Zavrieť

Porady

Dan z nehnutelnosti za poschodie

Mame dom s rovnou strechou, zastavana plocha 240 m=prizemne podlazie. Poschodie ma len 60m, teda zvysok je rovna strecha. Na meste nam vyrubili dan z nehnutelnosti tak, ze priplatok za poschodie vyratali za 240m. Je to spravne? Nemali by sme platit za skutocnu plochu poschodia, teda len za 60 m, ked nad zvyskom prizemia je vzduch a nie stavba?
13 komentárov     zbaliť
ivka70 pokial viem, zakon o plateni dane z nehnutelnosti za poschodia nebol schvaleny, tazke nemate dovod platit ziadny priplatok za poschodie. Treba pozriet VZN mesta, ako to ma definovane a aj ist skontrolovat, ci ste spravne vyplnili danove priznanie k dani z nehnutelnosti ....
daskan priplatok za poschodie podla VZN je 0,11 eur. Nase poschodie ma ale iba 60 m a mesto nam vyrubilo priplatok 0,11 za 240m-co je zastavana plocha prizemia. To znamena, ze platime priplatok za poschodie navyse za 180m, ktore vlastne vobec neexistuje.
ivka70 a ako ste vypisali danove priznanie? je v nom spravne poschodie len 60 m2?
daskan v danovom priznańi sa nikde neuvadza plocha poschodia
ivka70 ale urcuje sa celkova vymera podlahovych ploch vsetkych podlazi v bode 18
daskan myslim, ze to sa vyplnuje len u stavieb, ktore maju rozne vyuzitie a pouziva sa u nich viacero sadzieb, alebo nie?
ivka70 nie, 18 je to v jednoucelovych stavbach, https://www.finance.sk/download/340-...-miestne-dane/
vicktor Ked ste neuviedli, ze poschodie ma iba 60m, tak sa necuduj(em) ze uradnici o tom nevedia.
Na vymere je kontaktne cislo a lehota 15 dni, tak volaj, zistuj.
misoft Pokiaľ mesto vo svojom VZN vyslovene citovalo "daň" za podlahovú plochu na ďalšom podlaží, odvolať sa, pretože VZN nesmie byť v rozpore so zákonmi SR - a žiadny zákon o daní z podlažia NEBOL schválený. Teda - mesto si vymyslelo niečo nad rámec zákona (VZN je zákonnejšie než samotný zákon? Poslanci by sa mohli čudovať, až by im to Ústavný súd pripomenul, ako porušujú zákony a ústavu).
daskan mesto uvadza "zvysenie sadzby za dalsie podlazia" podla VZN v sulade so zakonom, len nepocita podla skutocnej vymery poschodia
daskan v tomto odkaze som nenasla nic o riadku 18
ivka70 V tom odkaze je tlacivo, ked si chces pozriet
misoft Podľa mňa, nie je v súlade so zákonom!
Zákon 582/2004 §12 ods3:
"§ 12
Sadzba dane
(3) Pri viacpodlažných stavbách môže správca dane
všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych
podmienok v obci alebo v jej jednotlivej časti určiť príplatok za podlažie v sume najviac 0,33 eura za každé ďalšie
podlažie okrem prvého nadzemného podlažia."
Je tam vyjadrenie OKREM PRVÉHO NADZEMNÉHO....."
Takže?
Ergo: VZN je v ROZPORE so zákonom!
https://www.financnasprava.sk/_img/p...estne_dane.pdf
@daskan: máš možnosť sa brániť: podať námietku a upozorniť mesto na porušenie zákona 582/2004, alebo upozorniť Min.fin. na porušovanie ich zákona uvedenou samosprávou, prípadne podaním podnetu na prokuratúru na preskúmanie zákonnosti vydaného VZN.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze mate zvysenu sadzbu za dalsie podlazia, zbytocne rozoberas, ze ako ti rataju poschodie. Nerataju ho.
    Beru zastavanu plochu, kde zvysia sadzbu, lebo podlazie existuje.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    daskan no vsak toto je ten problem, ze potom nam vychadza zaplatit za m2 prizemia 0,25 eur a za m2 poschodia 0,44 eur a to mi pride absurdne.
    ivka70 to ti ostava jedine napadnut VZN mesta, tieto tvoje prepocty su bezpredmetne, to je len voj sposob, ako si to vysvetlujes, nie je to ani v zakone ani vo VZN tak
    vicktor Nemam pri sebe vypocet, ale URCITE mam za poschodie mensi koeficient ako za prizemie.
      zbaliť

    elacinka je offline (nepripojený) elacinka

    elacinka
    daň máš vypočítanú správne. Ak je vo VZN uvedený príplatok za podlažie, počíta sa v tvojom prípade zast. plocha 240 m2 + prípl. za podlažie za 240 m2, zákon totiž nezohľadňuje či na poschodí je obývaných 60 alebo 240 m2.
    vicktor Spravne ... vid vyssie misoft tvrdi ze je to v rozpore so zakonom, tak potom asi nespravne.
    A ja tvrdim ze v rozpore so zdravym rozumom.

    Dan z nehnutelnosti za poschodie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.