Zavrieť

Porady

Dedicstvo 3-izboveho bytu po matke

Dobry den,
sme traja surodenci, 1 brat, 1 sestra a ja, po smrti nasej mamy sme sa stali dedicmi 3-izboveho bytu. Jedna sa totiz o to, ze brat sa ozenil a sestra vydala a maju uz svoje rodiny a odstahovali sa z bytu. Ja som ostal byvat s mamou v tomto byte (ine byvanie nemam a nemam ani svoju vlastnu rodinu) a mesacne som jej prispieval na byvanie a stravu, kedze sama by to zo svojho dochodku nezvladala. Kedze prave ona bola majitelkou bytu, teraz, po jej smrti si vsetci robia narok na ten byt a hlavne brat trva na tom, aby sa byt predal. Pritom ani jeden z nich sa nestara o to, kde budem byvat ja. Moze sa stat v pripade dedicskeho konania, prip. sudneho rozhodnutia, ze ma donutia, aby sme byt predali, pripadne, ak ostanem v nom byvat vyplatit im ich podiel? Podotykam, ze nemam peniaze na vyplatenie surodencov.
Jedinou vlastnickou bytu bola moja mama, nakolko este neprebehlo dedicske konanie predpokladam, ze vsetci traja budeme dedit rovnakym dielom. Neviem, ci notar moze rozhodnut o predaji bytu. V pripade ak nie, brat je odhodlany, podat navrh na sud. Dakujem pekne za radu
Rad by som doplnil, ze moja mama zomrela vo veku 82 rokov a vo vsetkom v domacnosti som jej iba ja pomahal. Pretoze sestra sa s rodinou vystahovala v r. 2008 do Anglicka a brat prisiel iba vtedy, ked nieco potreboval.
Naposledy upravil eva1009 : 22.07.18 at 20:38
4 komentárov     zbaliť
ivka70 asi budes musiet upresnit, kolko je vlastnikov, aky mas ty zdedeny podiel a preco by to mal riesit sudca - ci dal niekto zo spoluvlsstnikv navrh na vyporiadanie majetku.
buchač ....mesacne som jej prispieval na byvanie a stravu, kedze sama by to zo svojho dochodku nezvladala.
... Pritom ani jeden z nich sa nestara o to, kde budem byvat ja.
=============
Hm...no neverím, čo čítam.

Takže si snáď len nechcel, aby ťa mama živila (mam-tata hotel)...či ?

To sa majú súrodenci starať, že kde si mal už dávno bývať ?
---------------------
...a mimochodom....súrodenci si nerobia nárok na dedičstvo.
Súrodenci naň MAJÚ nárok ...a to všetci, nie iba ty.
eva1009 OK, beriem to. Viem velmi dobre, ze surodenci maju narok. Ide vlastne o to, ze som sa nechal prehovorit s mojou mamou, aby som ju nenechaval v 3-izbovom byte samu, (ked mi v podniku, kde som pracoval ponukali byt, to bolo este za sociku), pretoze sama zo svojho prijmu, neskor dochodku by nezvladala platit najom. O 5 rokov idem do dochodku.
alaya1 Skoda, ze na to mamka nemyslela a nevyriesila to za svojho zivota.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ak surodenci nesuhlasia s dohodou a chcu svoj podie, su dve moznosti - byt sa bud preda a peniaze si podelite, alebo budes nuteny ich vyplatit.
    Avsak, ak mas preukazatelne dokazy o tom, ze si napr. do bytu investoval, na jeho zveladenie, obnovu- mozu ti to pripisat k vyske tvojho dedicstva.

    Ak sa nedohodnete notar to posunie na sud.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Mila123, branislavp, lubko6394, Terezia13, Mária27
    5

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dedit budete rovnakym dielom, teda po prededeni ti bude patrit 1/3 bytu.
    To, ci brat chodil a ci sa sestra vystahovala do Anglicka nema na dedenie vplyv.

    Ak budu chciet surodenci vysporiadat majetok a nedohodnete sa, moze ktorykolvek z nich dat navrh na sud na vysporiadanie.
    Sud moze nariadit aj predaj bytu.
    Potom je uz na tebe, ci ich podiely odkupis alebo sa byt preda a peniaze si rozdelite.
    Musis kazdopadne zvazit aj to, ze 3-izbovy byt nebudes asi sam zvladat platit a ze by bolo rozumenjsie ho vymenit za jednoizbovy ci garzonku pre teba a z predaja ci rozdielu ceny vyplatit podiely surodencom.

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    No obavam sa ze sa budete musiet dohodnut. Ak ste traja a dedite rovnym dielom, bud ich vyplatis, alebo im budes platit nejaky diel "najmu", alebo byt predate a so svojou 1/3 sa postaras o vlastne byvanie... A ano asi si budes musiet vziat nejaky ten uver...

    ".... O 5 rokov idem do dochodku..."
    Aha.. tak to si uz uver asi nevezmes. Pozri ci si za ten cas neinvestoval do oprav, rekonstrukcie.. peniaze mohli odist z uctu...
    Naposledy upravil Andy Kralik : 22.07.18 at 21:29

    Dedicstvo 3-izboveho bytu po matke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.