú správu od lekára, že nemôže vykonávať určité činnosti, ako napr. dlhodobo stáť, dlhodobo sedieť a zaťažovať chrbticu. Teda žiadny odborný posudok. Je takáto výpoveď platná? Ak áno, má nárok na odstupné?
Naposledy upravil rennka : 27.04.18 at 15:23
veronikasad Oprav si názov aj text témy, neide o výpoveď.
rennka opravené
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Neide o výpoveď ale o okamžité skončenie PP zo zdravotných dôvodov. Ak predložil lekársku správu od odborného lekára, a zamestnáv. ho v zákonnej lehote nepreradil, môže takto skončiiť PP. Vznikne mu nárok na náhradu mzdy za VD 2 mesiacov.
    §69 ZP
    Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
    c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
    (2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rennka Veď práve, LP nepredložil, len nejaké konštatovanie čo nemôže robiť. Ani ho ne ie je kedy preradiť, nakoľko chce o 4 dni ukončenie pp....
    Tweety posúďte tú správu a vyjadrite sa mu
    rennka Správa jednoznačne nespĺňa náležitosti lekárskeho posudku, to som si na 100% istá. Takú správu môže vystaviť hocikto. Len on chce už 30.4. ukončenie pp, asi má inú prácu. Ale tiež neviem, či tá jeho žiadosť je v poriadku, pretože by tam malo byť 15 dní na preradenie, alebo výpovedná lehota, čo v tomto prípade do 30.4. nie je možné. Ešte som ukončenie pp zo zdrav. dôvodov nerobila, tak preto sa pýtam, aby som neurobila nejakú chybu
    Tweety A prečítala si si priložené znenie §? Ak chce skončiť 30.4., jednoducho ten dátum nie je možný, ,a naviac ani nemá kvalifikovaný posudok, nie je to v súlade so uvedeným §.a takto skončiť nemôže..
    rennka Veď práve preto sa pýtam, lebo sa mi to nepozdáva. Áno, dal tam § 69 ZP a to potvrdenie. Žiadosť sme prevzali dnes, termín ukončenia pp chce 30.4.18.
    Tiež si myslím, že je to zle, ale neviem čo s tým.
    Tweety Veď sa mu vyjadríte, v súlade s týmto §. .Nie sú splnené zákonom stanovené podmienky.
    rennka Ďakujem Tweety, samozrejme že budeme s ním ešte hovoriť, len som si chcela potvrdiť že sa nemýlim. Keď chce tak rýchle skončiť a nemá na to dokonca ani pravoplatný LP, tak mu navrhneme ukončenie dohodou.
    Tweety áno, dohodu môžete navrhnúť vždy, ak bude súhlasiť, potom PP skončí dátumom , na ktorom ste sa dohodli, ale už bez náhrady mzdy, prípadne odstupného
    rennka Myslím že pokiaľ nemá odborný lekársky posudok, tak nárok na odstupné nemá, ak sa nemýlim
    Tweety ak v dohode neuvediete dôvod, potom nárok na odstupné nie je, nie je podstatné ani to, že nemá LP .
    rennka Tweety, prosím Ťa, ešte sa spýtam, ak by trval uviesť zdravotné dôvody a nemal by ten LP, má nárok na to odstupné, alebo nie?
    ivka70 Nie, zdravotne dovody musia byt podlozene riadnym lekarskym posudkom
    rennka Ďakujem ivka
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zamestnanec nedodržal zákonný postup. Mal vám doručiť zdravotný posudok a požiadať o preradenie na inú prácu, zodpovedajúcu jeho zdravotnému stavu. Ak by zamestnávateľ pre neho takúto prácu nemal, sam mu da vypoved a v tom prípade mu vznikne nárok a odstupné. Zamestnávateľ ho môže poslať na vyšetrenie vo vzťahu k práci k zmluvnemu lekárovi pracovnej zdravotnej služby.

    Ak by zamestnávateľ túto žiadosť zamestnanca ignoroval a do 15 dní ho nepreradi, môže zamestnanec okamžite ukončiť pracovný pomer. Nevznikne mu nárok a odstupné, ale na náhradu príjmu...
    rennka Ďakujem veronikasad, všetko toto mám naštudované, ale v tej jeho žiadosti boli veci, ktoré mi nesedeli.

    Je takéto skončenie pp platné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.