Zavrieť

Porady

Nebol mi vrátený preplatok z RZD

Olinka1111

Olinka1111 je offline (nepripojený) Olinka1111

Olinka1111
Ahojte poraďáci
pracovala som pre známych na TPP a pri RZD (o vykonanie ktorého som nepožiadala písomne) mi vyšiel preplatok. Zamestnávateľ mi potvrdil, že mi vznikol preplatok, ale ten mi do dnešného nevyplatili, lebo mi stále tvrdili, že si oň nejako sami ponížili odvody alebo preddavky (nepamätám si to presne) Nakoľko sme medzičasom rozviazali pracovný pomer, tak mi teraz už bývalý zamestnávateľ odmieta preplatok vrátiť s nepravdivým tvrdením, že vie zdokladovať, že mi preplatok vyplatil v mesiaci 5/2018. Nakoľko som mala dve roboty súčasne nezisťovala som si v zákone, že sú povinní mi preplatok vrátiť najneskôr pri vyúčtovaní mzdy za apríl, teda najneskôr do 31.5.2018 a že to čo mi tvrdili nemá s vrátením preplatku nič spoločné. Nakoľko som po vykonaní RZD písomne nepožiadala o doručenie potvrdenia o vykonaní RZD a nedostala som nikdy žiadnu výplatnú pásku, nemám ako vyvrátiť ich nepravdivé tvrdenie. Mzda mi nebola poukazovaná na účet ani poštovou poukážkou, ale každý mesiac mi bola vyplácaná na ruku (bez výplatnej pásky a bez proti podpisu). Viem, že si za túto situáciu môžem sama, keďže som im naivne verila, že sa zachovajú fér, no potrebovala by som poradiť, či je nejako možné dokázať im bezdôvodné obohatenie. Na moju výzvu/žiadosť o vrátenie preplatku samozrejme nereagujú.
Naposledy upravil ivka70 : 15.10.18 at 06:18 Dôvod: vratenie vymazanej otazky
17 komentárov     zbaliť
karka Kedy ste ukoncili PP?
Olinka1111 7/2018
ivka70 ak si mala 2 roboty sucasne, ako ti mohol spravit zamestnavatel RZD, ked si nepozidala ani nepriniesla podklady z tej druhej prace?
Olinka1111 Ospravedlnujem sa ak doslo k nedorozumeniu. 2.pracu na privyrobenie som mala az od juna. Podklady potrebne na vykonanie rzd som odovzdala ked som on poziadala ustne.
Jarka 1 Dôležité je, kedy si odovzdala podklady a či si vyplnila a podpísala žiadosť v termíne.
Jarka 1 Skontroluj si výplatnú pásku za 5/2018.
misoft Jarka1: žiadosť nepodpísala, pásky nedostávala - nemá ČO skontrolovať.
Olinka1111 Ospravedlnujem sa za nedorozumrnie, druhe zamestnanie na privyrobenie som mala az od juna. Podklady som samozrejme odovzdala od predch. zamestnavatela.
misoft Ako čítam:
požiadala si o RZD ÚSTNE, mzdu ti vyplácal NA RUKU bez PODPISU, výplatné pásky ti NEDÁVAL. Odmieta vrátiť preplatok, lebo DOKÁŽE že si prevzala....
Nechcel ti brať ilúzie, ale všetko svedčí o tom, že tie prachy NIKDY už neuvidíš. Pokiaľ by si to chcela od neho dosiahnuť súdne - NEMÁŠ ani JEDEN dôkaz, že ti vyplácal, alebo nevyplácal. Ty prakticky v rukách nemáš absolútne NIČ, len svoje tvrdenie, proti jeho tvrdeniu (a ak je grázel, tak si vyrobí nejaké lajstro, že si preplatok prevzala).

To je môj pohľad na danú vec.
Olinka1111 Ak by takuto vec riesil inspektorat prace na moj podnet (a dajme tomu ze by ziadne lajstro zam-l nevyrobil) nemali by byt oni ti, ktori by mali preukazat ze je vsetko v poriadku? To bremeno dokazovania by bolo na mne?
veronikasad Pises o RZD za rok 2017? Z coho usudzujes že ti vznikol preplatok?
Dáša_ Je veľa zamestnancov, ktorým vôbec nemusí vychádzať preplatok pri ročnom zúčtovaní dane. Z čoho vychádzaš, keď myslíš, že ti preplatok vyšiel? Iba z tvrdenia zamestnávateľa? Mohli ste sa nesprávne rozumieť. Pracovala si u neho celý rok? Aká bola tvoja hrubá mzda? Mala si podpísané vyhlásenie k uplatnovaniu nezdaniteľnej čiastky?
Mila123 o akú sumu sa jedná?
Olinka1111 V 2017 som u neho odpracovala prvych 4mesiacov na dohodu a sucasne som mala dohodu aj u ineho zamestnavatela (obaja za mna odvadzali preddavky) od maja som pracovala uz len u byvaleho zamest. na tpp za 520brutto. Nezdanitelnu cast som si uplatnila u byvaleho zamestnavatela nakolko som u neho zarabala viac. Preto mi prislo celkom logicke ze mi mohol vzniknut preplatok a ked som sa nan opytala povedali mi ze vznikol v sume okolo 150e
veronikasad Otazne je,kedze nemas ziadne vyplatne pasky, kolko z tych penazi bolo oficialne zdanene, ci vobec bola nejaka dan odvedena. DU vracia len to, co bolo zamestnancovi zrazene... Choď sa informovat na danovy urad tam maju rocne hlasenie zamestnavatela ...
misoft ...ak ich tam vôbec budú mať.....
Olinka1111 Skusim pride mi to zatial ako narozumnejsia vec, ktoru mozem urobit
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času
Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
Registrovať
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Olinka1111 Kedze islo o znamych tak som o to poziadala len ustne a samozrejme som im zaroven dala vsetky potrebne potvrdenia.
Tweety Mala si riadnu PZ? Ako vieš, že RZD urobil, keď si oň nepožiadala zákonne a nedostala si ani potvrdenie o jeho vykonaní? Doklad o vyplatenej mzde......
Olinka1111 Ano prac. zmluvu som mala normalne podpisanu v den nastupu do prace. Vychadzam len z predpokladu lebo aj ostatni zamestnanci to od nich ziadali len na zaklade ustnej dohody ze nam to spravia hned ako donesieme potrebne podklady...
  zbaliť
Olinka1111 Ako zamestnanec na tpp to bolo pravdepodobne ziadost o RZD

Nebol mi vrátený preplatok z RZD

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.