Zavrieť

Porady

úradne overenie podpisu na matrike

Syn mi nechal splnomocnenie na všetky právne úkony spojené s jeho osobou, pretože odišiel do zahraničia na dlhší čas. Svoj podpis si dal úradne overiť na matričnom úrade. Pri použití tohto splnomocnenia sa mi už v 2 inštitúciách (Orange a VÚB) stalo, že takto úradne overený podpis neakceptujú z dôvodu, že je to úradne overené na matrike. Akceptujú len úradne overený podpis u notára. Ako je toto možné? Majú na to právo? Prečo nemá úradne overený podpis na matrike rovnakú právnu silu ako úradne overený podpis u notára? Pretože tieto inštitúcie neakceptujú úradne overený podpis na matrike - vzniknú môjmu synovi sankcie. Týmto sankciám som chcela predísť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Nemajú právo takto konať. Nech Vám dajú písomne, že to neakceptujú a podajtr na nich sťažnosť na NBS. Zároveň v prípade sporu budete môcť poukázať, že Vám bolo zabránené konať a teda Vám lehoty neplynú.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Ing. Ľubomír Janoška, Majkazlatá, Oliwa, branislavp, arizona, misoft, Mikae
    8
    Majkazlatá Len pre zaujímavosť, aby ste vedeli ako to funguje v tejto banánovej republike. Orange vybavený - všetko vyplatené a zmluvy zrušené. Pointa celého je - kto sedí za prepážkou - ak tam je nevzdelané tupelo, ktoré nepozná zákony - napr. Zákon 599/2001 o osvedčovaní listín a podpisov, tak maturuje a mudruje nad všetkým možným. A tá dôležitosť - oni sú tam od toho, aby vychádzali zákazníkom v ústrety a nie proti nim........Proste natrafila som mladú slečnu, ktorá bola ochotná a pochopila situáciu veľmi rýchlo o čo mi ide a od samého začiatku mi vychádzala v ústrety. Za 20 minút bolo všetko na poriadku, tak ako malo byť. Celé to nechápem, ako sa niektoré firmy môžu tak obrniť, aby zákazník či klient bol zahnaný do kúta a nadstavujú si tvrdé podmienky pri niektorých úkonoch........že sa takáto arogancia toleruje nie je nič nové pod slnkom - samozrejme, pretože bohatí a známi ľudia blízky kadejakým kreatúram vybavia všetko po známosti - obyčajný človek nech sa trápi - a poslanci nech len naďalej vymýšľajú nezmyselné zákony, ktorými okliešťujú obyčajných ľudí.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna rozdiel v overeni nie je.
    Moja skusenost z banky je, ze banka neakceptuje generalnu plnu moc na vsetky ukony. Splnomocnenie do banky je mozne len s vypisanim konkretneho produktu a konkretnych ukonov, na ktore splnomocnitel splnomocnuje.
    Teda myslim si, ze odmietnutie takejto plnej moci bolo skor z takychto dovodov, nie z dovodu, ze podpis overovala matrika.
    Mozno ked napises, co si chcela ako splnomocnenec robit, bude jasnejsi dovod
    (priklad: zobrat uver sa cez splnomocnenie neda).
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Banka si nemôže vyberať, aké plnomocenstvo akceptuje a aké nie. Plnomocenstvo je právny úkon, na účinnosť ktorého sa prejav vôle banky nevyžaduje.
    ivka70 Skus to vysvetlit banke ...
    Majkazlatá absolútne žiadne vysvetlenie neprijíma táto banka.......vúb banka roka - nechápem to, ale dobre teda, keď nechcú moje peniaze.
    Majkazlatá ja by som ešte aj tú banku pochopila, že si bude vyberať, ale už ten Orange.....ten si čo kladie podmienky ako neviem čo keby boli...čo sú iní ako Telkom??? alebo iný operátor?????
    Buzerovať ľudí.......a ošklbávať zbytočne o peniaze.......veď o to im ide.
    Majkazlatá áno, to je pravda, že generálnu plnú moc neakceptujú - ale mladá pracovníčka VÚB ako prvé riešila - že toto čo som jej dam predložila, že to nemôže akceptovať, pretože to nie je overenú u notára, ale iba na matrike. Nechápala, že to má rovnakú právnu silu a že v tom nevidím rozdiel u koho je ten podpis úradne overený. Povedala, že to je rozdiel, že to musí byť od notára. A čo sa týka tej generálnej plnej moci - splnomocnil ma na všetky právne úkony. Vzhľadom na to, že tam mal spotrebný úver chcela som mu ho vyplatiť, pretože som neočakávane dostala peniaze. A následne na to som mu chcela zrušiť tam účet, aby tam zbytočne neplatil za vedenie účtu, keď ho nepoužíva a spláca sa tam len ten úver. Prišlo mi to normálne, že sa chceme zbaviť dlhu. Vraj to tam musí byť vyšpecifikované - že aký úver sa má vyplatiť a aké číslo účtu. Vravím jej, tak to tam dopíšem - vraj by to bolo nekorektné - lebo že vie o tom, že to tam chcem dopísať. Tak som sa zdvihla - poďakovala som je za "profesionálny" prístup a odišla som.
    vicktor Majka: "mal spotrebný úver chcela som mu ho vyplatiť"
    Kuknut do zmluvy alebo sa opytat ako vyplatit cely uver alebo aspon ciastocnu predcasnu splatku a potom poslat peniaze. To by sa dalo aj cez IB.
    Mal som generalnu plnu moc od otca a SLSP odmietla akceptovat, musel som vybavit novu moc na konkretne ukony.
    profesional Hneď v ten deň by som žiadal potvrdenie, že odmietajú urobiť úkon a prijať prostriedky. A hneď na ďalší deň by som tie peniaze zložil do súdnej úschovy cez žapisnicu urobenú ma súde z dôvodu odmietnutia prijatia veriteľa. Malo by to právne účinky splatenia úveru. A náklady by následne znášala banka..
    vicktor Nie celkom. Zasa vieme, ze banky maju kadejake pravidla o splacani, napr. 10-20% ku dnu novej fixacie, alebo vsetko ak klient neprijme novu sadzbu, alebo...
    Moja debilna banka dovoluje mimoriadnu splatku mesacne 1,5%, ale iba cez mobilnu aplikaciu. Cez IB alebo normalnym prevodom neakceptuje ?!
    A mesiac = 31 dni, t.j. moznost sa stale posuva.
    Majkazlatá veď ja som im chcela dať peniaze, nie zobrať ďalšie.....nechápem ako to vnímajú oni, ale ak stojí v ceste nejaký papier ako pro forma, tak to sme kde, že vlastnému synovi nemôžem vyplatiť úver. Keby som bola nejaká cudzia osoba, tak to ešte pochopím. Alebo, že by som si požiadala o miliony a chcela by som ich vybrať na jeho meno, aj to pochopím. Ale takéto obštrukcie???? Nechápem
    ivka70 Mam podobne skusenosti, ja som ani za spoludlznika nemohla s full plnou mocou odsuhlasit podobnu zmenu, museli sme obaja alebo muselo byt ich splnomocnenie s presne definovanym ukonom a uverom.....
    ale pre nich predcasne splatenie nie je vyhoda - nebudu na tom uvere viac zarabat ....
    Majkazlatá inak - vraj to je upravené zákonom. To mi povedali v inej banke, že sa musia toho držať. To kto takéto "výhodné" zákony vyrába pre ľudí???? som z nich taká znechutená. Z tohto mi vyplýva jedno - keby nejaký filantrop chcel vyplatiť hypotéku mne - tak banka to nedovolí - možno sa bojí, že by som sa hnevala. Ale nie - to srandujem - vychádza mi z toho iba jedno - táto spoločnosť potrebuje aby mali čo najviac zadĺžených ľudí a neumožniť im vysporiadať si svoj dlh. O toto im ide.Aby ľudi skončili na ulici.......bez strechy nad hlavou, bez peňazí, lebo ešte aj ttí exekútori majú tak dobre ušítý zákon, že 3násobne z dlhu vyryžujú.......a naše súdy sú také pružné, že skôr zomriem ako sa niečoho dočkám.......a samozrejme, ak tam nikoho nepoznám tak to mám vopred prehrané........strašná republika
    profesional Klamú. Zákon nehovorí nič o tom, že overenie podpisu musí byť notárom. Podaj na nich sťažnosť na NBS a im to daj v kópii na vedomie. Uvidíš, ako sa zrazu veci pohnú.
    ivka70 ona teraz uz netvrdi nic o podpise notarom, tvrdi, ze pre banku musi byt splnomocnenie konkretizovane na ukony a uver, o ktory ide
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Osvedčevanie podpisu obcou je určené iba pre vnútroštátnu potrebu a nie, ak sa má osvedčenie použiť v cudzine. Rovnako ak je v cudzom jazyku, okrem češtiny,
    Zákon 599/2001 o osvedčovaní listín a podpisov, ust. § 5.
    Ak sa má plná moc použiť na Slovensku, overenie podpisu alebo listiny obcou je rovnocenné s overením u notára.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Majkazlatá samozrejme, ze takáto plná moc iba na Slovensku. A s tou rovnocennosťou - presne takto som to vnímala aj ja.......veď to je úplne jedno kto to overí v zmysle zákona. Lenže Orange má také pracovné postupy, ktoré neakceptujú overenie na matrike. Napríklad s týmto splnomocnením, čo mám ja - tak s tým môžem robiť jednoduchšie úkony.....napríklad zaplatiť faktúru, alebo si požiadať o sim kartu. Ale akonáhle by som chcela zrušiť zmluvu aj so zmluvnou pokutou, ktorú som ochotná uhradiť - tak akceptujú len overenie u notára. To je čo?????? Otras.
    Ing. Ľubomír Janoška takže postupuj, ako píše profesional + upozorni ich, že si budeš vymáhať škodu vzniknutú porušneím zákona a ich strany
    Majkazlatá zajtra tam pojdem, dám si ďalšie kolo......pretože to som v sobotu bola na dvoch prevádzkach v dvoch rôznych mestách. v prvom mi ani nevedela vysvetliť, že prečo sa to nedá urobiť - mladej išlo len o to, aby som rýchlo zaplatila. Ale tiež ako prvé riešila overenie podpisu na matrike.....povedala mi, že toto asi neprejde, lebo je to na matrike overené. Spýtala som sa jej, že prečo???? tak nevedela vysvetliť - vraj mám prísť v pondelok, keď tam bude vedúca, lebo ze ona za všetko zodpovedá. Bolo mi zle z toho prístupu. ........Ešte ten istý deň sme prechádzali iným mestom a tak ma napadlo, že aby sme zastavili na prevádzke Orange. Mladý bol v obraze, že čo chcem, ale ten mi to potom vysvetlil - ze oni majú také pracovné postupy a tie musia rešpektovať. Pre nich platí - na jednoduché úkony postačí aj úradne overený podpis na matrike. Ale na vážnejšie úkony - napríklad zrušenie zmluvy - čo bolo v mojom prípade - tak že na to už treba overenie u notára, pretože overenie na matrike nepostačuje. Tak to už nechápem, čo to majú za pracovné postupy - a hlavne kto im to píše......to sa nejak nadraďujú, alebo čo???? nechápem o čo im ide. A potom ešte taká nazvem to drzosť - vraj či mi môže ponúknuť ich produkty.........tak som mu tiež poďakovala, že ja mám dačo lepšie než je Orange.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podstatným rozdielom overenia u notára a na matrike je napr. evidencia v notárskom centrálnom registri osvedčených podpisov (§ 49 ods. 5 Kanc. por.), kde sa to dá overiť aj elektronicky. Na matrike vedú osvedčovaciu knihu, ktorú ponechávajú v registratúre na riadny výkon štátneho odborného dozoru desať rokov od jej uzavretia.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc To je sice pravda avsak na platnost tohoto pravneho ukonu v nutrostatnom styku to nema ziaden vplyv a protistrana nemoze overeny podpis na matrike neuznat.
    Majkazlatá súhlasím, však sú rovnocenné - resp. majú byť rovnocenné. Nemôžu povyšovať overenie podpisu u notára. len preto, že sa to dá overiť elektronicky. Potom by matriky boli v nevýhode ......
    Mária27 Veľa sa dá o tom diskutovať. Pravdou je, že najmä banky z obozretnosti často neakceptujú všeobecné plnomocenstvá, lebo tam nie je jednoznačná vôľa. Pozri aj § 32 OZ: Ak z právneho úkonu nevyplýva, že niekto koná za niekoho iného, platí, že koná vo vlastnom mene.

    Plnomocenstvo je jednostranný právny úkon, ktorým sa niekomu udeľuje možnosť zastúpenia. Pre tretie osoby je deklaratórne.

    Overenie podpisu nie je overenie obsahu listiny. Ak notár overí podpis, v registri je aspoň opis obsahu listiny - vidno priamo úradný zápis.
    Zamestnaci notára majú väčšie právne povedomie - zvyčajne odporúčajú overenie úkonu (priamo plnomocenstva). nielen podpisu. Tam zaznačia aj odvolanie plnomocenstva.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Neostáva ti nič iné, len správať sa podľa porekadla : na hrubú dieru, hrubá záplata. Ako naši spoluobčania, choď rovno za najvyšším šéfom a použi ten najírečitejší slovník ako len dokážeš a možno ti budú aj ručičky bozkávať. To sme sa dožili!
    Majkazlatá no to teda sme sa dožili.......banda jedna úžernícka. toto štátu vyhovuje????? zdierať pracujúcu chudobu.....presne ako ivka70 píše: pre nich nie je predčasné splatenie výhodné......lebo nebudú na tom úvere viac zarábať. Presne preto to chcem vyplatiť - lebo mu ponúkli taký príšerný úrok na spotrebák - 12,48% preto nie sú ochotní robiť takéto nezaujímavé úkony pre nich....... choré

    úradne overenie podpisu na matrike

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.