Zavrieť

Porady

Susedov živý plot

Sused vysadil pozdĺž deliaceho plota listnatý živý plot a zakončil to smrekovým živým plotom. Živý plot bol vzdialený v čase výsadby možno meter od hranice pozemku, teraz je to podstatne menej.
Zachytil som článok o podobnej problematike v Česku, kde porast do výšky 1,5m musí byť od plota vzdialený 1,5 m a vyšší ešte viac - platí niečo podobné aj u nás ,
https://bydleni.idnes.cz/soused-prob..._osobnosti_web
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Co plati v Cesku, nemusi u nas.

    Na Slovensku plati § 127 Obcianskeho zákonníka.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mulda Hej, len v tom prípade má na 2 - 3 metre od plota tvojho pozemku zásadný vplyv sused :
    - tienenie pozemku
    - prerastanie koreňov
    - prerastanie konárov
    Čiže ak máš správnych susedov z obidvoch strán, tak štvrtinu pozemku udržiavaš pre blaho susedov!
    bjuty smis kludne sa riad tým českým :

    Dále pak platí, že neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.
    vicktor "větve stromu přesahující na jeho pozemek" - toto je nieco ine, autor chce aby mal sused plot vzdialeny od hranice
    mulda Problém je v tom, že ja trávnik pravidelne zalievam a preto mi z koreňov susedovho živého plota začínajú vyrastať výhonky susedovho živého plota. A vedľa skleníka mi vysadil z jeho strany smreky, teraz majú 3 - 4 metre, predpokladám že sa im bude v mojom skleníku páčiť.
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Aky je vysoky?
    Bezne vidam zive ploty hned pri pletive. Jeden pan mi raz povedal ze "cim vyssi plot, tym lepsie susedske vztahy".

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    A čo ti bráni postaviť na tvojej strane riadny betónový plot, hoci aj 2 metre vysoký? Potom nebudeš mať problémy s jeho živým plotom.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mulda Nič mi nebráni, akurát ak máš z južnej strany dom a z juhozápadu postavíš betónový plot, tak sa v záhrade ani neopáliš
    ivka70 to mas 4 m siroky pozemok ci ako?
    mulda Ide o to, že ak si chcem vytvoriť v záhrade intímnu zónu, tak nezatienim a nezatarasím konármi a výhonkami z koreňov živého plota, susedovi polovicu záhrady
    ivka70 To trochu prehanas, ved ten zivy plot vysadil meter od plota a orezat konare, ktore presahuju plot snad nema problem, ak vobec nieco presahuje, ved to by ten zivy plot mal v podstate 2 metrovu sirku (meter k plotu a meter do dvora susedovi)
    mulda V čase výsadby bola rastlinka cca meter od plota, teraz sa to rozrástol do výšky a logicky aj do šírky. O konáre ani tak nejde, ale vzhľadom k tomu že mám v tej časti záhrady kvalitnú pôdu, vyvážal som ju tam roky pri výmene zeminy v skleníku a teraz som tam pestoval čokoľvek a to som kvalitne zalieval - tak som dosiahol, že viac ako 1,5m od plota my z koreňov vyrastajú výhonky susedovho plota a tá kvalitná pôda je tými koreňmi totálne prerastená. Samozrejme to sa už nedá ani kypriť, tak mám tam teraz trávnik, z ktorého mi raší tá háveď
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Zbadali ste sa trochu neskoro, kde ste boli keď ho sadil? Po dobrom to so susedom nejde? Povedali ste mu vôbec, že vám to prekáža? Mal by uznať a sám orezať.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mulda Prečo by to robil, keď je v práve - maximálne môžeš skrátiť výhonky živého plota presahujúce na tvoj pozemok, ale tak aby si neohrozil jeho živý plot, t.j. v správnom vegetačnom období
    kukučka Minimálne preto, aby mal s tebou dobré vzťahy, či on ich nepotrebuje?
    mulda V prvom rade je pre neho "životne dôležitý " ten plot a podľa našej legislatívy nič neporušil
    Taký plot sa nesadí len tak a nemá tam bazén ...
    Zuzana210 Myslím, že ani ty nič legislatívne neporušíš ak strekneš nejaký herbicíd na neznáme rastliny na svojom pozemku
    mulda
      zbaliť
    ivka70 21.09.18 06:42 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.