Zavrieť

Porady

predajca bytu, ktorý sa neodhlásil z trvalého pobytu

Prosím vás kúpili sme si byt, riadne zaplatili, prihlásili sa na OCÚ ,a le problém je v tom, že tak neurobil aj predajca, ktorý nám byt predal, takže stále má trvalý pobyt už na našej novej adrese. Takže mu do našej schránky chodí poplatok za komunálny odpad na jeho meno , kde už nebýva ale odhlásený nie je . Prekáža nám to a nevieme čo s tým. Ďakujeme za radu. Na OCÚ nám povedali že máme zaplatiť 8 eur poplatok za to, že ho dáme vyškrtnúť z danej adresy, a bude vlastne akoby bezdomovec. ale prečo by som ja za niekoho mala platiť 8 eur???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Neviem ,odkial vas miestny urad zobral poplatok za Podanie návrhu k zrušeniu trvalého pobytu, nikde som nenasla, ze by za to poplatok bol.
    Ak mate ty ci manzel OP s moznostou elektronickeho podpisu, podajte ten navrh na zrusenie TP elektronicky:

    https://portal.minv.sk/wps/wcm/conne...t/tp-zrusenie/

    Pripadne si vyziadajte cennik, na zaklade coho od vas miestny urad ziada zaplatenie poplatku 8 EUR.
    ivka70 Napadlo mi, ci nechcu poplatok za to potvrdenie - ktore ale nepotrebujes ....
    Alivia áno, pochopila som to už z komentárov asi za to potvrdenie,....ďakujem vám moc všetkým za pomoc, zajtra ho ideme s manželom odhlásiť , potvrdenie teda nebude žadať vystaviť,...ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Síce ho z trvalého pobytu odhlásiš, ale problém s jeho poštou tým nevyriešiš. On môže mať v rôznych inštitúciách vedený trvalý pobyt na tej adrese. Pokiaľ on nezmení - nenahlási zmenu adresy, tak mu firmy a inštitúcie budú posielať do tvojej schránky poštu. Treba aj poštárovi, ktorý doručuje poštu oznámiť, že tá osoba už tam nebýva a nemá tam trvalý pobyt. On potom tú poštu nebude hádzať do schránky, ale bude ju posielať späť odosielateľovi ako "adresát neznámy".
    Katy a R ...hodí do koša! Zisťovala som na pošte - poštárka nesmie hodiť cudziu poštu, ak je schránka riadne označená. Ak napriek tomu dáva do schránky - kôš to istí☺
    Chobot Záleží od poštára.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zober LV kde si majiteľom ty a na základe toho odhlás predošlého majiteľa z bytu z TP. A vyriešené, nechápem, že ste to neurobili hned po tom ako ste dostali LV na svoje meno.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Alivia My sme totiž s ním v dobrej voli boli dohodnutý, že zatial nemá trv.pobyt a kým si ho nájde zablúdenú poštu mu budeme zasielať po jednej známej v činžiaku a tá poštu odovzdá následne jeho matke. Len ide o platbu smetí ktoré on evidentne neplatí.
    Xanti Tá pošta k vám bude stále chodiť a dlho, bezohladu na to či má tam TP alebo nemá.
    Alivia ale tu ide o tie smeti, pokial nebude mat TP tak nás nebudú obťažovať a asi ani jeho exekútori ako som sa tu dozvedela
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Dostavas 2 seky za odpad = za seba aj za neho? Svoju povinnost zaplat, druhy sek zahod.
    Ale bolo by divne, keby za jeden dom urad pytal dvojnasobok.
    Alivia komun.odpad je na hlavu v rodine, oni boli traja a majú tu trv. pobyt stále na našej adrese.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Volovina - OcÚ asi nepozná zákony. Ak ste vlastníkmi (máte to aj na LV) - máte právo BEZ UDANIA dôvodu odhlásiť z TP osobu, ktorá tam nepatrí. Žiadny poplatok. Povinnosťou OcÚ je mu potom dať TP na adresu OcÚ a basta!
    LV dokážete, že on nie je majiteľom, nemá žiadne majetkové práva, vy ste podali výmaz z TP - smetie za neho sa vás netýka, pretože ste asi udávali počet osôb, bývajúcich na uvedenej adrese - toho sa OcÚ musí držať.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Alivia Pýtajú 8 eur, ja som momentálne na urade práce , platíme si vysoký úver , máme jedno dieťa malé, možno to bude niekomu smiešne ale 8 eur je pre nás dosť penazí. A pýtajú ten poplatok za to že ho ja nechám odhlásiť z adresy. Nezdá sa mi to fér voči nám, my sme riadne zaplatili, aj si riadne platíme všetko a ešte za niekoho platiť,.....no musíme to riešiť lebo on to nezaplatil a začíname mať z toho zlý pocit aby sa to ešte nezvrtlo proti nám.
    Xanti A za čo pýtajú tých 8 eur? Ty potvrdenie o tom, že on tam nemá TP nemusíš mať. Len ho odhláste spoločne s manželom z TP bývalého majiteľa a ostatné sa nestarajte.
    Ved i tu píšu a prehľadne bez poplatku http://www.martin.sk/zrusenie-trvale...-pravo/d-30739
    Alivia 8 eur je za LV originál, ktorý si musíme ísť vytiahnuť na kataster. Na OCÚ nám povedali aby sme ho neodhlasovali lebo z neho bude bezdomovec aby sme sa s ním spojili, tak sme odtiaľ odišli. Manžel si musí v práci zobrať voľno, ktoré si musí nadrobiť a ked sme volali dotyčnému, tak telefon nebral manžel napísal SMS s lehotou do kedy sa má odhlásiť, nadrzo odpísal že on ešte po roku nemá trvalý pobyt a že sme ho už dávno mali odhlásiť my, Takže my na vlastné náklady milosťpána pôjdeme odhlkásiť dáme 8 eur za LV a Manžel si musí v práci zobrať voľno, ktoré si musí nadrobiť čo ho neskutočne obťažuje. Kde je ZÁKON pre poctivých ktorý si platia a ešte musia platiť za druhých????????????
    Jarka 1 Bisťu a to v akom meste pýtajú originál LV. Bola som odhlasovať tento mesiac osobu, ktorá u nás nebýva viac ako rok. Vlastníkom nehnuteľnosti už nie je. Tiež sa ma snažili presvedčiť, aby si daná osoba najprv prehlásila inde svoj trvalý pobyt a oni ju potom u nás v meste nebudú musieť ani odhlasovať. Nesúhlasila som s tým, že kde bude alebo nebude mať dotyčná osoba trvalý pobyt mňa vôbec nezaujíma. Tak nepochdili. Jediné čo chceli bolo vyplniť tlačivo a osobne to prísť podpísať na úrad všetci vlastníci nehnuteľnosti. V ruke som mala kópiu LV, ale vôbec to nepýtali. Asi sami zkontrolovali cez kataster portál. Neplatila som ani cent. Asi po týždni prišiel domov lajster s oznámením, že osoba je odhlásená a má trvalý pobyt určený na mesto - teda ako bezdomovec. Dotyčná osoba o tom vie, že je odhlásená. Čo urobí ďalej nie je už môj problém.
    ivka70 uz nie je potrebne priniest LV na miestny urad, ten si ho ma vytiahnut sam podla platneho zakona o znizovani administrativnej zataze, tak im ho otrep o hlavu https://www.najpravo.sk/zakony/vypis...yrokracii.html
    vicktor pochvala
    bodliak ivka70

    §1, ods.6
    Ak z technických dôvodov nie je možné získať údaje alebo výpisy z informačných systémov verejnej správy v rozsahu zdrojových registrov bezodkladne, orgány verejnej moci a právnické osoby podľa odseku 4 sú oprávnené požiadať osoby podľa odseku 2 o predloženie výpisov z príslušných zdrojových registrov v listinnej podobe. Listinná podoba výpisov podľa predchádzajúcej vety nesmie byť staršia ako 30 dní, to neplatí, ak ide o hlásenie pobytu podľa osobitného predpisu

    Súdružka za okienkom pokrčí plecami, povie "nefunguje" a natrčí paprču, že chce LV.
    ivka70 https://www.vicepremier.gov.sk/index...bra/index.html

    „Chcel by som poprosiť všetkých občanov a podnikateľov, aby najmä v prvé týždne mali trpezlivosť na úradoch. Úradníci už od nich ale nesmú spomínané tri výpisy vyžadovať. V tom prípade sa občania môžu obrátiť na web www.stopbyrokracii.sk, kde môžu napísať podnet, ktorý budeme riešiť, “ dodal Richard Raši.
    Katy a R keď by aj ozaj bolo treba (predsalen novinka) - potrebný doklad má predsa doma! nič netreba platiť a zháňať!
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Keďže stále dopĺňaš... Ak ste kúpili byt, tak máš originál rozhodnutia z katastra, že ste vlastníkmi!. A tiež LV si vieš vytlačiť sama (všetko je na webe). Ozaj nevidím dôvod, prečo by si si mala vyžiadať na katastri za 8 eur.
    A zrušiť TP bez poplatku - ako to už tu máš uvedené. A či bude bezdomovec, to nie je ozaj tvoja vec.
    Ale poviem ti (na ukľudnenie) - ak je aj časovo problém toto vybavovať - tak sa na to vybodni! Nemusíš mať obavy - jeho poštu môžeš vyhodiť do koša - a vlastne poštárka by ti ju ani nemala vôbec dávať do schránky (máš ju označenú svojim menom). Ja som mala takto asi 15 rokov niekoho mne neznámeho, ktorého som nikdy nevidela - mal TP v mojom byte, čo sme kúpili - a ani som o tom nevedela. Len keď sa sám ozval že to chce zrušiť, tak som to riešila .
    .....
    chcem tým len ... že sa nemusíš nejako extra ponáhľať - spravíš to, keď budeš mať čas - a je možné, že medzičasom sa on inde prihlási na TP - a bude to OK - bez vybavovačiek
    Naposledy upravil Katy a R : 26.09.18 at 08:35

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Prečo ? Aby si nedostávala do schránky šeky na odpad a podobné hovadiny. Šek je ešte OK, ake keď bude mať exekúciu, tiež sa prídu pozrieť aj k vám. Keď sa to stane, rada by si dala 8 eur...

    Hlasovalo 3 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    Mária27
    Otázka, nie odpoveď (1)
    Neužitočné (1)
    -1
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Alivia má tam síce trvalý pobyt ale nie je vlastníkom, ja exekúciu do bytu nevpustím.
    bodliak No tak to si najskôr naštuduj, čo exe môže a čo nie. Aby ťa to potom nestálo aj opletačky so zákonom, ak mu budeš brániť vo výkone. Ono evidentne ti nič nevezme, ale už len to, že sa ti bude prechádzať po byte ...

    Vyzvi bývalého majiteľa, nech si to dá doporiadku, inak z neho spravíš bezdomovca. Mimochodom, ak niektorý údaj na identifikačnej karte stratí platnosť, doklad sa stáva neplatným. Ak chce mať kvoli tomu problémy on ... trochu ho tým motivuj.
    Alivia čo z toho pre neho vyplýva že bude bezdomovec? Aby to teda zabralo. nepochopila som to celkom. Ďakujem.
    Jakubec Alivia, Exekutor ma pravo zabezpecit hnutelne veci, o ktorych sa moze domnievat, ze patria povinnemu. Pokial ich vlastni niekto iny ako povinny z exekucie, ma pravo podat proti opravnenemu z exekucie zalobu o vylucenie veci z exekucie, pricom dokazova povinnost, ze nieco nepatri povinnemu z exekucie je na tej tretej osobe, ktora tvrdi, ze exekuciou postihnuta vec jej patri. Exekutor ma pravo vymoct si vstup do nehnutelnosti, o ktorej si mysli, ze sa v nej nachadzaju hnutelne veci patriace povinnemu. Jednoducho pride zamocnik s exekutorom a vyvrtaju zamku na vstupnych dverach tvojho bytu. Ak by si bola Doma, pridu aj policajti, aby ta spacifikovali.
    Alivia koľko mu mám dať času? čo sa stane ked bude bezdomovcom? aby ho to motivovalo, neviem či som to správne pochopila. čo on stratí?, on sa zrejme ani nesnaží si to dať do poriadku, je to už 9 mesiacov. A smeti sa mu stále započítavajú, ja neviem či si myslí že to budeme za neho platiť my alebo čaká že ho my odhlásime alebo ja neviem, či on tým niečo získa ked čaká a nič nerobí.
    Alivia odovzdám posledný šek ktorý mu zaslali z úradu, dám mu ultimátum 1 mesiac a potom ho z manželom odhlásime, alebo šek v schránke roztrhám zahodím a zajtra ho natvrdo pojdeme s manželom odhlásiť.? aby sa nevyhováral, že sme mu tie šeky nedávali, ak by k niečomu došlo, lebo to zrejme robiť aj bude.
      zbaliť

    predajca bytu, ktorý sa neodhlásil z trvalého pobytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.