Zavrieť

Porady

ČID a zmena úväzku

Co mam robit=poberam ciastocny invalidny dochodok a som zamestnana na 6hodinovy uvezok ako pokladnicka.menezment nariadil dlhe a kratke smeny cize viac ako sest hodin.doniesla som potvrdenie od lekara ze pracu mozem vykonavat len sest hodin ale nebolo mi to akceptovane vraj to moze napisat hocikto a mam z toho problemy od nadriadenych hotova sikana a posielaju ma k svojmu zavodnemu lekarovi s vyhrazkami ze budem robit iba styri hodiny co je pre mna nevyhodou nakolko nebudem mat narok na veskere benefity,prestavku,stravne listky,dovolenku.som sokovana z pristupu nadriadenych neviem ako sa mam branit poradte prosim
Naposledy upravil Dav : 11.08.18 at 13:11
veronikasad Vykon prace 6 hod.denne mas v lekárskom posudku zo SP pri schvaľovaní invalidity?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Isť k "ich" závodnému lekárovi by nemal byť problém. Koniec koncov v rámci pracovnej zdravotnej služby má firma svojho lekára v súlade so zákonom. Závodného lekára treba informovať o svojom zdravotnom stave, o miere invalidity a dôvodoch priznania ČID. Lekár dá posudok, či je, alebo nie je možná práca na viac ako 6 hodín. Skús to celé nebrať osobne ako šikanu, ale ako organizačné opatrenie firmy, ktorá sa snaží optimalizovať prevádzku. Že pri 4 hodinách prídeš o lístky, to áno, na prestávku nárok mať nebudeš (Zákonník práce), ale o dovolenku neprídeš. Len budeš mať zostatok z 6 hodinového úväzku a od úväzku 4 hodín už len 4 hodiny. Plat pôjde dole, lebo budeš mať menej hodín. Nastáva pre Teba rozhodovanie - pristúpiť na viac ako 6 hodín počas dlhej zmeny, alebo pristúpiť na 4 hodiny. Svoje zdravie poznáš najlepšie Ty, o koľko stratíš pri iba 4 hodinách úväzku vieš tiež len Ty - a ešte riskuješ, že v súlade so Zákonníkom práce prídeš o prácu - pre zdravotné dôvody, pre organizačné zmeny. Nevyhráš nič, ešte môžeš prísť o prácu.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    vyhoveli tvojmu posudku (môžeš robiť iba 4 hodiny), tak nerozumiem, čo sa ti nepáči. že ti to nevyhovuje po finančnej stránke alebo časovej, je tvoj problém.

    To, že zamestnávateľ využíva svoje právo na rozvrhnutie smien, sa volá šikana? V čom porušuje zákon? Však si nemyslíš, že celý svet sa bude točiť iba okolo teba?
    buchač Fujtajbl....čo by pani povedala, ak by ju poslali na prehodnotenie zdravotného stavu ?

    ...kuwa...a ja by som jej to aj doprial.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Na vznik práv a povinností nestačí akékoľvek potvrdenie od akéhokoľvek lekára. Potrebuješ tzv. lekársky posudok

    2. Môžeš požiadať následne o preradenie na inú prácu. Ak nebudú mať pre teba iné miesto, ukončíš pracovný pomer

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Hmmmm.... nič v zlom, ale.......
    Mohla pracovať 6 hodín... a s tým súviseli benefity, SL...... a teraz jej dajú možnosť 4 hodiny - samozrejme benefity, SL fuč.... a vraj šikanujú... naopak - chránia tvoje zdravie!
    Tu asi nejde ani tak o to, koľko hodín pracuje, ale o to, o KOĽKO € bude menšia výplata!!!!!!
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik no veď to je strašné, oni jej nevedia ušiť smenu na mieru.
    Dav Ale no tak, sú aj ľudia, ktorí žijú zo svojej výplaty a ČID a potrebujú na preživorenie aj tú mzdu za + 2 hod. oproti 4, aj tie stravné lístky. Nemusí byť všetko len o lenivosti a neochote, ani o chamtivosti, ale o nutnosti vyžiť.
    buchač Dav (Dnes 16:10) Ale no tak, sú aj ľudia, ktorí žijú zo svojej výplaty a ČID
    ================
    ...sú ľudia, čo žijú LEN z výplaty a ČID nemajú.

    ...sú ľudia, čo žijú aj z výplaty - účelovo upravenej a ČID poberajú...majú také prilepšenie.
    Ak si ČID odložia, každý rok vyjde na parádnu dovolenku.
    Dav Buchač - áno, sú všelijakí ľudia v rôznej situácii. Nevieme ani Ty, ani ja, v akej situácii je autorka otázky, čo sa týka financií, zdravia a situácie vo firme. Môžme si len domýšľať, na základe toho, čo vieme, napr. zo svojho okolia, o aký prípad ide. Ináč, trochu od pôvodnej otázky - zamestnávateľ s počtom zamestnancov nad 20 má povinnosť zamestnávať občanov zdravotne znevýhodnených, alebo platiť odvod za nezamestnávanie takýchto ľudí. Preto si zvykne rozmyslieť, či si nechá osobu s ID, ČID, v pracovnom pomere, alebo radšej bude platiť odvod, alebo kupovať niečo do firmy vyrobené v chránenej dielni.
    buchač Dav
    Podumaj, kde smerujem s tými komentármi.
      zbaliť

    ČID a zmena úväzku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.