Zavrieť

Porady

Pracovný pomer na dobu určitú prekvalifikovaný na dobu neurčitú

marions

marions je offline (nepripojený) marions

marions
máme zamestnanca, ktorý mal PZ na dobu určitú. Končila mu 20.08.2018. Ja som si to nevšimla, zabudla som ho odhlásiť a on pracuje naďalej. Máme ešte nejakú možnosť, ako s nim PP ukončiť alebo musíme postupovať ako pri ukončení PP na dobe neurčitú? Musíme mu dať odstupné? Je to práca so súhlasom zamestnávateľa, keď sa na to zabudlo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Tak nemáme inú možnosť, ako ho prepustiť ho s dvojmesačnou výpovednou dobou keď ho nepotrebujeme? A nevadí. že nie je dodatok k zmluve?
    Tweety Aká SD? VD si asi myslela, tá pri výpovedi je, a dodatok netreba.
    marions ospravedlňujem sa, už som to opravila, samozrejme výpovedná lehota.... áno, pokúsime sa dohodnúť, ale ak nebude súhlasiť, tak iná možnosť asi neexistuje.... ak ani dodatok netreba.... myslela som, či aj on nemal sa opýtať či má pokračovať.... či to je len na zamestnávateľovi
    marions takže je to len na zamestnancovi, či sa bude chcieť dohodnúť... a ak povie, že nesúhlasí, tak ho musíme prepustiť normálne ako pri pp na dobu neurčitú?
    Tweety Tak, prepustiť len zo zákonných dôvodov uvedených v §63 ZP.
    marions Ďakujem veľmi pekne, aj keď si ma moc nepotešila.... majiteľ ma pochváli
    A predsa len, nemalo to byť o dohode ? Prečo to závisí len od zamestnávateľa ? A nemôžeme mu spätne predĺžiť pp na dobu určitú?
    avalik marions, ty si priama nadriadena zamestnancovi? ty si mu nariadila prist do prace po skonceni doby urcitej?
    Tweety Predĺžiť ste mohli ale tam už treba dodatok. To ešte relatívne môžete urobiť ale s jeho súhlasom.
    marions A keby on nesúhlasil, tak sa nedá? A nie som ani nadriadená, a ani som mu nenariadila prísť do práce.... len sa na to zabudlo, zamestnanec neprestal chodiť do práce /pravdepodobne aj on zabudol /alebo chcel zabudnúť/ a zmluva sa automaticky prekvalifikovala na dobu neurčitú
    a to sa mi vidí také dosť nespravodlivé, že pre pár dní teraz zamestnávateľ musí postupovať ako pri dobe neurčitej
    Tweety Nie, bez dohody sa nedá predĺžiť.
      zbaliť
    avalik

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    "marions (Dnes 18:49) Ďakujem veľmi pekne, aj keď si ma moc nepotešila.... majiteľ ma pochváli
    A predsa len, nemalo to byť o dohode ? Prečo to závisí len od zamestnávateľa ?? A nemôžeme mu spätne predĺžiť pp na dobu určitú? "

    § 71

    Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
    (1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

    (2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

    chybu urobil ten co mu dovolil po skonceni doby urcitej pracovat ...

    aj na predlzenie treba obe strany ... predlzenie nie je mozne jednostranne

    ... a spatne? jednine so suhlasom zamestnanca - ale zamestnanec by bol sam proti sebe ak by teraz, ked ma dobu neurcitu suhlasil s predlzenim doby neurcitej ... nemozete ho donutit podpisat spatne predlzenie doby urcitej


    ...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Ďakujem veľmi pekne za názory.... vedela som, že je to tak, len som myslela, že ak náhodou by sa s tým ešte dalo niečo robiť...
    kopretinka keď zamestnávateľovi nevadilo,že chodí do práce,dokonca si to ani nevšimol,tak ho asi potrebuje na tú prácu,alebo si zamestnávateľ myslí,že po tom termíne sa tá práca vykonáva sama?
    marions To je pravda,ale práca bude ešte tak 2 týždne a potom ho potrebovať nebudeme....a jednoducho som zabudla, lebo sa mi to ešte nestalo, že by niekto prišiel a pracoval po ukončení PP na dobu určitú
    kopretinka tak po dvoch týždňoch výpoveď z nadbytočnosti plus odstupné........
      zbaliť

    Pracovný pomer na dobu určitú prekvalifikovaný na dobu neurčitú

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.