ajacik
Slovenská s.r.o. má generálneho splnomocnenca, ktorý je opravnený splnomocniť aj tretiu osobu.
Splnomocnenec splnomocnil mňa, aby som spoločnosť zastupovala pred ZP, SP a DÚ (iba v: Platiteľ dane zo závislej činnostia FP).
Dnes mi na DÚ povedali, že jednu spoločnosť nemôžu zastupovať dve osoby. (generálny splnomocnenec aj ja).
Vraj ak chcem byť splnomocnencom ja, musí si generálny splnomocnenec vyslovene vyňať uvedené zo svojho plnomocenstva.
Čo vy na to? Mne sa to nejako nezdá.
dakujem vám pekne
Ahoj, bohužiaľ asi má DÚ čiastočnú pravdu. Zákon o správe daní a poplatkov obsahuje špeciálnu úpravu zastupovania v § 9 odsek 3:
Daňový subjekt, jeho zákonný zástupca alebo jeho opatrovník sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne s úradne overeným podpisom alebo ústne do zápisnice u správcu dane. Ak nie je rozsah plnomocenstva presne vymedzený, považuje sa toto plnomocenstvo za všeobecné.
V tej istej veci môže mať len jedného zástupcu.
Zástupca koná osobne, ak z obsahu plnomocenstva nevyplýva, že za zástupcu môže konať aj iná osoba; na takéto konanie udelí zástupca inej osobe plnomocenstvo s úradne osvedčeným podpisom. Konanie inej osoby v rozsahu udeleného plnomocenstva sa považuje za konanie zástupcu.
Takže, ak je druhá osoba generálne splnomocnená a ty by si bola od tejto osoby splnomocnená na zastupovanie zastúpeného, aj keď len na úkony súvisiace s daňovou problematikou, išlo by o dvoch ľudí, ktorí by mohli konať v mene zastúpeného pred DÚ, čo je podľa citovaného ustanovenia neprípustné.
Druhá veta rieši udelenie plnej moci už existujúcim zástupcom ďalšej osobe, ktorá ale koná v mene tohto zástupcu. To by bolo možné, len ak by to vyplývalo z prvotného plnomocenstva.
dana