Zavrieť

Porady

Ake mam ja sukromie?

Prečo stavebný zákon zneuziva velkost môjho dvora, ked sused ma široký pozemok, a veľké okno osadil do môjho dvora. Ake mam ja sukromie?
Naposledy upravil ivka70 : 23.07.18 at 12:44
7 komentárov     zbaliť
ivka70 Stavebny zakon? sused snad mal na to nejake povolenie alebo tam bolo okno uz predtym.....
Rušñovodič Viete,ktorý sused je nejlepší?Ten,ktorý Vám nepozerá cez svoje okno do postele.Budeme to riešiť transparentom,ale na dvore už sedieť nebudeme.Keby v mojom dome bývali rómovia tak tu dom nestavajú.Zákon by sa mal robiť aj na ochranu susedov a nie v prospech noveho stavebnika ,ktorý susedov nerešpektuje a neprihliada na jeho sukromie a doslova a do písmena mu vidí do postele.
Chobot Upresni zadanie.
Ako ďaleko má to okno od jeho hranice pozemku?

Ako ďaleko je to okno od steny tvojho domu?

Aký má súvis šírka jeho pozemku na tvoje súkromie?

Má na stavbu riadne stavebné povolenie?

Bol si v rámci stavebného konania upovedomený o stavebnom konaní? Vzniesol si nejaké námietky? Porušuje umiestnením stavby sused stavebný zákon?
Rušñovodič Hranica 2 m,môj dvor 1.časť od hranice 4m,2.časť dvora 9m,moje okná sú všetky otočené do2. časti dvorak susedovi.Keď otvorím okná,tak mi vidieť z ich okna do všetkýchizieb.Ma veľmi široký pozemok,tak okno mohol riesiť inak.Na konanie sme boli pozvani,ale sme mali na to 7 dní a my sme boli 2 tyždne v zahraničî Bol si u nás pre podpis, povedal nám všetko, ale okne nie. Pozemok má dosť široký na to ,aby si inak riešil izby.Asi sa odsťahujeme,z jednejstrany má suseda 2 m od mojej steny trativod a z druhej mame vyklady.
vicktor Vysad na hranicu pozemku pred jeho okno tuje alebo cosi podobne.
Podpisal si a nevies co? Chyba.
Rušñovodič V nasej dedine sme rarita,nikto nemá vo dvore susedove výklady.Tu sme si vždy všetci dom ústretový,ale prisťahovalec to nepochopí.My sme mu povedali,ze tam boli zbožné jamy a všetko o jeho novom pozemku pretože tu máme svoje korene.Banujeme za pôvodnými susedmi,lebo boli super.
Rušñovodič Šîrka jeho pozemku?32 m široký je dstatocným riešením na to ,aby mohol vyriešit veľké okná do ulice,svojho dvora a záhrady za domom.Prečo do susedov?A prečo nie vo svojom dvore?Krajšie je pozerať mne do postele,obývačky a kuchyne.Veď nase okná máme všetky už pomaly 90 rokov otočen do dvora.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  19 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Rušñovodič Po takom udere pod pás o posedenia s nimi už nemame záujem
  marleau tak vysoké stromy
  Rušñovodič Tie budu najlepsie ,ďakujem.Ja trvám na zmene zákona.Keď sme stavali dom,tak do susedov sme nemohli mať veľké okno hoci tiež máme12 m od seba vzdialené steny.
  Rušñovodič Veľmi Vam všetkým ďakujem za prîspevky.Prajem Vám pekný zbytok dňa.
  ZahradnikAmater Stačí, keď budeš na stavebnom úrade trvať na dodržaní zákona. A medzitým vysaď vŕby, do mája majú meter a pol, do júna už tri metre a udržíš ich v úzkom pásme.
  Rušñovodič Ďakujem.V zákone sa hovorí o odstupoch stien min.4-7 m.Ja mam dom do L,kde je môj dvor najširší,tam si sused posunul svoj dom ,ale ja tam musím mať veľké okná, pretože vetranie sa tu inak vyriešiť nedalo,len veľkými oknami.Tak využili zákon a luskli si tam okno.Čo je toto za zákon keď sa neprihliada na to ,že to je môj dvor a mam tam vsetky obytné miestnosti s oknami.Hovorí sa len o rozostupe stien.Tak si myslím,že to nie je v súlade so zákonom.Tento zákon urobili v roku 2002. Ten ,kto ho vymyslel asi vtedy staval dom
  Chobot Zákon je urobený tak, aby platil všeobecne. Nedá sa každá situácia riešiť zákonným ustanovením. Na to, aby sa posúdila konkrétne situácia, je stavebný úrad. Preto existuje stavebné konanie, kde si účastníci môžu uplatniť svoje námietky.

  K stavebnému konaniu je potrebný projekt. Ak sused projekt mal, čo určite mal, a mal tie okná zakreslené, tak si to odsúhlasil. Zákon nemôže chrániť každého, aj keď je pasívny ako ty. Mal si si pozrieť, čo to sused ide stavať a keď si tam uvidel tie okná, mal si namietať. Ak sused urobil okná, ktoré neboli v projekte, podaj námietku na stav. úrad. Nepíšeš, v akom stave je stavba - či je to len projekt, či už stavajú alebo či už je postavené.

  Ak podáš námietku, že stavba nie je v súlade s projektom, tak úrad môže trvať na dodržaní projektu a okno nepovoliť. Treba ale konať a nie čakať, že nejaký zákon to za teba vyrieši, alebo nadávať na zákon, že ťa neochránil. Zákon určuje podmienky výstavby, nie chráni súkromie ľudí.

  Ak to už nezmeníš, tak ako ti tu radili - postav pred to jeho okno poriadny plot. Z jeho strany nech je čo najškaredší.
  buchač Zákon je (povedzme) v poriadku.

  Horšie je to už s jeho dodržiavaním.
  Jeden (staviteľ) si robí, čo chce...a nedodržuje ani projekt, ani zákon, proste nič.
  Raz darmo...pokiaľ nedôjde k tej prvej búračke (ergo čiernej stavby) na náklady staviteľa, tak tento stav bude trvať ešte vééééľmi dlho.

  Druhý (sused/ia) robí nie raz staviteľovi také prekážky, že to napokon skončí na súde.
  Poznám prípady (aj na Porade sa vyskytli), kde jeden robil nejakú nutnú opravu domu, no sused mu nedovolil prístup na svoj pozemok...no pritom sa proste inak oprava urobiť nedala.
  Raz darmo...ľudia sú hovada, potiažmo kuwy.
  Rušñovodič Ďakujem.Mali sme smolu,že v čase podavania námietok sme boli v kúpeloch a ten plot musí postaviť sused.
  Sused mi povedal,že plot je hudba budúcnosti.To je v jeho kompetencii.Ak nám statik teraz povie,že zadnú časť domu musíme zbúrať a budeme musieť stavať podľa zákona,tak to bude 2 m od hranice druhého suseda a dva m.od nich.,kde majú okno.Tento dom je postavený v r.1931 do pismena L.Aj my vybavujeme povolenie,tak sme zvedaví,čo bude.
  Rušñovodič Teraz sme zbadali ,prečo boli k nám tak milí,ale raz darmo,keď vtáčka lapajú pekne mu spievajű.Pekný deň.Ďakujem.
  willma z akého dôvodu musí postaviť ten plot sused?
  Rušñovodič Tu je to tak,že z jednej strany môjho pozemku robim plot ja a z druhej strany môj sused.Pekný deň.
  Chobot To nie je povinnosť, je to iba zvyklosť. Plot si môžeš aj ty postaviť aký chceš - teda aký ohlásiš na stav. úrad a odsúhlasia ho. Akurát ho musíš postaviť na tvojom pozemku, nemôže presahovať k susedovi.
  Rušñovodič Ďakujem za odpoveď.Asi to tak aj urobíme,pretože ešte 1 m z jeho širky pozemku je naše.Mali sme len provizórne ohradené.Sused si dal vymerať pozemok a v celom 35 arovom pozemku má len 2 kolíky nasej hranice aj to len pri dome.My mame pozemok 34arov ,z jedného konca má dom dcéra a z druhého sme my so synom.Synovi ideme prepisovať polovicu pozemku s domom,ktorý sme zdedili(naša dedovizeň) a teraz tu byvame.Ja tu žijem už 60 rokov a viem,že hranice pozemku sú háklivá vec.Vždy,keď sme tu mali geodeta upozornil nás na to,že pri ohrádzaní si nesmieme svojvoľne meniť hranice pozemku vyrovnávaním ,aby bol plot rovný. Dcérin sused sa usiloval ohradiť bez vytýčenia hranîc a aby mal pekný rovný plot ukrojil si skoro meter z nášho pozemku.Preto zavoláme geodeta a uvidîme. Nech on vykolíkuje celé hranice pozemku,pretože je to tu veľmi krivé a budeme sa toho držať.
  misoft Ale bacha! Pokiaľ sused bude mať ten svoj krásny rovný plot na tvojom pozemku - tak ho písomne vyzvi, aby ho ODSTRÁNIL z tvojho pozemku. Ak na to bude hádzať bobky - cez súd (žaloba na vypratanie pozemku a odstránenie stavby z pozemku) budeš mať ďalšiu páku na neho. Všetku písomnú dokumentáciu si v tomto prípade uschovávaj, jemu do posielaj doporučene (podacie lístky sú dokladom, že si mu to posielal).
  Rušñovodič Ďakujem!
  Chobot Ono sa dá vysporiadať hranica aj tak, že sa posunú hranice papierovo, aby ste naozaj mali rovný plot obaja. Vtedy geodet vyznačí nové hranice tak, aby vám obom vykompenzoval zmeny. Takže netreba vždy hneď búrať plot. Geodet to vie urobiť v geometrickom pláne.
  Rušñovodič Sused sa ohradil tak,že plot je celý na mojom pozemku a on o to nestojí,aby sa niečo riešilo.Necháme ho tak ako je,len dcere vytýčia hranice a k stavebnému pzemku pričlenia záhradu,ktorú jej chceme dať.Veď vieme aký veľký pozemok máme.Kataster a mapa nepustí.Dovidenia,ďakujem za rady.
  Rušñovodič Oznamujeme ,že dnes sa u nás dejú dobré skutky.Volal nám sused ,aby sme sa nehnevali na nich.Okno zrušia,pretože to bol nápad jeho manželky a hneď, keď to ona zmenila povedal, že to je veľmi zlý nápad a susedom to bude vadiť.Okno sa ruší!!
    zbaliť

  bodliak je offline (nepripojený) bodliak

  bodliak
  Tu jeden v podobnej situacii na svojom zabetonoval 2 stlpiky a natiahol medzi ne nepriehladnu plachtu. K sebe biela, do okna otočená nejaká stará reklama.
  Rušñovodič Skončili sa naše rodinné posedenia a rozhovory na našom dvore.Je to smuté.
  kukučka Tuje nie, nerob si z dvora cintorín. Tá stará hrdzavá reklama sa mi páči, nech sa na to kuká každý deň. Vedľa mojej známej na úzky nevhodný pozemok vopchal dom nejaký nenažranec, veľké dvojkrídlové okno z kuchyne meter a pol od plota rovno na nich. Teraz kuká do sivého vlnitého plechu, ide ho roztrhnúť.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.