Zavrieť

Porady

Kúpa budovy uhradená fin.pôžičkou konateľa

Ahojte, mám niekoľko otázok, ale začnem asi postupne, aby toho nebolo veľa a dalo sa nejako priebežne k tomu diskutovať
Naša firma kúpila admin.budovu, za dajme tomu 15 miliónov, aby sa to lepšie počítalo.
Predajca nám vystavil dve faktúry, podľa zmluvy ako boli dohodnuté splátky. Prvá faktura bola na 10 miliónov, uhradené pri podpise zmluvy a druhá na 5 miliónov, uhradené do mesiaca.
Obidve faktúry boli uhradené na moj vksu dosť neštandardne, preto potrebujem s ich zaúčtovaním pomôcť.
Takže:
1. Prvá faktúra, uhradil ju majiteľ firmy prevodom zo svojho osobného účtu na účet odberateľa, neviem či môžem kúpu budovy zaúčtovať trebarz 042/379?
2. Druhá faktúra bola uhradená bankou, ktorá nám poskytla úver. Peniaze banka nedala nám na účet ale uhradili odberateľovi faktúru. Ja potrebujem zaúčtovať príjem úveru a nejako aj tú splátku faktúry, ale ako?
3. Úver bol vyšší ako kúpa budovu, pretože banka za nás uhradila aj iný úver, ktorú sme už mali v inej banke ... ale to už asi budem rozoberať neskôr aby toho nebolo veľa ..
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Bambi23
    Ahojte, mám niekoľko otázok, ale začnem asi postupne, aby toho nebolo veľa a dalo sa nejako priebežne k tomu diskutovať
    Naša firma kúpila admin.budovu, za dajme tomu 15 miliónov, aby sa to lepšie počítalo.
    Predajca nám vystavil dve faktúry, podľa zmluvy ako boli dohodnuté splátky. Prvá faktura bola na 10 miliónov, uhradené pri podpise zmluvy a druhá na 5 miliónov, uhradené do mesiaca.
    Obidve faktúry boli uhradené na moj vksu dosť neštandardne, preto potrebujem s ich zaúčtovaním pomôcť.
    Takže:
    1. Prvá faktúra, uhradil ju majiteľ firmy prevodom zo svojho osobného účtu na účet odberateľa, neviem či môžem kúpu budovy zaúčtovať trebarz 042/379?
    Musíš mať zmluvu s majiteľom spoločnosti o finačnej výpomoci, resp. pôžičky. Potom zaučtovanie môže byť.
    2. Druhá faktúra bola uhradená bankou, ktorá nám poskytla úver. Peniaze banka nedala nám na účet ale uhradili odberateľovi faktúru. Ja potrebujem zaúčtovať príjem úveru a nejako aj tú splátku faktúry, ale ako?
    321/231AE ak ide o krátkodobý úver
    321/461AE ak ide o dlhodobý úver

    Potom splátky úveru
    231/221 resp. 461/221

    3. Úver bol vyšší ako kúpa budovu, pretože banka za nás uhradila aj iný úver, ktorú sme už mali v inej banke ... ale to už asi budem rozoberať neskôr aby toho nebolo veľa ..
    Zvyšok úveru čo bolo použité na splatenie iného úveru nasledovne:

    461AE (starý úver)/461AE (nový úver) dlhodobý
    231AE (starý úver)/ 231AE (nový úver) krátkodobý

    Ďakujem za radu.
    Hrubo písané sú odpovede.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Súhlasím, len namiesto 379 by som použil 365.

    V poznámkach ÚZ treba požičku od majiteľa popísať medzi transakciami so spriaznenými osobami.

    Kúpa budovy uhradená fin.pôžičkou konateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.