Zavrieť

Porady

Ako spoluvlastník 1/2 nehnuteľnosti nemám právo rozhodovať kto bude v nehnuteľnosti bývať?

rodičia zapísaný ako vecné bremeno -právo doživotného bývania sa stali spoluvlastníkmi 1/4 a 1/4 a 1/2 vlastní syn,jeden obýva prízemie a druhý poschodie,na prízemie ešte užíva druhý syn z manželkou bez súhlasu druhého spoluvlastníka 1/2,tvrdia že užíva ich podiel a oni užívajú poschodie akože môj podiel na ktorý majú právo z vecného bremena,keďže som nesúhlasil aby sa brat nasťahoval tak už 3x podali návrh na súd o vrátenie daru,samozrejme že som sa pod ich nátlakom z nehnuteľnosti musel vyťahovať ,majú pravdu?A ja ako spoluvlastník nemám právo nesúhlasiť s užívaním nehnuteľnosti bratom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak mali rodičia právo z vecného bremena k nehnuteľnosti a neskôr sa stali spoluvlastníkmi tejto nehnuteľnosti, ich právo z VB splynulo s vlastníctvom, teda už ho nemajú. VB je právo k cudzej nehnuteľnosti nie k vlastnej.

    Rodičia môžu svoj podiel dať do užívania inej osobe. Ak pritom oni užívajú ďalšiu časť, ide o nadužívanie, čo sa posudzuje podobne ako bzdôvodné obohatenie.

    Podľa § 139 ods. 2 občianskeho zákonníka O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

    Podľa § 630 OZ Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
    Nie je jednoduché domôcť sa vrátenia daru. Dobré mravy v tomto prípade porušujú skôr rodičia a druhý brat. Na druhej strane, ak si dostal pol domu darom, môžeš rátať aj s tým, že brat bude raz tvoj spoluvlastník ...
    zuzurka Ďakujem za odpoveď,to vecné bremeno môžem dať na kataster vymazať?musia s tým súhlasiť a brat keď si prerobil nebytové priestory na bytové bez môjho súhlasu je v poriadku?
    Pripadám si ako spoluvlastník bez práva

    Ako spoluvlastník 1/2 nehnuteľnosti nemám právo rozhodovať kto bude v nehnuteľnosti bývať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.