Zavrieť

Porady

Môže vymáhať podnikateľ (s.r.o.) zmluvnú pokutu zo zmluvy, ktorú nemá podpísanú druhou stranou?

Dobrý deň,

rada by sa sa v mene môjho priateľa informovala na správnosť postupu nemenovaného podnikateľa, konkrétne ide o s.r.o., pre ktorého môj priateľ odpracoval v zahraničí ako živnostník dva mesiace bez sľúbenej a fakturovanej odmeny, no po týchto dvoch nevyplatených mesiacoch prešiel robiť pre zahraničnú agentúru, na čo pán podnikateľ reagoval tým, že má v zmluve o dielo klauzulu, v ktorej sa definuje pokuta vo výške 50.000 € + ušlí zisk, ak zhotoviteľ, teda môj priateľ, využije kontakt na pracovisku sprostredkovanom podnikateľom a prejde pracovať pre inú právnickú osobu. Pán podnikateľ ale túto zmluvu od môjho priateľa podpísanú nemá a ani môj priateľ od neho. Je teda možné, aby túto pokutu od neho táto s.r.o. vyžadovala zaplatiť? Okrem toho priateľovi stále dlhuje peniaze za dva odpracované mesiace, kto je v tomto prípade v práve a ako to celé vyriešiť? V týchto dňoch priateľovi prišla predžalobná výzva na zaplatenie pokuty do 10 dní, inak ho dá na súd a suma na splatenie sa vraj bude pohybovať vo výške cca 200.000 €. Len pre info spomeniem, že sú v tom viacerí, nie len môj priateľ, ku ktorým sa takto zachoval, samotný zahraničný objednávateľ s ním ukončil spoluprácu, pretože si neplnil svoje povinnosti riadne. Je možné, že by priateľ s partiou tieto peniaze po prípadnom súdnom konaní naozaj museli zaplatiť?

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak nedošlo k podpisu zmluvy, vznikla medzi zmluvnými stranami zmluva konkludentne, avšak len v rozsahu definovanom zákonom.
    Takže tá spoločnosť nemá na zmluvnú pokutu nárok. Jej výzvu treba ignorovať.
    A treba im poslať predžalobnú výzvu na zaplatenie za vykonané práce.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    misoft, Gabbika, Mila123, Ing. Ľubomír Janoška
    4

    Môže vymáhať podnikateľ (s.r.o.) zmluvnú pokutu zo zmluvy, ktorú nemá podpísanú druhou stranou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.