Zavrieť

Porady

dovolenky pri zmene pracovného kalendára

prosím Vás ako mám postupovať aby mi správne prepočítalo dovolenky (nárok aj čerpanie) keď sa zamestnancovi v priebehu roka zmení pracovný kalendár - zmeny zo 7,5 hod na 11,5 hod, alebo naopak? akosi som sa v tom stratila
resp. ako sa to má správne prepočítavať (nároky aj čerpania) keďže naši zamestnanci niekoľkokrát do roka menia takto kalendáre
Naposledy upravil Mirka 1979 : 24.07.18 at 11:34
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

JML79 je offline (nepripojený) JML79

JML79
Ja používam tento vzorec:
(Nárok na dovolenku pred zmenou úväzku v týždňoch – čerpanie pred zmenou úväzku v týždňoch) * počet pracovných dní v týždni po zmene úväzku + čerpanie pred zmenou úväzku v dňoch

Prepočet dní dovolenky na týždne určíme nasledovne:
Počet dní dovolenky / počet pracovných dní v týždni
Mirka 1979 ďakujem
A preco by sa im mal meniť počet dní?
Naposledy upravil mafiankamirka : 25.07.18 at 09:14
9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
JML79 Preto sa mení počet dní, lebo v Zákonníku práce je nárok na dovolenku stanovený v týždňoch a nie v dňoch ani v hodinách. A v §104 ZP je uvedené: "Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne, alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.
Uvediem príklad, aký je rozdiel medzi nárokom dovolenky u zamestnanca, ktorý už dosiahol 33 rokov a robí 5 dní v týždni a takým, ktorý v priemere vykonáva prácu 3,5 dňa v týždni( robí krátky a dlhý týždeň).
Ten čo pracuje 5 dni v týždni, má nárok na dovolenku 5 týždňov (lebo má už 33 rokov) x 5 dni = 25 dni.
Ten čo pracuje 3,5 dňa v týždni, má nárok na dovolenku 5 týždňov (lebo má už 33 rokov) x 3,5 dni = 17,5 dni.
mafiankamirka uff, tak to som teda netusila, vdaka
mafiankamirka Poradite mi ako mam vysporiadat tie dni dovolenky ktoré zamestnancom ostali z pravidelneho prac. casu?
1. je to 1 den 7,5 hod, dovolenky = 1 den 11,5 hodinový
alebo
2. mam to prepocítat na hodiny a premenit na 11,5 hodinové dni?
či existuje nejake ine riesenie?
ivka70 1 urcite nie, 2. je spravnejsie
treba spravne spocitat narok za cely rok, hore v prvej odpovedi mas predsa vzorec
mafiankamirka dakujem
viete mi poradit ako by som mala vysporiadat dovolenku z min. roka?
ivka70 tiez prepocitat cez hodiny?
JML79 No ak nie je vyčerpaná dovolenka so starého roku, tak tá sa neprepočítava. Prepočítava sa len nová dovolenka, na ktorú vzniká nárok v roku 2018. A ak ešte nie je vyčerpaná dovolenka so starého roku, tak vzorec je pri prepočte aktuálneho roku stále rovnaký a prepočet jej jednoduchý. Ak má 5 týždňový nárok (vek 33 a viac) tak ten sa len počet týždňov vynásobí priemerným počtom zmien, napr. ak robí v priemere 3,5 dňa, tak 5 týždňov x 3,5 dňa = 17,5 dní je nárok pre rok 2018 (lebo žiadnu novú dovolenku ešte nečerpal) + pripočítať zostatok starej dovolenky, tak ako vychádza.
ivka70 to je to iste ako ked ju prepocita cez hodiny ....
a primerny pocet hodin musi pocitat za cely rok, nielen aktualny
mafiankamirka velmi pekne dakujem vsetkým, potrapila som sa s tým, ale teraz uz som mudrejsia a s výsledkom velmi spokojná!
  zbaliť

dovolenky pri zmene pracovného kalendára

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.