Zavrieť

Porady

Potrebujem sa zaregistrovať podľa §7a ?

Pozdravujem všetkých. Sprostredkúvam predaj tovaru Českej spoločnosti na slovensku. Sprostredkovanie spočíva v tom, že oslovujem na Slovensku potencionálnych zákazníkov, oboznamujem ich z tovarom a poskytujem informácie. Na základe toho si zákazník objedná tovar priamo u dodávateľa z Čiech. Ja budem faktúrovať službu "sprostredkovanie predaja" na základe dohodnutých % z predaja tovaru na Slovensko. Som živnostník a nie som platca DPH, český partner je platca DPH. Som povinný sa registrovať pre pridelenie IČ DPH pre tieto účely aj keď robím sprostredkovanie na Slovensku ? Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    Podstatné je sídlo odberateľa, podľa ktorého sa posudzuje miesto plnenia služby. Ak poskytuješ služby na Slovensku a fakturuješ do ČR, musíš sa zaregistrovať podľa § 7a - lebo fakturuješ do ČR.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Juraj73 Ďakujem, jasne ospravedlňujem sa, už som hneď dokonalejšie nepoužil "gúgl" , v zákone je to jasne napísané :-( ..ak by som mohol ešte poprosiť , chcel by som sa utvrdiť v tom že potom pre mňa nevzniká žiadna iná povinnosť len raz 1/4 ročne posielať výkaz a vo FA použivať formulku "“Prenesenie daňovej povinnosti”" ? A ešte jedna "hypotetická" otázka :-) ak by som už nejakú fakturáciu vykonal pred registráciou, myslíte že je možné danú fakturáciu stornovať a vystaviť novú fa po registrácii a sumu dbropisovať ? alebo to nechať tak a za pár EUR by prípadný sankcia z DÚ nebola nejak katasrofická ? Ďakujem každému za čas a ochotu !
    Ing. Ľubomír Janoška Po registrácii máš naozaj iba povinnosť raz za 1/4rok poslať sumárny výkaz.
    Starú faktúru radšej vystornuj, poznám prípad, kedy podnikateľ dostal pokutu za cezhraničnú faktúru bez registrácie. Síce iba symbolických 30 €, ale už má "šrám".
    Juraj73 Ďakujem
    jakubzemko Miestom dodania služby, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby osobou, ktorá koná v mene a na účet inej osoby dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe je to isté miesto ako miesto dodania alebo nadobudnutia tovaru alebo služby, ktoré sú predmetom sprostredkovania. (§ 16 ods. 13)
    Mne z toho vyplýva, že ak sa miesto dodania určí podľa § 16 ods. 13, tak by sa nemusel registrovať nakoľko:
    Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte je povinná podať žiadosť o registráciu. Miesto dodania sprostredkovania sa však neurčí podľa § 15 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty.

    V konečnom dôsledku môže byť miesto dodania sprostredkovania SR alebo ČR (napr. pri zásielkovom predaji v závislosti od limitu). A teda aj miesto dodania služby sprostredkovania môže byť SR alebo ČR.

    V prípade ak bude miesto dodania SR, neplatiteľ neuplatní DPH a český odberateľ nemusí platiť DPH v SR.

    V prípade ak bude miesto dodania ČR, neplatiteľ postupuje podla českých zákonov.

    Ak sa mýlim tak ma opravte.
      zbaliť

    Potrebujem sa zaregistrovať podľa §7a ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.