Zavrieť

Porady

Dlh voči tete po otcovi

Zdravim, ospravedlnujem sa ak podobná téma existuje, ale nenašla som cez lupu takýto problém, tak sa obraciam na Vás s prosbou o radu, názor....zdedila som po otcovi 1/3 bytu po babke, jeho mame. 2/3 majú ujo a teta - otcovi súrodenci. Dohodli sme sa na predaji, dostali sme každý svoj podiel. Teta chce so mnou teraz po predaji a obdržaní penazi riešiť otcov dlh voči nej, konkrétne notársky poplatok za dedičské konanie a výdavky za babkin pohreb, ktoré si mala vysporiadať s mojím otcom počas jeho zivota a ktoré, ako tvrdí, jej nezaplatil. Ja cítim určitú zodpovednosť, ako jeho dcéra a ako člen rodiny, ale príde mi to čudné. Neviem si predstaviť, že by som si ja od detí môjho brata pýtala peniaze za pohreb mojej mamy. Takéto dlhy v rodine, neoficiálne, sa ťažko dokazujú, je to asi len o slušnosti a svedomí. Babka zomrela v 2015, môj otec v 2017...neviem ako mám reagovať, čo jej na to povedať....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    V prvom rade treba nahliadnuť do pôvodného dedičského konania, či sa náhodou tie poplatky neriešili už priamo tam. Možno sa dedilo aj viac ako len byt a pri dedení toho to bolo zohľadnené. Ďalej treba podľa mňa zohľadňovať aj také veci, kto v tom bytu po dobu tých rokov žil, ako sa platili poplatky, dane.... Ten konečný výpočet vôbec nemusí byť tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Katy a R, Tweety, lubko6394, Mikae, Žabinka, Mila123
    6
    Mirka1983 V osvedceni sa neriesili poplatky, nehnutelnost sa rozdelila po 1/3 a nejake akcie + preplatok z domova dochodcov nadobudla teta (spolu do 50 eur). 2 roky v tom byte byval moj otec a vsetko samozrejme platil, ved tam zil. Myslim si, ze problem je v tom, ze ona nedokaze stravit, ze sme vsetci dostali rovnaky podiel z predaja, aj ked nikto neprerobil, asi ma pocit, ze by mala dostat viac skrz tie ich nedoriesene poplatky. Byt bol ohodnoteny na 59000, ona mi za moju cast ponukla 17000, ze viac nema, neda a byt aj tak nema vacsiu hodnotu, ja som nesuhlasila a navrhla predat na trhu. Prislo mi to spravodlivejsie a nevznikne priestor na trenice kto komu kolko. Nakoniec sme byt predali za 84000 a tak kazdy dostal slusne peniaze....namiesto toho aby bola spokojna ju asi skrie, ze som ja nedostala o nieco menej....kazdopadne, dakujem za radu, skusim nieco diplomaticke vymysliet
    misoft Kašli na jemnú diplomaciu! Povedz jej to diplomaticky priamo: buď predloží dôkaz, že bol dlh, alebo nech sa prace späť, svoj diel dostala. Inak že začneš TY podnikať niečo proti jej neoprávneným požiadavkám a že jej to milé nebude.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Oficialne si dlh mala teta uplatnit v dedicskom konani.
    Takisto sa jej treba spytat, ci z nakladov na pohreb odpocitala prispevok na pohreb, ktory dostala. A poziadat ju o preukazanie skutocnych nakladov - teda z coho vychadza pri vypocte otcovho dlhu.
    To, ci a kolko zaplatis, je na tebe, ci ten otcov dlh uznas, kedze teta si ho oficialne neuplatnila.
    Naposledy upravil ivka70 : 25.07.18 at 07:53

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Za seba vravím, že sú dve možnosti :

    1. Prispeješ pre pokoj v rodine a aj pre svoj
    Prispeješ (ak vôbec) ale maximálne jednou tretinou (teta-ujo-otec) na tie výdavky...samozrejme po predložení patričných finančných dokladov.

    2. Pošleš do čerta
    Naposledy upravil buchač : 24.07.18 at 20:08
    ZahradnikAmater Za mňa B) je správne, pretože jedna baba povedala... Si predstav, že ak otec dlžný nebol, teta ťa chce ojebabrať... Dáš sa?

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    My tu na porade tvoju rodinu nepoznáme. Povedz tete čo cítiš, mal vtedy tvoj otec peniaze? Môžeš sa opýtať aj tretieho súrodenca.
    Môj názor: z neba ti spadli tisíce za babkin byt a tebe je ľúto podieľať sa na výdavkoch za jej pohreb pár stovkami? Nepochopím a neverím, že teta klame. Ak si to myslíš, povedz jej to do očí.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Kukuč, takto ti poviem...

    Peniaze fest menia (kuwia) a aj zmenili nie jeden charakter.
    By si uverila (no nepochopila), že ako vie nie jeden klamať pre dosiahnutie svojho cieľa, teda obohatenia sa.

    P.S.:
    Žiaľ, vravím z vlastnej skúsenosti...mojej 1/2ky sestrička s mužom sa vyfarbili solídne.
    Mirka1983 dakujem za nazor, iste, asi som si skor ako pre radu chcela len ulavit svojim pocitom...chapem, ze to musim vyriesit sama kedze rodinne veci su individualne a detaily tu nikto nepozna. Moj tatko sa o babku staral, kedze uz nebola sebestacna prisiel k nej zit a bol s nou kazdy den, varil jej a dohliadal na nu az dokial vladal, kedze bol invalidny dochodca po operacii srdca. Obaja jeho surodenci pracovali a tak im to vyhovovalo, ze on sa k nej nastahoval lebo potrebovala dennu starostlivost. Ked to uz pre svoj zdravotny stav nezvladal ani on, babku dali do domova dochodcov kde do roka zomrela...neviem aku dohodu mali on a jeho sestra ohladom vydavkov za pohreb kedze tatko zil len z invalidneho dochodku. Po tom co zomrel moj otec ma teta oslovila, ze nech jej darujem svoju cast a ona ma vyplati v hotovosti. Ponukla mi za moju cast asi 60% trhovej hodnoty, ze viac nema a viac mi neda. Ked som otocila, ze ja to teda odkupim od nej a dala o 3000€ viac ako mi ponukla ona, tak sa urazila, ze ci to bol vtip. Cize pre mna to bola dobra cena ale pre nu uz nie? Tak som navrhla predat to cez realitku aby nikto nikomu nic nevycital. Celu starost s inzeratom, realitkami, obhliadkami, komunikaciou s kupujucimi, vypratavanim bytu - som mala na starosti, surodenci prisli podpisat zmluvy a dostali peniaze. ...no a po tomto vsetkom prislo vyuctovanie a teda na pretras aj tatkove dlhy voci nej....OK, ja to beriem, aj ja som zarobila na byte ale vobec nejde o to, ci mi je luto par stoviek voci tisicom...Len mi to asi neprislo fer....ale asi ano, aby som ja mala svedomie ciste, asi jej to zaplatim aby som mohla pokojne spavat, aj ked s takymto jednanim voci mne nesuhlasim....
    kukučka Mala som asi napísať, nechce sa mi veriť...a teraz sa musím ospravedlniť ak sa ťa moje príkre slová dotkli. Vzťahy už sú naštrbené tak či tak, preto som ti písala, povedz jej do očí - aj to, čo si nám tu napísala.
    ZahradnikAmater S tvojimi výčitkami rátajú podvodníci...
    misoft @Mirka1983: Ako čítam, všetci dostali svoj podiel z predaja. Tetka je však asi nenažraná, pýta viac a viac. Ak by si jej ten "dlh" aj zaplatila - dám krk na to, že o pol roka by prišla s ďalšou požiadavkou, s ďalším dlhom.....
    Takže: pokiaľ bolo už dedičské konanie uzatvorené - má smolu. Vtedy ONA mala dať pohľadávku do konania. Lenže ak nemala žiaden papier, žiadneho svedka - neprešlo by jej to.
    Teda sa jej spýtaj, či MÁ na to nejaký doklad, papier, svedka. Ak nemá - POŠLI ju do teplých krajín svinským krokom.
    mareko misoft...ako vzdy, 100% na odpoved. Tetka je pahltna, co dokazala pri jej navrhu na vyrovnanie. Nedala by som jej nic.
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Ak zaplatíš, zostane to v Tebe a pošramotí vzťah, podvedomie je sviňa. Ak nezaplatíš, stane sa to isté na druhej strane. Zisti, akú sumu chce, tretina pohrebu je tak do 250 a notársky poplatok nech doloží potvrdenkou, tam to ťažko odhadnúť.

    Dlh voči tete po otcovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.