Zavrieť

Porady

DPH pri preplateni cestovnych nakladov

Vyslali sme na pracu do zahranicia zamestnanca, ...na pracu si nas objednala firma v tuzemsku, ktora nam podla dohody chce preplatit okrem prace aj naklady s pracou spojene, teda cestovne, ubytovacie a stravovacie naklady. Ked budem vystavovat fakturu (v EURO),tak mam na tieto naklady este napocitat aj DPH?
Mam doklady o tychto nami uhradenych nakladoch v cudzej mene...ak je aj na tychto dokladoch nejaka DPH tak co s tym? Nemam si to pri uctovani sluzobnej cesty vsimat, a mam dat na 512/cestovne celu sumu aj vratane DPH? Praca bola vykonana v Anglicku a cestou aj v Taliansku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    bui
    Vyslali sme na pracu do zahranicia zamestnanca, ...na pracu si nas objednala firma v tuzemsku, ktora nam podla dohody chce preplatit okrem prace aj naklady s pracou spojene, teda cestovne, ubytovacie a stravovacie naklady. Ked budem vystavovat fakturu (v EURO),tak mam na tieto naklady este napocitat aj DPH?
    Mam doklady o tychto nami uhradenych nakladoch v cudzej mene...ak je aj na tychto dokladoch nejaka DPH tak co s tym? Nemam si to pri uctovani sluzobnej cesty vsimat, a mam dat na 512/cestovne celu sumu aj vratane DPH? Praca bola vykonana v Anglicku a cestou aj v Taliansku.
    Podla mojho nazoru, aj ked boli niektore cestovne naklady v zahranici vystavene vratane miestnej dph, je to v poriadku, nakolko miesto dodania takychto sluzieb je v zahranici ....vasa firma si dph z takychto blokov nemoze odpocitat, ale ako je uvedene, treba to vsetko dat na 512. Pri refakturacii sa podla mojho nazoru neuplatni dph, lebo uvedene naklady nie su sucastou ceny sluzby, ktoru poskytujete odberatelovi a refakturaciou tychto nakladov de facto deklarujete, ze ich vynakladate na ucet kupujuceho... cize maju charakter prechodnych poloziek §22,3..

    je to moj nazor, skuste sa viaceri k tomu vyjadrit...

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    aj ja by som prosila keby sa k tomu nejaky odbornik na dph vyjadril....

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    § 22
    Základ dane pri dodaní tovaru a služby

    (1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.[*]Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý je priamo spojený s cenou tovaru alebo služby dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
    (2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
    a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
    b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).

    Myslím si, že cestovné náhrady platené svojim zamestnancom sa nepovažuju za výdavky platené v mene a na účet zákazníka. Ak tieto náhrady platím svojmu zamestnancovi, tak je to platba v mojom mene.. Preto by som refakt. cest. nákladov považoval za " všetko, čo tvorí protihodnotu" a zahrnul by som to do základu dane.

    Tým, že som sa po poslednej výzve zapojil ešte nechcem povedať, že sa považujem za odborníka na DPH.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bui
    Vyslali sme na pracu do zahranicia zamestnanca, ...na pracu si nas objednala firma v tuzemsku, ktora nam podla dohody chce preplatit okrem prace aj naklady s pracou spojene, teda cestovne, ubytovacie a stravovacie naklady. Ked budem vystavovat fakturu (v EURO),tak mam na tieto naklady este napocitat aj DPH?
    Predchádzajúca odpoveď je vyčerpávajúca z pohľadu, že do ceny služby by mali byť zahrnuté všetky súvisiace náklady. Ale podľa môjho názoru sa nedá presne zodpovedať otázka, že čo si slovenský platiteľ objednal u druhého platiteľa, teda nevieme o akú službu sa jedná a tým pádom nevieme ani stanoviť miesto dodania služby a správne zdanenie. Uvádza sa, že práca bola vykonávaná v zahraničí. Môže sa zrejme jednať aj o prácu, ktorá si vyžaduje registráciu v inom členskom štáte (ak hovoríme o EÚ).

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Ide o to, ze slovenska firma si nas objednala, na parametrizaciu linky, ktoru zaviedla v Anglicku....linka im nefungovala ako ma, tak tam isiel nas odbornik aby sa pozrel kde je problem a odstranil ho...

    Tieto nami poskytnute inzinierske a servisne prace si budeme fakturovat spolu s nakladmi, ktore nam na cestu do Anglicka vznikli. Objednavatel nasej sluzby..slovenska firma..nechcela, aby v cene nasej sluzby boli zahrnute tieto naklady, ale to chcu vycislit zvlast..tedsa praca zvlast a naklady na cestu zvlast..

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Nemohli by ste viaceri vyjadrit svoj nazor, je najvyssi cas vystavit fakturu...a neviem ako....

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bui
    Tieto nami poskytnute inzinierske a servisne prace si budeme fakturovat spolu s nakladmi, ktore nam na cestu do Anglicka vznikli. Objednavatel nasej sluzby..slovenska firma..nechcela, aby v cene nasej sluzby boli zahrnute tieto naklady, ale to chcu vycislit zvlast..tedsa praca zvlast a naklady na cestu zvlast..
    Tak slovenskej firme fakturujte jednou faktúrou a priložte vyúčtovanie k podloženiu Vašej ceny ako prílohu.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    oni pozaduju na fakture dve sumy..jena za pracu a druhu za naklady s nou spojene...prilohou bude pracovny list..a prefotene doklady z hotela, lietadla, restauracie....
    my zauctujeme sluzobnu cestu .. nase naklady
    a vyfakturujeme pracu a hodnotu dokladov, blockov ..hotel, cesta...nase vynosy
    na pracu napocitame DPH...a neviem ci napocitat DPH aj na cestovne vydavky..

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    please....poradte....som bezradna

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bui
    oni pozaduju na fakture dve sumy..jena za pracu a druhu za naklady s nou spojene...prilohou bude pracovny list..a prefotene doklady z hotela, lietadla, restauracie....
    my zauctujeme sluzobnu cestu .. nase naklady
    a vyfakturujeme pracu a hodnotu dokladov, blockov ..hotel, cesta...nase vynosy
    na pracu napocitame DPH...a neviem ci napocitat DPH aj na cestovne vydavky..
    V príspevku č. 4 máte odpoveď ... do základu dane vstupuje všetko, čo tvorí protihodnotu, teda aj cestovné náklady, nakoľko ich úhradu požadujete od odberateľa ako cenu služby.

    Poznámka na záver:
    Podstatou Vášho problému však nie je iba stanovenie protihodnoty, ako to, že ste neuviedli o aké práce v zahraničí sa jednalo a teda nie je ani možné posúdiť, či Vám náhodou nevznikla povinná registrácia v zahraničí a či je miestom dodania tuzemsko, nakoľko z Vašich poznámok sa mi javí, že chcete fakturovať so slovenskou daňou. Neuvádzate ani to, či tuzemský odberateľ je osobou identifikovanou na daň v zahraničí ani dôvod fakturácie na tuzemského platiteľa dane.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    bui
    Ide o to, ze slovenska firma si nas objednala, na parametrizaciu linky, ktoru zaviedla v Anglicku....linka im nefungovala ako ma, tak tam isiel nas odbornik aby sa pozrel kde je problem a odstranil ho...

    Tieto nami poskytnute inzinierske a servisne prace si budeme fakturovat spolu s nakladmi, ktore nam na cestu do Anglicka vznikli. Objednavatel nasej sluzby..slovenska firma..nechcela, aby v cene nasej sluzby boli zahrnute tieto naklady, ale to chcu vycislit zvlast..tedsa praca zvlast a naklady na cestu zvlast..
    fakturacia bude tuzemskej firme, lebo oni ziskali tuto zakazku v anglicku, ale mali tam nejake problemy, kt. nevedeli odstranit a tak si objednali nase sluzby....priamo tam na mieste, vo fabrike...takze mi budeme fakturovat im..slovenskej firme....nas si neobjednali anglicania....

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Este treba k tomu nieco zistit?...Je potrebne vediet ci su zaregistrovani oni v zahranici?

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    janee.j Pozri príspevok
    Viem, ze tento prispevok je uz starsieho datumu, ale som presne v tej istej situacii. Spolupracujeme s firmou na slovensku, fakturujeme za suzby (poskytnutie zamestnanca na pracu v zahranici pre odberatelovho zakaznika) + fakturujeme cestovne naklady spojene s pracou v zahranici (denne diety podla platneho zakona SR a ostatne preukazatelne naklady). Predosly popis presne sedi aj na nas pripad. Preto by ma zaujimalo ako sa to v konecnom dosledku doriesilo. Je spravne uctovat DPH aj na diety, ubytovacie a cestovne naklady? Tieto naklady budu v tej istej vyske zamestnancovi vyplatene pri vyuctovani pracovnej cesty.
    Začnem protiotázkou:
    Je správne faktúrovať diéty nášho zamestnanca spolupracujúcej firme?
    Ak fakturujete tejto firme služby, súčasťou ceny tejto služby by mali byť aj diéty a súvisiace náklady.

    Ak však silou mocou chcete fakt. službu + diety, ubytovacie a cestovné náklady, vystavíte fa s DPH ( presnejšie fa vystavíte podľa toho, ako stanovíte miesto dodania služby).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.