Zavrieť

Porady

Pomôže podať podnet na inšpektorát práce?

Dcéra odišla minulý piatok na brigádu. Z telefonických rozhovorov s ňou viem, že má pracovnú zmluvu ale problém je ten, že zamestnávateľ pravdepodobne hrubo porušuje zákonník práce Dnes mi pošle aj pracovnú zmluvu, tak budem vedieť, čo vlastne má dohodnuté. Ale z toho, čo mi povedala nebude mať vraj zaplatenú prácu cez víkend, prácu v noci ani prestávky v práci na obed a večeru. Včera napríklad robila od 10.00 do dnešného rána do 3.15, teda odrobila viac ako 17 hodín. Dnes som s ňou telefonovala, od 11.00 je znova v práci a, neviem či mám plakať od šťastia :-(, že vraj dlhšie ako do polnoci robiť nebude. Samozrejme, že jej to nevyhovuje, je riadne unavená. Chce si zarobiť ale nie za každú cenu. A chce dostať zaplatené čo jej patrí. Pomôže obrátiť sa (ak budem mať už k dispozícii aj jej pracovnú zmluvu) na inšpektorát práce? Hodiny si píše sama, neviem, či niekto vôbec potvrdí, koľko a kedy mala odpracované. Alebo je lepšie počkať na prvú výplatu a riešiť to potom?


Doplnenie:
Mám odfotenú jej pracovnú zmluvu. Prosím o vysvetlenie: Týždenne má odpracovať najviac 20 hodín? Má ku dnešnému ránu odpracované (presne týždeň=6 dní a voľná nedeľa) 69 hodín. Ak to očistí od prestávok v práci, všetko nad 20 hodín je nadčas?Aké sú príplatky za nadčasy, aké za prácu v noci (a kedy ide o prácu v noci) a v sobotu? Čo ak je nadčas odpracovaný v noci. To sa tie príplatky sčítavajú?

Tiež som nepochopila výplatný termín - koncom augusta alebo vo výplatných termínoch zamestnávateľa? Je nejaká záludnosť vo formulke Pravidelný príjem, prípadne nemilé prekvapenie v celej formulácii zmluvy?


Ďakujem.
Naposledy upravil EvaB. : 23.07.18 at 14:12
zmluva kópia.jpg  
3 komentárov     zbaliť
ivka70 "vraj" nepomoze, nerob paniku, kym nemas nic potvrdene
a prestavky v praci nie su platene
EvaB. Ja viem, že treba počkať, čo má v pracovnej zmluve. Nevedela som,, že prestávky v práci nie sú platené. Ale nadčasy a práca cez víkend a v noci je platená. A tiež, čo som stihla narýchlo pozrieť by mala mať nejaký čas na oddych medzi dvoma zmenami. A tiež oddych v rámci týždňa. Uvidím, čo na to dcéra, ja by som počkala až na prvú výplatu a porovnala to so skutočnosťou.
veronikasad Na Inspektorat prace sa obracaj az keď bude mat v ruke vyplatnu pasku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    IP jej nepomoze, ak nema preukazatelny dokaz o dochadzke. V minulosti som riesila s IP to, ze zamestnavatel prikazom daval podpisovat dochadzku, ktora nebola skutocnostou, ziadne nocne, ziadne nadcasy, umelo daval podpisovat hodiny na 7,45 hodin denne + obed. IP mi povedali, ze pre nich je dolezita dochadzkova kniha, pripadne svedkovia. Svedkovia ale neboli, pretoze nikto nechcel prist o pracu, radsej chodili robit nadcasy, a aj operativne nocne smeny, ktore vobec nikde nevykazovali v dochadzke, a dochadzkova kniha sedela na minutu presne podla dennych smien.
    EvaB. Práve som s ňou telefonovala, vraj vedúci dochádzku píše. Tak som jej povedala, nech si ju skontroluje s tým, čo si píše ona. Ak to nebude sedieť, nech mu dá podpísať svoj výkaz práce a v prípade, že nebude chcieť, tak nech sa zbalí, lebo to nedostane zaplatené.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V zadani pises o pracovnej zmluve, prilozila si dohodu o brigádnickej práci studenta. Co je dosť veľký rozdiel... Na dohodu môže odpracovať max.20 hod.tyzdenne
    EvaB. Hej, moja chyba. Ospravedlňujem sa. Práve si čítam zákonník práce. Nemôže vykonávať prácu nadčas. Je jasné, že firma porušuje čo sa dá. Ja sa len obávam, že to bude trpké ponaučenie pre dcéru. Nuž nejako musí získať pracovné skúsenosti, ale to neznamená, že si musí nechať skákať po hlave a ešte nedostať riadne zaplatené. Rada by som jej pomohla, no nevyznám sa, som v domácnosti (postihnuté dieťa), takže predpisy neovládam. Asi bude podstatné, ako jej eviduje odpracované hodiny zamestnávateľ. Dala som jej to zistiť - úloha pozrieť priamo do evidencie zamestnávateľa. Ak to nebude v poriadku, končí.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Hádam je tvoja dcéra natoľko svojprávna, že sa dopredu opýtala čo a ako. Nie je ľahké zohnať brigádu a ešte aj dobrú partiu. Tvoja dcéra zbiera cenné zážitky a skúsenosti a nie je vždy dobré miešať sa do toho a ak, tak doma a nie verejne.
    Hoci to neschvaľujeme, vieme dobre, ako to chodí. Niečo na papieri, niečo na ruku - vlk sýty, aj ovca celá. Brigáda ubehne rýchlo ani sa nezbadáš, inšpektorátom nič nevyriešiš, skôr pokazíš a nielen dcére, ale aj ostatným brigádnikom. A zmaž tú zmluvu. Nemala si tam nechať názov firmy.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    EvaB. Dcéra uverila spolužiačke, ktorá tam bola na brigáde už minulý rok. Spoľahla sa a teraz vidí, že urobila chybu. Nemá si tam ako zisťovať info, tak sa jej snažím pomôcť a zistiť čo sa dá
    Myslela som, že tu som na porade, takže aj preto takto verejne.
    Zislila som si info v zákonníku práce: Na dohodu o brigádnickej práci študent nemôže pracovať nadčasy a môže pracovať max. 20 hodín týždenne. A ak som správne pochopila, tak tých 20 hodín je priemerne počas celej doby trvania zmluvného vzťahu. Dcére som to takto vysvetlila. Nie sme rodina podvodníkov ako mi to tu niektorí podsúvali a dcéra sa rozhodla, že zákon neporuší. Teda odpracuje len to čo jej dovolí zmluva alebo (a dnes sa o to pokusila) sa dohodne na dodatku zmluvy s tým, že sa predĺží trvanie zmluvy tak, aby sa vošla do priemeru max. 20 hodín týždenne. Ak ste niekto presvedčení, že takto znova porušuje zákon, prosím, upozornite ma.
    Tiež sa dcéra dozvedela, bohužiaľ až teraz, že takto to s brigádnikmi v tejto firme chodí.
    Áno, je to pre ňu škola života. A je rada, že jej takto pomáham zisťovať info a vôbec nebude smutná, ak skončí predčasne brigádu. Som na ňu za to hrdá. Ďakujem všetkým. ktorí sa mi snažili nejako pomôcť.
    veronikasad Akym sposobom firma preplaca tie naviac odpracované hodiny?
    EvaB. Šíria sa reči, že oficiálne píše len 20 hodín týždenne ale platí všetky odpracované hodiny plus príplatky za noc a soboty a nedele, nie však v plnej výške ako je v zákone. Pravda sa ukáže na výplatnej páske. Toto teraz nerieši.
    jslancik koľko hodín odrobila dcéra tento týždeň? podvodníci budete až od stredy, či štvrtku?
      zbaliť

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Ivka má pravdu, ale ak má pracovnú zmluvu a dohodnutú skúšobnú dobu, vždy môže odísť. Nemá zmysel tam ostávať za každú cenu. Nech si nájde inú brigádu.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    láskavo sa upokoj a prestaň vyšilovať (presne táto veta zdvihne 99% adresátom tlak do nezdravých výšin)...
    čo keby si nám napísala, čo na to hovorí tvoja dcéra? Lebo toto je klasický prípad polo-čiernej práce. že sú krytí pre prípad kontroly a vyplácajú menšiu či väčšiu časť načierno. To je na dohode medzi tvojou dcérou a jej zamestnávateľom. Ako vždy, na takúto prácu treba dve strany, ktoré s tým súhlasia a riadia sa podľa toho. A keď jedna strana (väčšinou zamestnávateľ) zaplatí menej, tak už je to iba o tom, že zlodej kričí - chyťte zlodeja. Lenže pri súčasnom povedomí o tom, čo napr. má byť platené a čo nie (viď napr. povedomie tuto zadávateľky otázky) môže dôjsť k veľmi pomýleným záverom, koľko skutočne na výplate má človek dostať. Ale inšpektorát práce by hneď volali. čo na tom, že postihované by boli obe strany - aj tuto dcéra, ktorá odpracuje rada násobne viac hodín ako môže na základe dohody.

    Prenesené do inej, možno zrozumiteľnejšej reči. Ako keby jeden lupič nahlásil druhého na polícii, že ho okradol o podiel na lupe. Skôr, ako k nejakému deleniu došlo. Prípadne mama jedného z lupičov

    Mimochodom, zadávateľka otázky, vedz, že porada je monitorovaná príslušnými orgánmi. a zverejnením dohody s príslušným komentárom si firme dobre zavarila. a aj jej dohodárom. Dcérenka sa ti poďakuje za spôsobené problémy.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka aké orgány?
    jslancik kto vie, vie. Kto nevie, nevie.
    misoft jslancik - nerob paniku.... sledovať tok informácií tu môže sledovať registrovaný. I keď pri registrácii nie je povinný udať skoro žiadne údaje (GDPR), tak aj to foto by nikde neobstalo ako dôkaz - kvalifikovalo by sa to ako dôkaz tretej strany. A Poradu - na tvoje počudovanie - ani NAKA, ani SIS, ani PZ SR nesleduje....
    jslancik ale isteže
    EvaB. Ak niekto nekoná čestne a ešte doslova zneužíva neskúsenosť študentov, nech nesie následky. A ak bude niesť následky aj dcéra, bude to pre ňu iste cenná skúsenosť.
    EvaB. Okrem toho, že dcéra a v podstate ani ja nevieme, čo všetko je v poriadku a čo v neporiadku (ja ešte menej, keďže som zmluvu videla až teraz) a učíme sa za pochodu, práve preto som sem písala. Nechystám sa hneď niekoho udávať, chcem len usmerniť dcéru. Ona totiž nie je uzrozumená s tým, ako to v tej firme chodí. A nemyslím si, že je zlodej. Ak firma potrebovala uzatvoriť s ňou zmluvu vo väčšom rozsahu, mala uzatvoriť možno iný typ zmluvy. Podľa zákona je dcéra dospelá ale kto má deti vie, čo to znamená a určite že rád svojmu dieťaťu pomôže a poradí. To sa práve snažím, rozhodnutie je len na nej aj s možnými následkami. Ja ju môžem len upozorniť.
    jslancik 1. už od začiatku si plánovala dať podnet, ako hovorí aj tvoj názov otázky
    2. veru, neviete, čo je v poriadku a čo nie. tak študujte. a niektoré veci sú viac než jasné. napr. to, že má odrobiť 20h. To nie je za deň. ak nie je jasné, za aké obdobie, zadaj konkrétnu otázku GOOGLU
    3. ak nie je uzrozumená s tým - odrobiť viac, ako dovoľuje zmluva, tak nech to nerobí. Ako keby si chcela vybrať z bankomatu 50€, bankomat by ti vydal 500€ a ty by si ich zobrala. To je krádež, aj keď sa ti to pravdepodobne nezdá.
    EvaB. Nepodsúvajte mi čo som chcela a nechcela urobiť. IP je jedna z možností a napadla ma medzi prvými. Ocenila by som skôr radu typu buď nech nerobí nadčasy lebo nemôže alebo nech sa pokúsi uzatvoriť so zamestnávateľom iný typ zmluvy. Možno sa dočkám aj takýchto odpovedí. Veľmi by mi to pomohlo.
    veronikasad EvaB, oprav si zadanie temy, aj v doplnení pises o pracovnej zmluve, ktoru dcera uzatvorenu nema. Ak by ju mala, nemas co riesit. Legalne jej vyplatia mzdu, vratane nadcasoveho priplatku a prace nadcas. Pri dohode ktorú uzatvorila jej zrejme budu cast mzdy vyplacat nacierno alebo formou prémií, co je tazko kontrolovatelne...
    Aj pri práci na dohodu o BPS ma narok za priplatok za prácu v sobotu a nedelu a pracu v noci, na nadcasovy príplatok nárok nema.
    jslancik EvaB, v celom zadaní otázky riešiš, či pomôže podať podnet a kedy to spraviť. ja ti nič nepodsúvam.

    to druhé, čo píšeš - iný typ zmluvy a nepracovanie hodín navyše ako môže - to je predsa samozrejmé, či? teraz už vieš, že je to protizákonné, tak z toho samozrejme vyplýva, že to robiť nebudete a budete žiadať novú zmluvu. To ti fakt treba explicitne povedať, že kradnúť sa nemá a treba s tým prestať?
      zbaliť

    Lubos1978 je offline (nepripojený) Lubos1978

    Lubos1978
    Úprimne, dávať tu uvedeny sken dohody a hroziť inšpektorátom práce, je najlepšia cesta ako o tu brigádu prísť. Veď keď sa jej nepáčia podmienky, nech si nájde brigádu inde
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik veru, môže sa ľahko stať, že sa s dcérou okamžite rozlúčia, dostane zaplatené za 20h roboty. A ak to posunie na Inšpektorát, zavarí si sama pekne. To je tak, keď má niekto hyperaktívnu mamičku.
    EvaB. My sa poznáme? Dcéra je pracant a ja sa ju snažím naučiť poctivosti. Tu som chcela len poradiť a zistiť, aké má možnosti.
    Mikae Počkaj aspoň v akej výške bude vyplatená prvá výplata, niekedy veci nebývajú také zlé ako sa na prvý pohľad javia. Dcéra nech sa skúsi spýtať kolegýň ako to tam chodí. Po týždni práce je ešte zavčasu hodnotiť - podľa mňa. Viem, že keď sa chodí na, tipujem, že to budú sezónne práce, tak tam sa maká pokiaľ je dobré počasie, ale viem aj, že si dobre zarobia. Tak dúfam, že aj u vás to dobre dopadne. (-:
    EvaB. Prioritne som tu riešila práve pracovný čas a samotnú zmluvu na 20 hodín týždenne. Teraz už máme dúfam správne info. Samozrejme, že dcéra bude zvedavá na prvú výplatu. To ale teraj nerieši, len si zistila nejaké info a počká až na výplatu.
      zbaliť

    Pomôže podať podnet na inšpektorát práce?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.