Zavrieť

Porady

Vracia VŠZP preplatky?

Od VŠZP som sa dozvedel, že rozhodujúce obdobie je pre mňa rok 2016, kedy som naposledy podal daňové priznanie ako SZČO, čo v tej dobe som platil do VŠZP 117€. V roku 2017 som nepodnikal.
Kedy sa mi bude upravovať výška odvodov na základe príjmov z podnikania? Až 1. júla 2019? Neplánujem mať z podnikania vyššie príjmy ako 5000€ ročne.
Ak by som platil od teraz až do júna 2019 odvody, ktoré ste mi vypočítali zo základu dane z príjmov zo SZČO za rok 2016, tak preplatok mi bude vrátený pri ročnom zúčtovaní v roku 2019, pokiaľ za rok 2018 nedosiahnem príjmy vyššie ako 5000€?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do konca roku 2018 platis preddavky na zdr.poistenie z prijmu roku 2016. Od 1.1.2019 budes platit preddavky z minima.

    Na vysku nedoplatku alebo preplatku v RZZP ma vplyv výška zakladu dane a suma zaplatených preddavkov, nie je limitovaná vyskou prijmov.
    Naposledy upravil veronikasad : 22.09.18 at 13:56
    Banix Ak môj základ dane by bol tak ako tu na obrázku v kalkulačke https://ibb.co/nDtoCU (sociálnej poistovni odvody neplatim v roku 2018) tak potom by mi VŠZP vracala preplatok za rok 2018?
    veronikasad Výšku preplatku (nedoplatku) si vypočítaš podla vzorca :

    (základ dane + zaplatené poistné)/1,486*14% - zaplatené preddavky.

    Ak je základ dane nižší ako minimálny vymeriavací základ, poistné sa vypočíta z minimálneho VZ zodpovedajúceho počtu mesiacov podnikania.

    Vracia VŠZP preplatky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.