Zavrieť

Porady

Ako najvhodnejšie riešiť predčasný dôchodok?

tifannny

tifannny je offline (nepripojený) tifannny

tifannny
Dobrý deň,

rada by som sa informovala o svojich možnostiach, čo sa týka predčasného dôchodku, hlavne, aké možnosti mám pri svojej súčasnej situácii aj vzhľadom na výšku dôchodku. Už dlhšiu dobu mám zdravotné problémy a cítim, že už nevládzem robiť svoju prácu tak, ako by som si sama priala.
Od ukončenia stredného odborného učilišťa som bola stále v pracovnom pomere, v poslednom cca. 40 ako školská kuchárka. Máme s manželom 2 dospelé deti. Nikdy sa nestalo, že by som znevažovala systém, vždy som poctivo chodila do práce.
Preto sa s touto prosbou obraciam na Vás, lebo z každej strany sa ku mne dostávajú iné informácie a chcem si byť istá, že krok, ktorý spravím, ma nepripraví ani o percento z toho, čo som si poctivo odrobila a čo si naozaj na staré kolená zaslúžim. Bola som sa informovať aj na soc. poisťovni v Prievidzi, ale stále mi bola ponúknutá iná alternatíva a ani raz som sa nedopracovala ku konkrétnej rade, ktorá by mi pomohla sa správne rozhodnúť s tým, že neprídem o nič.

Dátum narodenia: 1.9.1958.
Počet odpracovaných rokov: v decembri 44 rokov

Veľmi pekne vopred ďakujem za akúkoľvek radu, ktorá mi pomôže správne sa rozhodnúť.
5 komentárov     zbaliť
misoft Kalkulácia: Za každý rok, kedy odídeš do predčasného dôchodku pred dôchodkovým vekom = -0,5% z predpokladaného starobného dôchodku. Nárok na starobný dôchodok vo veku 62 rokov, 8 mesiacov a 11 dní. Teda k dnešnému dňu nárok je 12.5.2021.
Odchodom do predčasného dôchodku prídeš o 4%.
Odpracované roky sa už nepočítajú, počíta sa príjem.
Pre informáciu - tu sa pozri a vypočítaj, akí by si mala (orientačne) starobný dôchodok a od toho si odpočítaj 4%
https://www.socpoist.sk/kalkulacka-n...dku-azx/59319s
veronikasad Dušan, nepíš blbosti "odpracované roky sa už nepočítajú" ...
ivka70 aj dnes je
vicktor skoda, uz som sa potesil ze za rok
Makovsky pozor! -0,5% mesačn a nie ročne !!! Do predčasného dôchodku sa dá ísť max 2 rok pred nárokom na starobný teda 12.5 2019. A stratíte 12% z vypočítaného dôchodku. Okrem toho musí predčasný dôchodok dosiahnuť určitú min. výška - kolko to je aktuálne neviem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Katy a R

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  tifannny Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
  Katy a R skôr ako v marci budúci rok ani nemôžeš žiadať - takže zbytočne zatiaľ riešiť. ... to bude DV 62 rokov a 202 dní. keby si sa narodila o mesiac skôr - tak môžeš ešte v tomto roku požiadať (ak dobre rátam)
  Dáša_

  Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

  Dáša_
  Čiste teoreticky - ak je niekto na tom zdravotne tak, že lekári uznajú za potrebné, aby rok maródoval, plus najskôr sa zaeviduje na úrade práce a na PN bude nútený odísť v ochrannej lehote tuším 7 dní, tak niektorí vedia takto pokryť aj jeden a pol roka
  lubko6394

  lubko6394 je teraz online lubko6394

  Strojár lubko6394
  Na rozdiel od misofta mi to vychádza inak. 1.9.58 +62 rokov+ 76+63+63 dní= 22.3.2019. To by mal byť 1.deň možného predčasného dôchodku. A toho 0,5% je za každý mesiac predčasného dôchodku ako správne píše Katy a R. Ak Ti pridajú 63 dní za 2020 aj 2021 tak plný starobný bude až 26.7.2021. Vzhľadom na mnou predpokladaný nízky príjem je nepravdepodobné že by vyšiel minimálny predčasný dôchodok a teda by to zamietli.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  veronikasad ak požiada o PSD v roku 2019 a bude mať dostatočný príjem, nepredlžuje sa dôchodkový vek o dni za rok 2020 a 2021...
  lubko6394 Však to píšem 22.3.19 a 2020 a 21 som šacol preto aby som sa dostal k predpokladanému termínu plného starobného. Alebo som to pomotal ?
  Katy a R tak zase ju nestraš - hádam by jej aj vyšiel? (SP robí predbežný výpočet, či vôbec je nárok) ... a keby bolo na hranici - tak požiada o niečo neskôr - najlepšie ku koncu roku 19 - krátenie o 8%, resp 7,5% (hlavne ak už má roboty dosť)
  termín si dal dobrý pre rok 19 ... a čo bude v roku 21 ani srnky netušia - to ešte nevieme, aký bude mať dôchodkový vek
  lubko6394 Nestraším. Len predpokladám že to bude minimálna mzda resp.blízko nej a z toho dôchodok -12% ťažko vyjde. Skôr predpokladám že jej vyjde aj riadny starobný dôchodok tak nízky že dostane ten minimálny (zákonom stanovený).
  tifannny Akurát mi volali zo sociálky, že nemôžem ísť do predčasného dôchodku, pretože musím počkať na október, kedy zasadá vláda, ktorá rozhodne, koľko pridajú na budúci rok. Zatiaľ je to vraj 62 rokov a 139 dní. Mám si vraj počkať, koľko mi navýšia.... Ďakujem za každý koment a každú radu! Veľmi si to vážim
    zbaliť

  Ako najvhodnejšie riešiť predčasný dôchodok?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.