Zavrieť

Porady

úhrada faktúry spoločníkom

Spoločník uhradil faktúru, keď došla zásielka UPS na jeho adresu v hotovosti. V pokladni spoločnosti nie je dostatok hotovosti . Celú zásielku si prevzal spoločník ako osobnú spotrebu a vznikol mu teda záväzok voči spoločnosti. Môžem to zaúčtovať nasledovne?
1. 501/321 DF
2. 321/365 úhrada faktúry spoločníkom
3. 355/501 pohľadávka voči spoločníkovi za odobratý tovar
4. 395/355 zápočet pohľadávky
5. 365/395 zápočet záväzku

Nejde v tomto prípade o porušenie zákazu poskytnutia pôžičky v hotovosti?
Naposledy upravil nikola245 : 22.06.18 at 06:10 Dôvod: posun
3 komentárov     zbaliť
jslancik nechápem, prečo to ide cez firmu. aby mala účtovníčka viac účtovných prípadov?
nikola245 asi tak
Kristina27 ja by som to vôbec nedávala do účta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Túto faktúru nie je dôvod evidovať v účtovníctve spoločnosti. Je to jeho súkromný nákup , nemá nič spoločné s podnikaním, úhradia tiež bola z jeho prostriedkov. Žiaden záväzok voči spoločnosti mu z úhrady nevznikol.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Nesúhlasím s tým, že faktúru netreba evidovať v účtovníctve firmy. Ak je na daňovom doklade určený ako odberateľ firma a táto by tento doklad nezaevidovala v účtovníctve, jednalo by sa o porušenie §8 zákona o účtovníctve so sankciou do 2% celkovej sumy majetku.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety Fa je na jeho adresu, nepíše, že na firmu.
    JankaO Podľa zadania - iba zásielka bola dodaná na adresu. Ak by to nebolo tak, otázku by nezadávala. Z logiky mi vychádza, že tak, ako by sa nepýtala na rožky z Billy, ktoré si kúpi na desiatu človek, ktorý je zhodou okolností spoločník, tak by nezadala otázku, ak by celý nákup z otázky bol objednaný a realizovaný občanom.
    nikola245 Faktúra je na firmu. Ide o spoločnosť, ktorá sprostredkováva predaj vitamínových doplnkov a vrámci toho radí zákazníkom, čo sa týka zdravej výživy a zdravého štýlu . No a na faktúre boli takéto výrobky - vitamínové produkty , uv lampa , anatomický vankúš a pod. Lenže podľa môjho názoru toto nemôžem dať do výdavkov firmy a tak som to zaúčtovala ako osobnú spotrebu spoločníka.
    Tweety No,, to, že je na firmu si nenapísala. AK je to teda tak, ˇpotom aj odpoveď je iná, faktúru zaúčtuj ako pohľadávku voči spoločníkovi.
    nikola245 Ďakujem.
      zbaliť

    úhrada faktúry spoločníkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.