Zavrieť

Porady

Neplatnosť kúpnej zmluvy

Predal som nehnuteľnosť, na ktorú má už nový majiteľ v katastri záložné právo (hypotekárny úver). Zvažujem z istého dôvodu na súde žalobu na neplatnosť kúpnej zmluvy. Ak by mi súd vyhovel, aký by bol postup, aby som bol ja znovu zapísaný ako vlastník do katastra? Návrh na zápis do katastra by som dal na základe rozhodnutia sudú, alebo by musel vykonať nejakú aktivitu súčasný vlastník? A ako by to bolo s tým jeho vecným bremenom?

Ide mi o to, že mi nesplatil celú kúpnu cenu a teraz ho ja musím naháňať po súde. Hrozí aj nebezpečie, že si nehnuteľnosť prevedie na svoju s.r.o. a bude mi splácať len nejakú smiešnu sumu mesačne. Keď dosiahnem neplatnosť kúpnej zmluvy, vlastníkom budem ja a keď bude on špekulatívne požadovať údajne zhodnotenie nehnuteľnosti, nech ma naháňa po súde on.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tsatsiki je offline (nepripojený) tsatsiki

    tsatsiki
    v case ked sa rozhodnotie o tom, komu sud vyhovie v otazke neplatnosti pravneho ukonu, bude uz novym vlastnikom zapisanym na lv kupujuci. spatne by sprava katastra zaznamom na zaklade predlozeneho pravoplatneho a vykonatelneho rozsudku zapisala ako vlastnika vas. Ale myslim, ze vecne bremeno - zalozne pravo by ostalo na vas, pretoze viaze sa k nehnutelnosti, nie k majitelovi nehnutelnosti, a tym, keby kupujuci nesplacal uver, mohla by banka na nehnutelnosti siahnut alebo by ste to za neho splacali vy a zase by ste sa svojho prava na zaplatenie museli domahat len sudnou cestou. Komplikovane..

    lubo.f je offline (nepripojený) lubo.f

    lubo.f
    Dakujem za odpoved. Predpokladal som, že ak by bola neplatná kúpna zmluva, ktorou sa predala nehnuteľnosť. boli by neplatné aj všetky nasledujúce úkony, t.j. aj zápis vecného bremena na predanú nehnuteľnosť.

    tsatsiki je offline (nepripojený) tsatsiki

    tsatsiki
    este som nad tym doma premyslala, ze jednoduchsie je priamo sa domahat zaplatenia kupnej ceny od kupujuceho sudnou cestou. Ak je majetny, exekutori pracuju teraz celkom rychlo. Nehnutelnost ste chceli tak ci tak predat.

    Danabard je offline (nepripojený) Danabard

    Danabard
    Ako sa Vám to mohlo stať? Veď banka pri poskytovaní hypotekárneho úveru skúma, či bola kúpna cena zaplatená. Informácie o tom sú predsa uvedené v kúpnej zmluve. Ak kúpna cena bola zaplatená, peniaze z úveru dostane dlžník, čiže ten, kto úver berie. Ak kúpna cena nebola zaplatená, tak peniaze sa vyplácajú na účet predávajúceho. Ak došlo k čiastočnému zaplateniu kúpnej ceny, tak zaplatená časť sa vypláca kupujúcemu a nezaplatená predávajúcemu na jeho účet.

    Neplatnosť kúpnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.