Zavrieť

Porady

vypocet invalidneho dochodku

Pozdravujem, mam uznany ID (na soc, poistovni - lekarsky posudok 27.8.2018) na 60%. Cakam na rozhodnutie z BA centraly. Ide o to, ze nemam dostatocny pocet odpracovanych rokov (mam 28r cize 2roky). Od ukoncenia skoly v 2009 som bol dlhodobo nezamestatny, v evidencii uchadzacov o zamestnanie az do r2016 na UPSVaR. Potom som bol nadalej na UP ale uz nie v evidencii. Pocas tejto doby som pracoval na dohodu v roku 2014-2016 (presnejsie 450dni), zial s minimalnymi odvodmi a poctom odpracovanych hodin, co sa velmi negativne odrazi na vyske pripadneho inv. dochodku. OD 2018 pracujem na plny uvazok.

Otazka c1: V rozhodnuti o priznani inv. dochodku bude kompletny vypis kde som robil a podla coho pocitaju dany dochodok? Aj ked nemam narok?

Otazka c2: Viem ze sa da doplatit dochodkove poistenie, idealne za najstarsi povoleny rok - tje u mna tesne po skole. Otazkou je, ci existuje niekto, kto mi poradi ohladne presneho vypoctu ID, kolko doplatit aby som si zlepsil celkovy priemerny osobny mzdovy bod na uroven 1.2499, co by mal byt najvyssi mozny, potom sa uz odpocitavaju %.

Neviem ci mam vobec pravdu, zistoval som to dnes. Ak nie, opravte ma.
Som zufaly zo zderstva typu odvody z dohody. Odmenim sa rad.

Juraj
6 komentárov     zbaliť
veronikasad Vysvetli vetu ...zo zderstva typu odvody z dohody
tntckoo No predstavte si priklad, kedy by ste robili 2 roky na dohodu za minimalnu odmenu a mali by ste minimum odpracovanych hodin. Narok na dochodok by ste ziskali v sume 7e. A kedze priemer by sa robil zo VSETKYCH ODPRACOVANYCH ROKOV co znamena, ze aj keby ste potom robili 2 roky za pekne peniaze, povedzme 1000e mesacne v hrubom, vysledny dochodok by nebol 300e (60%) ale 150e. Super nie?
misoft To zderstvo.... nie je chyba štátu, ale - žiaľ - tvoja, lebo si sa nachytal a robil za minimálku s minimálnymi odvodmi (a možno niečo na ruku, ale to sa už NEPOČÍTA).... A samozrejme, že potom priemer je taký, aký je....
veronikasad Vybav si GRID kartu a priebeh dôchodkového poistenia si mozes vytlacit priamo zo svojho konta
tntckoo Grid kartu mam, zial tam nieje vidno aktualny rok, neviem ci sa to pocita do id.
veronikasad Do doby dochodkoveho poistenia áno, prijem ti POMB neovplyvni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    1. v Rozhodnutí budeš mať info - a aj prílohu - priebeh tvojich poistení.
    Ak veľmi chceš - VZ a OMB si vieš si vypočítať aj podľa výplatných pások .
    2. Poistné sa dá spätne doplatiť hocikedy a hocikoľko - ak sú samozrejme vhodné doby - píšeš, že máš aj dobu štúdia aj dobu evidencie. Ale treba si urobiť dôkladný prepočet. Pre ID má význam obdobie pred žiadosťou o ID.
    A čo sa zderstva týka - zákon platí pre všetkých, mal si robiť za lepšie peniaze. Niektorí ľudia robia 45 rokov a tiež ten dôchodok nie je ktoviečo! (a na rozdiel od teba nemajú doby na doplatenie, alebo sa im to ani neoplatí). A len môj príklad - 1 rok mám OMB 0,05 - no a čo narobím (bola som chorá a potom len krátkodobo brigádička)
    Naposledy upravil Katy a R : 08.09.18 at 14:18
    tntckoo je to smutne, nic s tym nenarobime, dakujem za info.
    tntckoo Som trochu zmateny z toho, ze je mozne doplatir si spatne poistne z akehokolvek vz. Prosim o pomoc
    Priklad:
    Odvedene poistne: 2roky
    Omb kazdy rok 1
    Priemerny omb: 2:2 = 1
    Doch. Hodnota : 11.35 (2017)
    Obdobie poistenia: 36.6
    Invalidita: 60%
    To znamena dochodok: 1x11.35x36.6x0.6 cize 249euro

    Ak by som si doplatil jeden mesiac z roku 2006 z 3 nasobku vseobecneho vym zakladu co je 7473x3÷100x24 zaplatil by som 5380euro

    Dochodok by sa zmenil nasledovne?
    Priemerny omb: 5:2.08=2.03 po uprave
    Cize 2.03x11.35x36.68x06 = dochodok 507euro?

    Je to spravne?

    vypocet invalidneho dochodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.