Zavrieť

Porady

černicový lekvár

Dobrý deň Poraďáci. Poradí mi niekto dobrý recept na černicový lekvár?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    zizi100
    Dobrý deň Poraďáci. Poradí mi niekto dobrý recept na černicový lekvár?
    Ja som minulý rok černicový džem robila s Dr. Oetkerom(Gelfix 3:1) a aj s Quittinom 3:1(stojí niečo nad 20 korún). Nespomínam si presne, ale zdá sa mi, že na 1,20 kg ide iba 0,5 kg cukru a tým má výbornú chuť. Varí sa myslím len cca 3 minúty a preto ostáva chuť čerstvých černíc. Dostať kúpiť aj Quittin 2:1, resp. Gelfix 2:1. Pri tomto sa pridáva viac cukru.
    Naposledy upravil Marína : 18.08.06 at 08:43

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja mam cernice najradsej zavarane. Je to velmi dobry kompot, do bieleho jogurtu a ku slahacke je najlepsi. Ked pozabudnem cernice pooberat a oni prezreju, robim z nich sirup - postup ako pri malinovom sirupe. Tiez nam velmi chuti.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ja černice pomačkám (používam rukavičky), potom na kg ovocia pridám 50 dkg cukru, nechám to všetko odstáť asi 5-6 hodín. Varím to v rajnici cca 25 minút, ku koncu pridám trochu gelfix-u.
    Horúci lekvár dám do pohárikov, nechám ich vychladnúť, aby sa urobila kôra. Potom ich pozatváram.
    Tento lekvárik máme najradšej na hrianky s maslom.

    janasv je offline (nepripojený) janasv

    janasv
    Ja cernice umyjem, preberiem a dam do hrnca rozvarit. Zatepla prepasirujem cez huste sito /ide viacej stavy ako zastudena/. Pozor, aby ste sa nepopalili. Stavu odmeriam a robim s Gelfixom - najcastejsie 2:1, ale tento rok som vyskusala aj 3:1 - :p.Podla navodu na nom pridavam cukor /ale aj ochutnavam, ci netreba kyselinu citronovu alebo cukor/. Prevarim a nasledne aj sterilizujem - istota je istota. Takto robim dzemy aj s malin, ribezli, hrozna, mirabeliek /male zlte slivky/, marhul....Osvedcilo sa mi to. Ovocie pusti viac stavy ako za surova. Ten odpad - supky a jadierka z cernic, malin a ribezli potom bud zmrazim alebo vysusim postupne na 50 stupnov v rure. Neskor mam z toho ovocny caj.:p

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Janasy,
    Ty robis lekvar z hrozna? Mame kazdy rok take male tmave hrozno (bolo to skor ako zivy plot), ktore velmi nikto nechce jest. Aky je ten hroznovy lekvar? Este som o takom nepocula, ale ak je dobry, skusila by som tu nasu urodu vyuzit.

    janasv je offline (nepripojený) janasv

    janasv
    Ano robim, aj zo susedovho, ktory k nam prerastie...:p /sused to vie... a nechce sa mu ho zbierat/ Je super a pekne vonia. Dochut si ho podla seba, niekedy treba pridat aj kyselinu citronovu, kvoli chuti. Z tmaveho hrozna ma nadhernu farbu a rada ho davam do piskotovej rolady. Vyskusaj, mam chuti a hrozno len tak nezhnije, ked je ho velmi vela a clovek uz nevie, co s nim...
    Ked ho rozvarim a prepasirujem, mam cistu stavu, zbavim sa kostok a supiek. Tu stavu mozes potom pouzit aj na sirup. Aj ten je vynikajuci.:p Rob ho tak, ako si zvyknuta robit ovocne sirupy. Skusala som aj odstavovat v odstavovaci, ale bolo vela odpadu, ktory som aj tak musela prepasirovat.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Velmi pekne dakujem za radu. Aj mne je luto to hrozno len tak nechat pre vtacence. Skusim spravit lekvar aj sirup.

    zizi100 je offline (nepripojený) zizi100

    zizi100
    Ja cernice umyjem, preberiem a dam do hrnca rozvarit. Zatepla prepasirujem cez huste sito /ide viacej stavy ako zastudena/. Pozor, aby ste sa nepopalili. Stavu odmeriam a robim s Gelfixom - najcastejsie 2:1, ale tento rok som vyskusala aj 3:1 - :p.Podla navodu na nom pridavam cukor /ale aj ochutnavam, ci netreba kyselinu citronovu alebo cukor/. Prevarim a nasledne aj sterilizujem - istota je istota. Takto robim dzemy aj s malin, ribezli, hrozna, mirabeliek /male zlte slivky/, marhul....Osvedcilo sa mi to. Ovocie pusti viac stavy ako za surova. Ten odpad - supky a jadierka z cernic, malin a ribezli potom bud zmrazim alebo vysusim postupne na 50 stupnov v rure. Neskor mam z toho ovocny caj.:p

    Ďakujem za recepty. Zaujala ma aj rada na odpad (šupky a jadierka)

    zizi100 je offline (nepripojený) zizi100

    zizi100
    Prepáčte, trochu som to pohnojila. Chcela som ako vy na začiatok vložiť príspevok od Janasv a akosi sa mi to nepodarilo. Vyzerá to rada ako odo mňa. Ešte raz sa ospravedlňujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.