Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať v sro úver od banky, ak sú traja dlžníci?

Mám zmluvu o úvere na 100 eur, je tam uvedený hlavný dlžník - to je síce spoločník ale tu je ako osoba, potom je pristupujúci dlźník č.1 jeho manželka ako osoba a pristupujúci č. 2 je spoločnosť sro.
Je napísané, že spoločne a nerozdielne, tak vôbec neviem kto koľko dlží. Celý úver sa bral na obstaranie obchodného podielu a vyrovnanie záväzkov spoločnosti.
Ja by som to zaúčtovala ako úver pre spoločnosť, ale neviem prečo tam vystupujú manželia, prečo to nie je celé na spoločnosť.
3 komentárov     zbaliť
Dáša_ a je to v§bec úver sro o ktorom sa má účtovať? Mne sa to javí skôr ako úver pre FO, ktorý použila na obstaranie podielu v nejakej firme.
Mila123 obchodný podiel, ak patrí FO, tak pôžička nemôže byť splácaná sro....
a vyrovnanie záväzkov spol. patrí do úverov spol.
IvetaH Veď tam je problém, že je hlavný dlžník spoločník, pristupujúci dlžník je manželka spoločníka a ďalší pristupujúci je spoločnosť SRO definovaná IČOm, DiČOm ako sa patrí a tá veta že "spoločne a nerozdielne,". Jasne z toho mi vyplýva, že aj spoločnosť má úver, len neviem čo s tým, keď nerozdielne.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Práve naopak, úver je pre fyzickú osobu a neviem prečo tam vystupuje spoločnosť. To bude ale dôsledok toho, že ide o "rodinnú firmu" a vtedy málokto rozlišuje "moje" a "firemné".
  Každopádne "pristupujúci dlžník" je zrejme iné pomenovanie pre "ručiteľ". Klasický dlžník je tu len ten "hlavný dlžník", on to má aj splácať. Pristupujúci dlžníci sú tí, na ktorých sa banka obráti vtedy, keby hlavný dlžník nesplácal a bude peniaze pýtať od nich. "Spoločne a nerozdielne" znamená, že nie je dlh nejako rozdelený medzi tých troch dlžníkov, ale môže dlh vymáhať v celej sume od hociktorého z nich.
  Hlavný dlžník je FO a ona by mala dlh aj splácať. Pokiaľ to mienia naplniť, tak spoločnosť bude z ďalšieho procesu už vynechaná a ja osobne by som neriešil ani žiadne účtovanie, lebo by to bola len robota navyše. Ak silou mocou chcete ten fakt, že je "pristupujúci dlžník", zaviesť do účtovníctva, tak môžete vystaviť záväzok voči banke, ale zároveň v rovnakej výške pohľadávku voči hlavnému dlžníkovi. Lebo ak by spoločnosť dlh splácala za hlavného dlžníka, tak si to môže nárokovať od neho. Kým bude hlavný dlžník splácať, tak samozrejme priebežne sa môže záväzok aj pohľadávka ponižovať. Ak by malo byť všetko papierovo ošetrené, tak medzi hlavným dlžníkom a pristupujúcim dlžníkom by mala byť nejaká zmluva o ručení, na základe ktorej tá pohľadávka a pristúpenie k dlhu vzniká.
  IvetaH Ďakujem veľmi pekne, teraz je to jasné.

  Ako zaúčtovať v sro úver od banky, ak sú traja dlžníci?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.