Zavrieť

Porady

Naroky prenajimatela po smrti najomcu

Najomca bytu zomrel (nemal ziadnu rodinu). Dedicstvo sa riesilo vyse pol roka. Moze prenajimatel ziadat nezaplatene najomne od dedicov po zomretom najomcovi? Kto zaplati za vypratanie bytu?

Najomna zmluva sa stratila, existuje len predposledna (vyska najmu sa nezmenila).
Naposledy upravil ivka70 : 21.09.18 at 04:36
10 komentárov     zbaliť
Mila123 byt sa po smrti nevypratal? ak nie, prečo tak neurobil domnelý dedič?
ak vlastník nemohol disponovať so svojim majetkom, aj za vypratanie i za nájomné zaplatia dedič / -i
Maple Notar sa pol roka rozhodoval, ktora posledna vola je platna (najomca totiz zabudol dat svoju poslednu volu overit...) Notar konecne urobil rozhodnutie, tak sa to riesilo s najomcovou rodinou v USA, ktori sa vsetkeho zriekli v prospech slovenskych obcanov, co sa o neho starali. Ti ale nechcu zaplatit dlh za najom, ani sa nestaraju o vypratanie bytu.
Mila123 kto chce aktíva z dedičstva musí prijať i pasíva.....kto iný by to mal platiť?
Maple myslim si, ze dedic. Len mi emailom oznamili, ze mozem byt uz vypratat...
dmc Myslis nezaplatene najomne za zivota najomcu alebo nezaplatene najomne za pol roka po smrti ? Pretoze ak dlh vznikol za zivota najomcu - prebera ho dedic. Ak ziada prenajimatel zaplatit najom za pol roka po smrti najomcu tak myslim ze ho ziada neopravnene pretoze tu nevznikol prechod najmu v zmysle § 706 OZ. Za vypratanie by mal niest na naklady dedic. (realne ich asi bude znasat prenajimatel)
Maple "706 OZ odst.(3) Ak zomrie nájomca družstevného bytu a ak nejde o byt v spoločnom nájme
manželov, prechádza smrťou nájomcu jeho členstvo v družstve a nájom bytu na toho
dediča, ktorému pripadol členský podiel." Mal by som otazku, co tym myslia clensky podiel? Vysvetlite mi, prosim...
dmc ale ved to nebol druzstevny byt.
Maple ked pisali ten zakon, tak to bolo za socializmu a byty neboli v osobnom vlastnictve
dmc druzstevne byty existuju aj dnes. Obciansky zakonnik pochadza povodne sidce z roku 1964 avsak X krat bol novelizovany - posledny krat v roku 2016 - a hlavne je ze je PLATNY !

Byvale druzstevne byty spravuju zvecsa stavebne bytove druzstva. Byty bolo mozne odkupit do osobneho vlastnictva avsak niektore byty ostali stale v majetku bytovych druzstiev - pre ne platia uvedene zakonne ustanovenia.

k tomu co je clensky podiel : Vstupom do druzstva si zaujemca zakupil tzv. clensky podiel na majetku druzstva.
Maple Ano, dakujem, takze teraz tomu rozumiem, aj ten obciansky zakonnik, ze je platny (aj ze je novelizovany). Mal by som dalsiu otazku, co ak dedic na Slovensku zdedil len hnutelne veci, ale vsetky peniaze zdedili jeho pribuzni v USA? Ako postupovat, existoval niekedy podobny pripad? Da sa to vobec riesit? Myslim si, ze bude tazke vymahat nahradu z cudziny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Podla mna sa dedi nielen majetok, ale aj vsetky prava a povinnosti, ktore zomrety v den smrti mal, vratane prav a povinnosti z najomnej zmluvy. Takze dedic ziskal prava z najomnej zmluvy (napr. pravo uzivat prenajatu nehnutelnost) a aj povinnost z najomnej zmluvy (napr. povinnost platit najomne) a to vsetko od datumu smrti. Takze dedic je povinny platit najomne za cas po smrti.
    Ak sa na to pozriem z ineho uhla pohladu. Niet sporu o tom, ze hnutelne veci pripadli dedicovi ku dnu smrti zomreleho. Na zaklade coho si nechal dedic svoje veci v prenajatej nehnutelnosti, ak nie na zaklade prava uzivat prenajatu nehnutelnost, ktore pravo ziskal zdedenim prav z najomnej zmluvy tiez ku dnu smrti zomreleho.
    Povinnost platit najomne po smrti zomreleho nie je zdedenym dlhom, lebo tuto povinnost zdedil dedic a je teda priamo povinnostou dedica.
    Naposledy upravil Jakubec : 22.09.18 at 10:50
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc a podla akeho ustanovenia zakona na dedica prechadza pravo pokracovat v najme bytu a povinnost platit dalej najom za neboheho ???
    Dovodom zaniku najmu je smrt najomcu. Obciansky zakonnik taketo nieco pripusta iba pri §706 ods3 ak ide o najom druzstevneho bytu a nejde o byt v spolocnom najme manzelov .

    Jedine pri nebytovych priestoroch po smrti najomcu ak dedicia oznamia do 30 dni pokracovanie najmu - najom pokracuje.
    Dáša_ A čo tak uvažovať o bezdôvodnom obohatení? Lebo dedič mal niekde uskladnené veci, ktoré nadobudol momentom smrti. A niekto mu ich musel pol roka skladovať. A vďaka tomu nemohol byt prenajímať.
    Ale bolo by treba vidieť nájomnú zmluvu. Napríklad, či tam nebola zložená kaucia, ako to bolo s energiami...
    Maple Kaucia nebola zlozena (jednalo sa o zamozneho najomcu, nikdy ma nenapadlo, ze to moze takto dopadnut). Platby za energie su uz 8 mesiacov hradene prenajimatelom. Ten zakon, ako som sa zmienil (706 ods 3) bol pisany za ineho rezimu, ked byty neboli este v osobnom vlastnictve, pokial si pamatam, v tej dobe boli byty len v druzst. vlastnictve, alebo sa mylim? Ten zakon bol samozrejme novelizovany, neviem ale ci zahrna vsetky situacie. Ak viete niekto poradit, budem povdacny.
    Dáša_ a vieš si predstaviť, že by fakt nájom prechádzal na dedičov? Veď to bolo nonsenz, to by bol večný nájom. Raz urobíš nájomnú zmluvu a koniec. To naozaj neplatí.
    Barbora27 najom bytu smrtou najomcu absolutne zanikne, vlastnik si teda nemoze vymahat neuhradene najomne za cas kedy bol uz byvaly najomca mrtvy
    Barbora27 zanik smrtou najomcu je zanikom na zaklade pravnej skutocnosti ktora je vyslovne ustanovena zakonom
    Barbora27 absolutnym zanikom najomnej zmluvy znamena ze pravo uzivat byt neprechadza na nikoho! ani dedenim ak teda nejde o byt v spolocnom najma viacerych osob!
      zbaliť

    Naroky prenajimatela po smrti najomcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.