Zavrieť

Porady

zamestnavatel neuviedol vsetky skutočnosti

Zamestnavatel mi dal na zmluvu 480 euro, s tym na zmluve je este 400 eurova pohybliva zlozka ktoru moze a nemusi vyplatit.Po ubytovani do ubytovacieho zariadenia mi prevadzkar danej institucie oznamil že pri každom volne v praci sa musim zbalit a uvolniť ubytovanie pre ine osoby.Do prace som z tohto dovodu nenastupila. na zmluve sa ďalej uvadza že mi strhne z platu 20 e za administrativne naklady , 45 e za oblečenie, 70 e za poskytnute služby ako lekarska prehliadka,dokonca 30percent zo mzdy pri neodpracovani fondu pracovnej doby.Kedže som do prace nenastupila /malo to byť dnes/ , ma narok zamestnavatel odo mna toto vymahať ? môže taketo naroky vôbec dať do zmluvy?zmluva sa podpisovala 14.8.2018 a nastup do prace bol 15.8.2018 /dnes/Jednalo sa teda o pracu s ubytovanim..
Naposledy upravil hrozno1963 : 15.08.18 at 10:28
15 komentárov     zbaliť
Mila123 podpísala si zmluvu?
Mila123 ja osobne by som si dala všetky náležitosti PZ (ak je zamestnávateľ na SK) overiť príslušným IP, predsa viem, že žiadne náklady zamestnávateľa , ktoré sa týkajú čisto pracovno - právnych vzťahov sa nesmú vymáhať, zrážať, je to neoprávnene.....
a za pracovné oblečenie? je to jeho psia povinnosť i taktiež lekárska prehliadka musí byť zadarmo...
napíš na IP, pošli im fotokópiu tvojej pracovnej zmluvy a uvidíš čo a ako má byť
hrozno1963 zmluva bola podpisana, včera, ale do prace som nenastupila vôbec.Preto ta otazka:ma zamestnavatel na taketo postupy pravo ?
bodliak Včera podpísala, dnes sa pýta. Nemalo to byť naopak ?
hrozno1963 ak si mzdar/účtovnik/je zmluva platna ked nebol vôbec nastup do prace ?
veronikasad Oznamila si zamestnávateľovi že do prace nenastupis?
hrozno1963 ano, samozrejme .
bodliak Platnosť zmluvy ako celku, neplatnosť niektorých ustanovení zmluvy a nenastúpenie do práce podľa podpísanej zmluvy su 3 rôzne veci. Zmluva sa nestáva neplatnou, ak si to ty z vlastnej vole rozmyslíš a neprídeš.
veronikasad O aku pracu ide? Zmluva bola uzatvorená priamo so zamestnávateľom, alebo cez agentúru?
hrozno1963 cez agenturu
hrozno1963 práca vo výrobe, na smeny, nepretrzita prevadzka.
veronikasad Preco si taku nevyhodnu zmluvu podpisovala?
hrozno1963 na pracu som cakala od 16.jula
veronikasad Prepac, nerozumiem ti. Prečítala si si co podpisujes?
hrozno1963 2 hod ma nechali cakat na stanici.Potom ma navigovali kade sa mam terigat aj s cestovnou taskou,asi 2 km..zblbli ma..bolo to podpisovane fakt rychlo
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Dav je offline (nepripojený) Dav

Dav
Zmluva ako taká je prejav vôle dvoch strán, ktoré ju prečítali, porozumeli jej a na znak súhlasu ju podpísali. Žiaľ, súhlasila si s nevýhodami pre seba. Niektoré ustanovenia zmluvy možno odporujú zákonom, najmä časti o lekárskej prehliadke. Preto pošli kópiu na inšpektorát práce. Ale skôr sa obávam, že agentúra si dala vypracovať pracovnú zmluvu právnikom a budú tam nejaké také fígle, pre ktoré je zmluva platná v plnom rozsahu.

Hlasovalo 4 pouzivatelov

Užitočné (3)
Mila123, Tweety, Žabinka
Neužitočné (1)
2
7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
profesional Veľa agentúr je len obchod s ťavami, ktorí právnika ani v živote osobne nevideli..
Nie každá zmlva je platná, lebo je podpísaná. To je taký laický pohľad ľudí, čo nerozumejú elementárnym základom práva
Dav V práve sa celkom slušne vyznám. Zmluva určite nie je neplatná z dôvodu, že si ju zamestnanec dodatočne prečíta a nesúhlasí s jej obsahom. Nevideli sme text zmuvy, aby sa dalo posúdiť, ktoré body odporujú zákonu . Aj keď si o agentúrach myslím svoje, predpokladám, že rovnakou zmluvou obdarúvajú všetkých svojich zamestnancov, tak v akom takom právnom poriadku musi byť.
profesional To nie je o prečítaní alebo neprečítaní. Ide o základy kontraktačného práva. Poriadne si prečítaj moju priamu odpoveď osobe čo vytvorila tému.
misoft @profesional: jedno je, čo tu píšeš, druhé je, čo sa v skutočnosti deje.
Pokiaľ by si nevedel, agentúry majú tie zmluvy tak šikovne spísané (oni na to majú právnikov!), že všetko, čo tam bude uvedené, bude i právne kryté!
A účelom agentúr je nahnať ovce často do nevýhodných zamestnaní, pričom ak sa niečo nesplní, tak získava AGENTÚRA na sankciách, pokutách. A preto oni využívajú časovú tieseň, len aby sa zmluva rýchlo podpísala (tak povediac za pochodu, alebo "medzi dverami").
profesional Hahahaha. Väčšina agentúr pránika v živote nezaplatí. Šetria na všetkom, čo sa dá. Niektoré majú zuvy na webe. Pozri si ich. Väčšina je prehľadom amaterizmu. Veľkú časť agentúr si pozakladali ľudia, čo o tom nič nevedia.
profesional Ak je čo i len z časti, čo píše zadávateľ pravda, zmluva je neplatná.
misoft V jednom ale máš pravdu - tie sumy v tej (hore uvedenom príklade) "zmluve" - to sú naozaj "vydrby"....
  zbaliť

expeeert je offline (nepripojený) expeeert

expeeert
Prefoť sem zmluvu, osobné údaje začierni

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
Podľa môjho názoru je táto zmluva absolútne neplatná a žiadnej zmluvnej strane z nej v skutočnosti nevyplývajú žiadne práva a povinnosti.

Zmluva je dvojstranný právny úkon a na jeho platnosť je nutné splnenie niekoľkých kumulatívnycn podmienok.

Takto postavená zmluva má hneď 3 dôvody absolútnej neplatnosti:

1. Ide z.časti o simulovaný právny úkon, tj. úkon zastierací, nakoľko konanie zamestnávateľa trpí vadou prejavu pohnútky vôle a tento simulovaný právny úkon má povahu zneužitia práva. Zneužitie práva nepožíva žiadnej právnej ochrany a zakladá nulitu simulovaného úkonu.

2. Právnym úkonom sa obchádza zákon v kogentných ustanoveniach. Obchádzanie zákona má rovnaké právne následky ako jeho priame porušenie a je sankcionované aabsolútnou neplatnosťou, pokiaľ sa toto týka podstatnej náležitosti. Mzda a jej štruktúra sú podstatnou náležitosťou.

3. Zmluva ako kontraktuálny úkon musí byť vyrovnaný z hľadiska rovnováhy práv a povinností. Zjavná nerovnováha je sankcionovaná absolútnou neplatnosťou.

Tj. netreba robiť nič. Na takúto pracovnú zmluvu sa hľadí, ako by nikdy neexistovala.
Absolútna neplatnosť zmluvy sa nepremlčiava a netreba sa jej domáhať na súde, lebo táto pôsobí automaticky erga omnes, tj. voči všetkým.

Taynee je offline (nepripojený) Taynee

Som to ja :) Taynee
Takto koncipovana PZ nie je v sulade so ZP. Zamestnavatel si nemoze od teba vymahat naklady na pracovne oblecenie, na LP. Tie ostatne polozky su vymyslom agentury, 20 eur je aky administrativny poplatok? Ved ked ti aj vyplatnu pasku a stravne listky budu posielat postou v poistenej obalke, nie je to naklad 20 eur.

Nic agentura neurobi a nic ti nestrhne.
Nenastupila si, nemaju ti ani z coho strhnut. Ak by nahodou chceli, napis mi sukromnu spravu a budem ta navigovat.
hrozno1963 všetkym pekne ďakujem.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Podpísaná zmluva je platna. Je málo pravdepodobné že zamestnávateľ sa bude s tebou natahovat, ale keby velmi chcel, bude ti písať absenciu s uplatni si nahradu skody na sude.
25 komentáre - rozbaľ     zbaliť
hrozno1963 podla pravnika nie je platna.Nenastal pracovno pravny vztah.Ale nemyslite važne , že sa stotožnujete s tym , že si chce vymahať 20 e za registraciu, 45 e za oblecenie,70 za lekarsku prehliadku, 30 percent z platu pri nedodrzani pracovneho fondu, strhavanie zo mzdy pri ndeodrzani vypovednej lehoty a vrchol vsetkeho na konci zmluvy ze tato nebola podpisovana v tiesni ani za napadne nevyhodnych podmienok...? to je podla vas platna zmluva ?
Mila123 áno, pracovná zmluva je platná, pokiaľ súd nerozhodne o neplatnosti
hrozno1963 veď ja som do prace nenastupila !
ivka70 je platna, pokial zamestnavatel od nej neodstupil Zakonnik prace
§18

Zmluva podľa tohto zákona alebo iných pracovnoprávnych predpisov je uzatvorená, len čo sa účastníci dohodli na jej obsahu.
§19

(1) Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo.
(2) Zamestnávateľ má právo odstúpiť od pracovnej zmluvy, ak
a) zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň nástupu do práce bez toho, aby mu v tom bránila prekážka v práci,
b) zamestnanec do troch pracovných dní neupovedomí zamestnávateľa o prekážke v práci, ktorá mu bráni nastúpiť do práce v dohodnutý deň nástupu do práce, alebo
c) zamestnanec bol po uzatvorení pracovnej zmluvy právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.
(3) Odstúpiť od pracovnej zmluvy podľa odseku 2 možno najneskôr do začatia výkonu práce zamestnancom. Odstúpenie od pracovnej zmluvy musí byť písomné, inak je neplatné.
hrozno1963 Mila123, vy ste boli prva co ma navadzala poslat na IP.Takže fakt nerozumiem tomu co ste teraz napisali.
hrozno1963 nejake ďalsie rady ?ako mam teraz postupovat ?povedala som ustne ze nenastupim.
hrozno1963 takže zamestnavatel ma pravo odstupit od zmluvy, ja nie ?
Mila123 môj koment bolo navádzanie? nemyslím si to......
IP preverí Agentúru, ak nie je všetko v súlade so ZP a s dobrými mravmi A dostane sankciu
veronikasad Ak mas dohodnutu skúšobnú doby, mala si nastúpiť do práce a ukoncit pracovný pomer v skúšobnej dobe...

Nedala si celé znenie pracovnej zmluvy o postihoch, napr.nahrada prijmu za nedodrzanie vypovednej doby je plne v sulade do ZP. Aj ostatne nahrady možno nie sú v PZ uvedene tak akosi to napísala.
hrozno1963 dnes som podala vypoved pisomne.Nakolko je to 130 km vzdialene mesto , pocitam ze najskor v piatok vypoved dostanu v pisomnej forme.Dúfam že to stačí.
Tweety AK ju tento mesiac doručíś, PP ti skončí až uplynutím VD 30.9.. Ak máš SD, môžeš skončiť okamžite, len to oznámiś.
hrozno1963 pp ktory mal nastať dnes t.j.15.8.2018 skončí 30.9.2018 ?vy ste asi zamestnancom tej agentury
Tweety No, ak si dala vÿpoveď, tak áno. Nie som zamestnancom agentúry len ovládam ZP. Netreba prskať na všetkých, čo chcú neziśtne pomôcť. Mudrovať si mala pred podpisom zmluvy.
bodliak hrozienko, uvedomuješ si, aký je rozdiel medzi výpoveďou, a ukončením PP v skúšobnej dobe ?
profesional Mila123: Súd musí rozhodnúť o neplatnosti iba pri relatívnej neplatnosti. Pri absolútnej nie je potrebné sa jej domáhať na súde, lebo absolútna neplatnosť pôsobí erga omnes. Chápem, že laici toto nemajú odkiaľ vedieť... Tu ide o zjavný prípad absolútnej neplatnosti.
Tweety: Žiadna výpovedná doba nebude. Výpoveď je nulitná. Lebo absolútne neplatná zmluva sa nevypovedá.

hrozno1963: S tou výpoveďou ti poradili poriadnu sprostosť. Žiadnu výpoveď netreba. Tvoja pracovná zmluva je absoltne neplatná a nezakladá žiadne právne účinky a teda nie je čo vypovedať.
profesional To že je zmluva podpísaná eštr neznamená, že je platná. Absolútne neplatná zmluva nie ie platná len preto, že je podpísaná.

Súd by s takým zamestnávateľom urobil rýchly proces. Nakoľko v sporoch z pracovného práva majú súdy automatickú zákonnú prieskumnú povinnosť posudzovania platnosti pracovnej zmluvy.
Súd ju vyhlási za neplatnú ako výsledok posúdenia prejudiciálnej otázky a bude jasné v všetkým, že žiadny nárok na náhradu škody neexistuje.
Zlata46 Nie som právnička, ale definuj, prosím, dobu k pojmu rýchly proces v našom právnom systéme. A Ty sa snažíš do neho zamontovať človeka, ktorý podpísal zmluvu takým spôsobom, ako podpísal. Mimochodom, pracovný pomer ešte stále môže legálne ukončiť v skúšobnej dobe a zároveň do veci zainteresovať Inšpektorát bezpečnosti práce. Nepredpokladám, že by agentúra chcela skutočne vymáhať dlhy vyplývajúce z PZ, ale stať sa môže všetko(viď bytové mafie v "minulosti". Podľa toho by som sa v prípade výhražných listov od agentúry zachovala ja.
profesional Rýchly proces - vec ukončená na prvom pojednávaní.
Ja právnik som.
Nie ke aký pracovný pomer ukončiť. Žiadny totiž nevznikol. Z absolútme neplatnej zmluvy pracovný pomer nevzniká.
To, že je zmluva podpísaná ešte neznamená, že je platná.
veronikasad To ze zamestnavatel uviedol v zmluve kdeake zrážky (presne znenie zmluvy sme nevideli,), ešte neznamena, ze ich môže zamestnancovi strhnúť zo mzdy, aj keď PZ podpísal. Zakonnik prace stanovuje ktore zrážky je mozne zrazit zo mzdy, ostatné len na základe písomnej dohody o Zrážkach zo mzdy...
profesional Na zrážkach, ktoré sú v ropore so zákonom, priečia sa zákonu, alebo zákon obchádzajú, sa dohodnúť platne nemožno.
veronikasad Ak tvrdis, ze tato PZ je v celom rozsahu neplatna, potom všetci zamestnanci, ktorí ju podpísali a nastupili do prace, pracuju nacierno?
profesional Dotiahnuté do a absurdum, áno.
veronikasad Kde ty žiješ...
profesional V realite. Na Slovensku je bežné, že ľudia ani len netušia, že plnia neplatný kontrakt. Čo ale na samotnej neplatnosti kontraktov nič nemení. Podľa tvoje teórie, ak sa zíde 10 bláznov a popíšu medzi sebou zmluvu, že budú popravčou čatou ľudu, tak budú môcť beztrestne strieľať do ľudí.
Zákon je zákon. A to že ho časť nezodpovedných ľudí ignoruje, zákon ako taký nedelegitimizuje.
hrozno1963 zamestnavatel neakceptuje PN, že pracovny pomer nenastal , nejake rady ?ďalší postup ?
  zbaliť
Dav 15.08.18 16:55 odstránil(a) z Porady

zamestnavatel neuviedol vsetky skutočnosti

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.