Zavrieť

Porady

Poplatok za výkon správy pre garážové státie

laco481

laco481 je offline (nepripojený) laco481

laco481
Dobrý deň,
Pred pár dňami som obdŕžal vyúčtovanie za podzemné garážové státie, ktoré je súčasťou bytového domu. Šokovalo ma keď som zbadal, že za správu platím 148€. Som si skoro istý, že platím presne toľko ako vlastníci bytov. Chcel by som sa informovať, aké máte skúsenosti, koľko sa bežne platí za správu garážového státia? Sú tam nejaké regulácie, alebo správca si môže vyúčtovať takú sumu akú len chce?

Je to „normálne“, že za 16m2 nebytového priestoru platím toľko, ako za 80m2 bytu? Keďže ja som jediný, ktorý tam vlastní garážové státie bez bytového priestoru, tak všetky ostatné poplatky platím ako by to bol bytový priestor na m2. S tým by som nemal problém, ale hádam správa nebytového priestoru je „jednoduchšia“ ako správa bytov... Je to v súlade so zákonom?

Našiel som jednu odpoveď na stránke http://www.porada.sk/archive/index.php/t-294216.html kde sa za správu platí 3,1€ mesačne.

Zaujímalo by ma aké sú skúsenosti iných a či sa dá niečo podniknúť.

Dúfam, že som sa vyjadril zrozumiteľne. Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc a možné odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Onko

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Je to v súlade so zákonom, nie je žiadna bežná platba za správu a výška platby je daná zmluvou o správe podpísanou medzi správcom a vlastníkmi domu. Odporúčam v prvom rade skontrolovať zmluvu, či je to v súlade so zmluvou. Ak nie je, môžeš reklamovať. Ak je, môžeš sa pokúsiť presvedčiť väčšinu spoluvlastníkov, aby pritlačili na správcu na zníženie platieb alebo zmeniť správcu za lacnejšieho.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  laco481 Velmi pekne dakujem za rychu odpoved! Presne toho som sa obaval, bohuzial pritlacit neviem na nikoho mam tam len tu garaz... a vybabrali asi len so mnou.
  Onko Tak to byť nemôže, ten poplatok musia za garážové státie platiť všetci, inak je to diskriminačné. Ak to všetci neplatia, tak to treba reklamovať, ak to všetci platia, tak možno aj ostatní by boli radšej, keby to bolo lacnejšie.
  jslancik no len aby to nebolo ako s tou babkou, ktorá išla do hypermarketu na akciu "druhé balenie zadarmo". a chcela si zobrať iba to druhé balenie.
  laco481 Nikto neplati za garaz priamo, lebo to maju zahrnute spolu s bytom (minimalne ten poplatok za spravu). Ja jediny som tam vlastnik garazoveho statia bez bytoveho priestoru. To som si isty, ze majitelia bytov a garazoveho statia neplatia 2x 148€
  Onko No je to evidentne diskriminačné, mal by byť (v slušnej spoločnosti) vyčíslený poplatok zvlášť za byt, zvlášť za parkovacie miesto, a každý platí len za to, čo má. Zmeniť to môžu ale iba vlastníci väčšinovo, alebo súdnou cestou. Ak sa nedá očakávať, že by susedia boli ochotní riešiť tvoju nespravodlivosť, tak ich môžeš presviedčať na zmenu k lacnejšiemu správcovi, pri ktorom by ušetrili aj oni. Ja platím v jednom dome 82,08 € za byt a 21,60 € za parkovacie miesto.
    zbaliť

  Poplatok za výkon správy pre garážové státie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.