Zavrieť

Porady

Dom na hranici susedneho pozemku - musi sused povolit stavebne upravy?

Chceme kupit stary dom, kteho jeden mur je hranicou pozemku so susedom. Dom ma ale zatecene zvlhnute mury, chceli by sme robit izolaciu okolo celeho domu vykopanim a drenaznou rurou, obsypanim strkom a inou izolaciou. Musi nam sused povolit tieto prace, ktore budu vlastne na jeho pozemku vcetne drenaze ? Ak tuto izolaciu neurobime, stale bude vlhnut. Je na to nejaky zakon?
buchač Zákon je jedna vec...a ten hovorí o povinnostiach majiteľov.
Skutočnosť ale môže byť iná.

Ako toť neďaleko odo mňa.
Jeden majiteľ urobil pred 3 rokmi novú strechu a iné opravy.
Potreboval sa dostať aj na stranu od suseda. Ten mu to dodnes neumožnil.
Nie som si istý, ale asi sa súdia...a to sú starousadlíci.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Určite je na hranici?
    Totiž ani v minulosti sa nestavali domy úplne na hranici, na hranici ked tak bola presahujúca strecha, to že plot je k domu neznamená že dom je na hranici, zvyčajne ešte cca pol metra pozemku kolo domu zo susedovej strany patrí majiteľovi domu, kde by sa čiste teoreticky dala urobiť drenáž a izolácia.
    Skús pozrieť danú nehnuteľnosť cez https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/s...3000,48.80000# ako sú hranice pozemku.

    Totiž, vidím to doma. Tiež dom je pri hranici, ten pozemok od susedov neužívame, ale vieme že tam je, a ked sa zateplovalo susedia nemali problém s tým, že sme im behali po dvore. Ale boli chápavý.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Musí.
    zze/1964-40/127/3
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Onko Z citovaného zákona táto odpoveď vôbec nevyplýva. Zákon hovorí o tom, že je povinný na svoje pozemky vpustiť (od suseda opravovať svoju stenu), nie na nich robiť stavebné úpravy (na susedovom pozemku si postaviť drenážne rúry, navoziť mu na jeho pozemok štrk a podobne).
    V takomto prípade jednoznačne je nutné mať od suseda povolenie a môže za takéto zabratie svojho pozemku požadovať aj náhradu. Ak by súhlas nedal, tak pravdepodobne by ho bolo možné získať súdnou cestou, kedy by súd vlastníkovi nariadil tieto úpravy strpieť, nakoľko obydlia požívajú vyššiu ochranu, ale tiež by mu za to prisúdil finančnú náhradu, ktorú by mu bolo treba zaplatiť.
    buchač Onko...ty budeš asi právnik a nie stavebník...
    misoft Je právnik, ale nerozumie tomuto paragrafu.
    "Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb."
    A zamedzenie poškodzovania budovy vlhkosťou je ÚDRŽBA.
    Takže, ak požiada suseda o vstup, pretože.... tak mu musí umožniť. Pokiaľ nie, ten, ktorému sa takto poškodzuje majetok (nesúhlasom vstupu pre údržbu), si môže vyčísliť škody a sused ich bude musieť zacálovať (a súd to na 100% odklepne, lebo OZ to nariaďuje).
    Onko Ani jedno, ani druhé, každopádne o tom, čo kto musí, hovorí právo a nie stavebníctvo.
    misoft Tak teraz na koho strane je právo? Na susedovej, alebo alenky57?
    Onko misoft, však ja som napísal, že vstup povoliť musí, s tým súhlasím. Ale Alenka chce susedov pozemok rozkopať a nasypať tam štrk, s tým už sused súhlasiť nemusí a citované ustanovenie o tom nič nehovorí, ho k tomu nenúti.
    Právo je na susedovej strane, chráni jeho vlastnícke práva a nedovolí len tak zabrať jeho pozemok. Alenka v tejto chvíli nemá žiadne práva, lebo dom ešte nevlastní a iba sa vopred informuje, čo je rozumný postup. Odporúčam dom nekupovať, alebo pred kúpou sa dohodnúť aj so susedom a zahrnúť ho do transakcie, pás odkúpiť, zriadiť si vecné bremeno, mať písomný súhlas a podobne.
    V súčasnosti preto nie je možné stavať na hranici pozemku, aby sa takéto problémy nediali a každý si mohol svoj dom udržiavať zo svojho bez zaťažovania susedov.
    buchač Onko (Dnes 17:49) nie na nich robiť stavebné úpravy (na susedovom pozemku si postaviť drenážne rúry, navoziť mu na jeho pozemok štrk a podobne).
    -------------------
    Onko (Dnes 18:20) misoft, však ja som napísal, že vstup povoliť musí, s tým súhlasím. Ale Alenka chce susedov pozemok rozkopať a nasypať tam štrk,
    =============
    Vravíš, že nie si právnik...takže tvoje názory (nie rady...aj keď sú správne) nemusí jeden brať v úvahu.

    Vravíš, že nie si stavebník...takže poučím.
    - drenážne rúry sa nestavajú...tie sa zakopávajú
    - štrk sa síce nasype...ale ten je možné zasypať zeminou...a to sa bežne robí (napríklad aj ja som tak robil)

    Pás odkúpiť, zriadiť si vecné bremeno ???
    Odkúpim pás a ako sa dostanem naň ?
    S vecným bremenom by súhlasil len dilino.
    Ak by súd rozhodol s takýmto stupídnym návrhom v prospech navrhovateľa, tak sudca by bol blázon.

    Na záver vravíš ...že nekupovať.
    A to už prečo ?
    Ak sú dobré susedské vzťahy, tak niet o čom.
    Vyššie som písal, že dvaja sa nepokonali.
    Ja s mojím susedovcami to mám naopak...že wery fasa.
    Onko Moje názory ani správne rady nemusí brať v úvahu jeden ani druhý a to ani keby som právnik bol. Každý si je zodpovedný sám za seba a je len na Alenke, ako sa rozhodne a ona si bude niesť následky.

    Bez ohľadu nato, či sa rúry stavajú alebo zakopávajú a či štrk bude navrchu alebo pod zeminou, na právnom stave to nič nemení.

    To, že ty máš susedov wery fasa, to neznamená, že každý takých bude mať. Sám priznávaš, že takých problematických poznáš. Tak neviem, prečo tu zbytočne táraš odveci. Odporučil som nekupovať len v prípade, že sa vopred so susedmi nedá dohodnúť Neviem, či čítaš iba každú druhú vetu, alebo nechápeš ich obsah.

    Každopádne, keď nevieš poradiť, aspoň nespamuj.
    buchač Hm...

    Si zvolil útočný tón ? Mám ja ?
    Si sa urazil ??? Mňa nemusíš.
    Si poradil ? Nic moc.
    Si spamuješ tiež ? Pokračuj.
    Si čítal poriadne po odsekoch ? Pochybujem.
    misoft Onko (Včera 18:20) misoft, však ja som napísal, že vstup povoliť musí, s tým súhlasím. Ale Alenka chce susedov pozemok rozkopať a nasypať tam štrk, s tým už sused súhlasiť nemusí a citované ustanovenie o tom nič nehovorí, ho k tomu nenúti.
    ---------------------------------------------------------------------------------
    No hádam ona predsa vie, že kope okolo svojho múru na cudzom pozemku a po ukončení to musí dať do poriadku tak, ako to bolo predtým.


    A ako pozerám.... nejaký fas za citáciu zákona mi to uznal ako neužitočné... žeby sme dávali pre tých oných len toto: "vyhľadaj/ vygúgluj si sám/a patričný zákon"?
    Onko Keď tam zakope nejakú rúru a dá tam štrk, už to nikdy nebude ako predtým. To jednoducho umožniť nemusí a citáciu si dal síce presnú, ale zle si ju interpretoval. Zlá interpretácia je neužitočná.
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Zakon hovori,ze sused ti musi umoznit vstup na nevyhnutne upravy a opravy.Ale ktore su to,to presne nedefinuje.Takze,ak by ste sa so susedom nepohodli,musel by rozhodnut sud.

    Ale,ako pise Xanti...usek pod strechou patri vacsinou vlastnokovo daneho domu.Takze cast okolo zakladov by bol este vas,tam si mozes kopat a ulozit drenaz. Viac ti napovie katasr.mapa a prip.aj pohovor so susedom.

    Dom na hranici susedneho pozemku - musi sused povolit stavebne upravy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.