Zavrieť

Porady

Bezodplatné postúpenie leasingu

Firma A postupuje leasing na osobné motorové vozidlo firme B, pričom sa dohodli, že postúpenie bude bezodlatné, resp. v symbolickej sume 1,-- Sk. Leasingová zmluva uzavretá po 1. 1. 2004. Zaujímal by ma názor poraďákov, či takto nevznikne firme B, ktorá za postúpenie nezaplatí nejaký mimoriadny výnos, resp. či ho musí zdaniť, alebo je to vecou dohody uvedených firiem bez vplyvu na daň z príjmov. Druhá otázka by znela, čo potom bude vstupovať do majetku ako obstarávacia cena predmetu leasingu.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bubasis je offline (nepripojený) Bubasis

    Bubasis
    Prosím, prosím, poraďte, som zúfalá. Už som písala aj na DR SR, ale zatiaľ nič. Zachráňte ma. Vopred ďakujem

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Dana7
    Firma A postupuje leasing na osobné motorové vozidlo firme B, pričom sa dohodli, že postúpenie bude bezodlatné, resp. v symbolickej sume 1,-- Sk. Leasingová zmluva uzavretá po 1. 1. 2004. Zaujímal by ma názor poraďákov, či takto nevznikne firme B, ktorá za postúpenie nezaplatí nejaký mimoriadny výnos, resp. či ho musí zdaniť, alebo je to vecou dohody uvedených firiem bez vplyvu na daň z príjmov. Druhá otázka by znela, čo potom bude vstupovať do majetku ako obstarávacia cena predmetu leasingu.

    Ďakujem
    Ahoj! som tu nová a pozeram...študujem všetky píspevky a hľadám aj niečo s čím pravidelne aj ja zápasím a našla som túto tému, ktorú mám aj ja akurát na pláne. Potrebujem zaúčtovať leasingové vozidlo, teda pokračovanie leasingu, ktoré bolo bezodplatne prevedené na jednu z firiem ktoré účtujem.Manželka postúpila leasing na manželovu firmu bez Sk, akurát jeho firma bude pokračovať v splátkach ešte 1 rok.Ako na to?Splátky sú mi jasne.Firma ma jed.účtko s DPH.ale aká bude vstupná cena na odpisovanie vozidla a akú dobu? Prosím Vás poraďte!! Vopred Ďakujem!

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    marcik
    Ahoj! som tu nová a pozeram...študujem všetky píspevky a hľadám aj niečo s čím pravidelne aj ja zápasím a našla som túto tému, ktorú mám aj ja akurát na pláne. Potrebujem zaúčtovať leasingové vozidlo, teda pokračovanie leasingu, ktoré bolo bezodplatne prevedené na jednu z firiem ktoré účtujem.Manželka postúpila leasing na manželovu firmu bez Sk, akurát jeho firma bude pokračovať v splátkach ešte 1 rok.Ako na to?Splátky sú mi jasne.Firma ma jed.účtko s DPH.ale aká bude vstupná cena na odpisovanie vozidla a akú dobu? Prosím Vás poraďte!! Vopred Ďakujem!
    Nie je to bezodplatné prevedenie majetku, je to postúpenie leasingu. Preberáte záväzok na základe leasingovej zmluvy predchádzajúceho nájomcu.

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Ano, ale je to postúpenie leasingu bez vstupnej splátky takže ako na to? lebo už má platiť len tak 80tis. a to hádam nieje hodnota auta?? lebo pôvodná leasing.zmluva bola na 240tis.? tak ? Ďakujem za každú odpoveď!

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Celý víkend si študujem o leasingu je tu toho hodne ale veľa novo zadaných tém bez "dokončenia" A myslím, že už ste všetci s tým leasingom otrávení a tak prosím POSLEDNÝCH MOHIKÁNOV , ktorí by boli ešte ochotní odpovedať, aby nám leasingantitalentom pomohli:

    AKO JE TO S TÝM POSTÚPENÍM LEASINGOM!

    a / ak nájomník PO postupuje na inú PO pri M1 a N1
    b/ ak nájomník PO postupuje na FO pri M1 a N1

    aké sú dopady na uplatnenú DPH v prípade N1
    ako s už uplatnenými odpismi
    aký to má vplyv na základ dane...

    Ja viem je to veľa otázok a v tomto počasí sa asi nikomu nechce odpovedať, ale mám taký dojem že tu akosi sa prestáva radiť a cez PORADU sa inzerujú školenia, varí sa tu, pečie, stretáva, vybavujú dovolenky...a ak niekto aj niečo odpovie, sú to "len " linky na podobné prípady a ak aj si ich všetky prelinkujete/ verte že ja vyhľadávač používam/ tak ste rovnako blbý ako na začiatku...Ja som blbý asi od prírody...lebo fakt ťažko chápem určité veci...ako napríklad ten blbý leasing.



    PRETO PROSÍM ZA VŠETKÝCH PODOBNE POSTIHNUTÝCH O POMOC!


    ĎAKUJEM, verím, že sa niekto nájde ...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    plavčík Pozri príspevok
    AKO JE TO S TÝM POSTÚPENÍM LEASINGOM!

    a / ak nájomník PO postupuje na inú PO pri M1 a N1
    b/ ak nájomník PO postupuje na FO pri M1 a N1

    aké sú dopady na uplatnenú DPH v prípade N1
    ako s už uplatnenými odpismi
    aký to má vplyv na základ dane...
    A v literatúre ste našli komplexné riešenia? Je ich ako lastovičiek v zime. Takže aj z tohto pohľadu by ste sa mohli na túto problematiku pozerať, najmä so zreteľom na Vaše otázky, ktoré nie sú jednak ľahké a jednak položené tak, že odpoveď by si vyžadovala sériu článkov.

    Pozrite sa napr.:
    - DPH sa spätne neupravuje,
    - odpisy sa uplatňujú v prípade postúpenia naposledy za mesiac, v ktorom boli splnené podmienky finančného prenájmu k poslednému dňu,
    - nový nájomca uplatňuje odpis už za mesiac, v ktorom splní podmienky,
    - rozdiel PO - FO pri postúpení nie je žiadny.
    - postúpenie finančného prenájmu bezo zmeny nemá žiadny vplyv na základ dane, resp. nepovažuje sa za porušenie podmienok zmluvy a daňový základ sa neupravuje.

    P.S.: toho času vychádza séria článkov na finančný prenájom, rieši aj problematiku, ktorá zatiaľ osobitne riešená nebola. Aj keď sa nazýva finančný prenájom automobilov u fyzických osôb, dá sa aplikovať všeobecne, nakoľko východiská sú v daňovom zákone, ktorý platí rovnako pre FO aj PO a v postupoch účtovania nie sú rozdiely čo sa týka oceňovania a odpisovania finančného prenájmu. Rozdielne sú len zápisy, nakoľko účtovné knihy sú iné.

    Všeobecné východiská napr:

    Špecifiká ocenenia predmetu finančného prenájmu:

    • Daň z pridanej hodnoty nevstupuje do ocenenia pre účely účtovné ani daňové. Uvedené sa týka platiteľov aj neplatiteľov dane, osoby účtujúce v sústave podvojného i jednoduchého účtovníctva, právnické aj fyzické.
    • Obstarávacia cena pre účely účtovné je rovnaká ako vstupná cena pre účely daňové.
    • Ocenenie majetku obstaraného formou finančného prenájmu sa nezvyšuje o prípadné technické zhodnotenie po jeho zaradení do používania. Do obstaravácej ceny sa premietnu iba výdavky súvisiace s obstaraním do momentu zaradenia majetku.
    • V prípade krádeže sa daň z pridanej hodnoty nevysporiadava podľa § 53 zákona o dani z pridanej hodnoty, nakoľko z pohľadu tohto zákona sa jedná o službu.
    • Daň z pridanej hodnoty zo splátok za osobný automobil kategórie M1 nemôže odpočítať žiadny nájomca. Nakoľko sa počas trvania nájomného vzťahu nejedná o kúpu majetku DPH zo splátok nemôže odpočítať ani autopožičovňa. Ustanovenie § 49 ods. 8 zákona o dani z pridanej hodnoty umožňuje odpočítať daň pri kúpe osobného automobilu za účelom jeho ďalšieho predaja a nájmu. Neuvažuje s možnosťou odpočítania dane v prípade obstarania osobného automobilu formou finančného prenájmu.
    A podobných odpovedí je tu už neúrekom. Možno preto sa neodpovedá na všetky otázky, ale sa linkuje.

    A preto:

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    plavčík Pozri príspevok
    Ja viem je to veľa otázok a v tomto počasí sa asi nikomu nechce odpovedať, ale mám taký dojem že tu akosi sa prestáva radiť a cez PORADU sa inzerujú školenia, varí sa tu, pečie, stretáva, vybavujú dovolenky...a ak niekto aj niečo odpovie, sú to "len " linky na podobné prípady a ak aj si ich všetky prelinkujete/ ...
    No comment.

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    JANKA ACSOVÁ - Ďakujem za ochotu.
    Pozrel som si Vaše príspevky aj školenia viem, že ste jedna z najviac pomáhajúcích a aj to že ste mali školenia na leasing - no môj problém vznikol teraz, a teraz ho aj potrebujem riešiť.
    Rozhodne som sa nechcel nikoho dotkúť.
    Porada mi už viac ráz pomohla....ale som akosi vytočený, že sa nedopátram ani cez prelinkovanie tam kam chcem ani po 4-5 hodinách čítania liniek ´.

    ivuska1 je offline (nepripojený) ivuska1

    ivuska1
    marcik Pozri príspevok
    Ahoj! som tu nová a pozeram...študujem všetky píspevky a hľadám aj niečo s čím pravidelne aj ja zápasím a našla som túto tému, ktorú mám aj ja akurát na pláne. Potrebujem zaúčtovať leasingové vozidlo, teda pokračovanie leasingu, ktoré bolo bezodplatne prevedené na jednu z firiem ktoré účtujem.Manželka postúpila leasing na manželovu firmu bez Sk, akurát jeho firma bude pokračovať v splátkach ešte 1 rok.Ako na to?Splátky sú mi jasne.Firma ma jed.účtko s DPH.ale aká bude vstupná cena na odpisovanie vozidla a akú dobu? Prosím Vás poraďte!! Vopred Ďakujem!
    Vstupnou cenou v tomto prípade bude ešte nesplatena časť istiny. Vozidlo sa bude odpisovať do skončenia doby leasingu. Predmet leasingu musí byť totiž 100%ne odpísany pri ukončení leasingu. Pri postupení by som ešte novému nájomcovi prefaktúrovala časť prvej zvýšenej splátky, ktorá ešte nebola odpísaná u prvého nájomcu. Keďže predmet leasingu sa odpisuje rovnomerne. Pokiaľ je v leasingovej zmluve dohodnutá aj kupna cena, aj tuto je potrebné záhrnuť do vstupnej ceny pre odpisovanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.