Zavrieť

Porady

Poškodzovanie pozemku - pôdy nezákonnou činosťou. Úrady nekonajú - čo robiť?

Začnem od konca: Niekedy v apríli/máji tohto roku jeden zo susedov dal naviezť na poľnú cestu, pozemok ktorej je vo vlastníctve štátu a ktorú používa najmä on, štrk, ktorým chcel pravdepodobne cestu spevniť. Preto som podala na stavebný úrad podnet na prešetrenie. Dnes sa konalo miestne šetrenie, na ktoré sa z pozemkového fondu (za štát) bez vysvetlenia sa nedostavili, možný páchateľ - sused, ja ako oznamovateľ a dve pracovníčky stavebného úradu. Celé to dopadlo tak, že pani zo stavebného spísala zápisnicu s tým, že vraj je možné takto spevňovať poľné cesty a ak by to aj sused urobil, všetko je v poriadku. Sused sa samozrejme k ničomu nepriznal, neustále na mňa slovne útočil a na priamou otázku znova odpovedal slovným útokom.

Som vlastníčkou susedného pozemku a dochádza k jeho znehodnocovaniu. Nie som sama, k devastácii dochádza aj na iných susedných pozemkoch, ale len jednému z ostatných majiteľov to vadí. Pretože si uvedomujem, že pôda sa vytvára tisícky rokov, jej vlastníctvo beriem ako záväzok a povinnosť sa o ňu starať a odovzdať ju ďalším generáciám minimálne v rovnakom stave, ako som ju prevzala. Dochádzajú mi však sily a potrebujem poradiť, čo sa s tým dá robiť.

Takže na dokreslenie, čo všetko sa zhruba v priebehu rokov udialo:

Pozemok cesty patrí štátu a už niekoľko rokov sa pozemkový fond tvári, že všetko, čo sa na tomto pozemku udeje je v poriadku, na moje podnety reaguje celou stranou citácií predpisov, ako on ako správca štátneho majetku nič nemôže. A že sa na tomto pozemku poľnej cesty toho deje veľmi veľa. Už som tu o tom aj po častiach písala ale naozaj neviem, ako legálne ďalej. Kedysi to totiž bola hlboká - vymletá poľná prašná úvozová cesta (šírky na jeden voz), ktorá tým, že sa neužívala zarástla a dalo sa tadiaľ chodiť iba pešo. Prvá zmena bola, keď v susedstve došlo k rozsiahlemu búraniu a majiteľ odpadu z búračky - stavebného odpadu tento vyviezol práve do tejto cesty. Ďalšia zmena bola, keď sa do dediny rozhodol prisťahovať teraz už bývalý trnavský župan a pri stavbe jeho nehnuteľnosti, podľa jeho slov uvedených vo výpovedi, dal túto "cestu" spevniť. Neskôr sa prisťahoval jeho zaťko, a ten tam znova sypal zbytky betónu z domiešavača, neskôr si "cestu" rozšíril pred svojou bránou, lebo sa nevytočí autom, nasypaním štrku. A potom prišiel tento náš pán sused, ktorý sa správa ako pomýlený Jánošík a je priamym nástupcom na nehnuteľnosti, ktorou sa to všetko začalo búraním stavieb. Tento pán sa rozhodol, že cesta bude široká 4 metre a tak tam dal naviezť makadam a navrch asfaltovú drvinu. V susedstve tejto cesty sa nachádza pozemok, ktorý patril mojej babke a od roku 2011 som jeho vlastníčka. Keďže nebol oplotený, chceli sme ho oplotiť a dali sme si zamerať hranice. Zistili sme, že susedná cesta, ktorej "cestné teleso" tvorí stavebný odpad a tým, že je intenzívne využívaná práve spomínaným zaťkom a našim Jánošíkom neustále sadala a uvedená masa sa zosúvala a stále sype na náš pozemok - pôdu. Podala som podnet pre nedovolené nakladanie s odpadom, bolo miestne šetrenie aj za účasti obce (zástupcovia štátu nikdy nechodia) a pracovníka zo životného prostredia so záverom, nič tam nevidím, nič tam nie je. Pomáhať a chrániť - skutok sa nestal. Na moje odvolanie sa uskutočnilo znova šetrenie. Mala som šťastie. lebo medzitým tento podarený sused robil výkopy a ukladal do "telesa cesty" kanalizačnú prípojku. Takže moja fotodokumentácia, následne vyšetrovanie kriminálky, znalecký posudok - skládka v rozsahu niekoľko stoviek kubíkov a škoda viac ako 26 tisíc Eur. Ale znova som sa nepohla ďalej, lebo na nový podnet s poukázaním na závery vyšetrovania mi zo životného napísali, že je to stará záležitosť a snažia sa to uhrať na environmentálnu záťaž. Z obce sa neunúvajú - museli by odstraňovať, pozemkový fond ako poškodený sa vyjadril, že mu to nevadí.

Veci sa totiž majú tak, že obec o tomto probléme vedela oveľa skôr, ako som sa stala ja vlastníčkou. Vedeli o tom ľudia z okolia, ktorí samozrejme že nič neriešili, lebo pravdepodobne tam tiež pridávali svoje kôpky - stavia sa neustále. Stavebný úrad obce - vlastne ako obec nič nerieši, pretože ani nemal povoliť stavbu zaťkovi. Ale veď vieme, koho je to zaťko. Tiež sused Jánošík v súčastnosti stavia vedľa veľkú prevádzku. A prístupová cesta nikde, hlavne, že obec povolila stavbu. A keďže obec neustále šetrí aby mohla inde rozhadzovať, sused Jánošík sa rozhodol, že nebude trocháriť a postaví asfatku. Tak aj na to dostal stavebné povolenie. Čo na tom, že stavba bola povolená na čiernej skládke. A starostka aj sused boli vypočúvaní v tejto veci. Všetci toto zamlčali v stavebnom konaní, lebo sa to hodilo.

Časť pozemku máme zdevastovanú a nemôže ho užívať. Dokonca nemôžeme pokračovať ani so stavbou plotu. Náš zemný vrták na to nestačí, tak sme si zavolali firmu, zaplatili niekoľko stovák eur a prišiel sused a čiastočne nám zalial vyvŕtané diery asfaltom. Podala som aj podnet, že nešiel pri pokládke asfaltu podľa projektu, miestne šetrenie prebehlo v novembri 2016 a potom ticho. Podala som podnet na obnovu stavebného konania v októbri 2016, po výzve zaplatila správny poplatok a zasa ticho.

Sused pri stavbe prevádzky túto cestu nevyužíva, pretože ani v súčastnosti tadiaľ neprejdú stavebné mechanizmy. V stave v akom je (protiprávnom) môže tadiaľ prejsť len osobné auto, prípadne malá dodávka. Takže ak by sa nám nejakým zázrakom podarilo pozemok oplotiť a zamedziť užívaniu časti nášho pozemku, tak zaťko bude mať problém sa dostať do dvora a ostatné len osobné autá prejdú len tak-tak. Myslím, že obec si je vedomá, že stavba týchto nehnuteľností (dom zaťka a prevádzka Jánošíka) je naviazaná na prístupovú cestu a teda nemalo ani dôjsť k povoleniu týchto stavieb. A že v budúcnosti bude tlak, aby obec vybudovala cestu. Ak teraz obec hrá na mŕtveho chrobáka, zabije dve muchy jednou ranou. Cestu nebude musieť budovať - vybuduje Jánošík a nebude musieť riešiť ani je šírku a prípadné vysporiadanie susedných pozemkov. Lebo vyvlastnením to nepôjde, keďže stavby sú súkromné a nie je tam jasný verejný záujem.



Už naozaj neviem, čo mám v tejto veci robiť. Mám pocit, že náš sused nie je Jánošík ale niekoľko hlavý-drak a každú hlavu má v niečej .... A oni chudáci sa preto nemôžu ani pohnúť hoci im to vyplýva z funkcie a tak nič nerobia.

Prosím poraďte.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Spísať fakty bez emócií, a presvedčiť niekoho z médií, aby to spracoval.
    EvaB. Áno, to mi poradil aj jeden pán, čo sa zaoberá čiernymi skládkami. To vidím ako poslednú možnosť. Ešte môžem skúsiť znova prokuratúru - porušenie právomoci verejného činiteľa - adeptov je dosť. Alebo nie? Inak som veľmi trpezlivý človek a aj keď to nevyzerá, tak konflikty nerada. Ale už to vo mne kypí.

    Poškodzovanie pozemku - pôdy nezákonnou činosťou. Úrady nekonajú - čo robiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.