Zavrieť

Porady

Ukoncenie zivnosti /co treba, danove priznanie a tak/

Zdravim... znova mam dalsiu situaciu. budem rada ak mi poradite, mozno to pomoze aj niekomu inemu.

Co vsetko sa deje pri zruseni/pozastaveni zivnosti.

1. je lepsie zivnost pozastavit alebo zrusit? /bolo mi povedane, ze je lepsie pozastavit, lebo ak zrusim je tam nejaka lehota, v ktorej si nemozem otvorit zivnost v tych cinnostiach v akej som ju rusila/

2. co s neuhradenymi pohladavkami, ak viem, ze mi ich zaplatia ale az po ukonceni podnikania? /napr. ukoncim zivnost k 31.12., viem,ze mi zaplatia v januari, tuto sumu dam do danoveho priznania za r.2004 alebo za r. 2005?/

3. danove priznanie s vykazmi /vykazy len ak nevyuzivam pausalne vydavky/ podavam pri zruseni zivnosti ku koncu roka klasicky za cely rok, ak zrusim zivnost v priebehu roka podavam tiez danove priznanie s vykazmi do dna ukoncenia, ale do akej lehoty?

ak Vas este nieco napadne, prosim napiste to sem. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Pri zrušení živnosti musíš určite urobiť uzávierku t.j. dodaniť všetky pohľadávky.

    Neviem ako to je pri prerušení, ale keď pozerám § 17 ZDP ods.9 tak mi vychádza, že aj pri prerušení.

    anita je offline (nepripojený) anita

    účtovník, SZČO anita
    1. ak je možnosť, že v budúcnosti budem pokračovať v živnosti, tak by som ju nerušila. Pri znovuvybavovaní živnosti sú aj poplatky a tie by som ušetrila... A keď živnosť prerušíš, nemusíš platiť ani odvody do SP a ZP. Pravdaže, v týchto poisťovniach sa musíš tiež preregistrovať ako živnostník s prerušením živnosti.
    2. ak živnosť zrušíš, musíš ku dňu zrušenia vykonať inventarizáciu pohľadávok a záväzov a dodaniť. Je jedno, či počítaš so zaplatením pohľadávky až v roku 2005. Musíš ju zdaniť v roku zrušenia živnosti.
    3. daňové priznanie podávaš ku koncu roka. Ty po zrušení živnosti môžeš byť zamestnaná a mať príjem zo závislej činnosti. Tento príjem tiež zahrnieš do danového priznania. DP podávaš ako celok za jednu osobu.

    Ukoncenie zivnosti /co treba, danove priznanie a tak/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.