Zavrieť

Porady

POMB posledný rok - započítavanie do dôchodku

tmhwk

tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

tmhwk
Ahojte, prosím o Vaše názory na otázku, či sa u dôchodcu, ktorý dosiahne dôchodkový vek napr. 24.12.2018 bude pri výpočte dôchodku prihliadať k hodnote POMB za 2018, ak zostane nepretržite pracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku a o dôchodok požiada až v 2019.

Ak napríklad človek dosiahne dôchodkový vek 24.12.2018, podľa bežne rozšíreného názoru, ak odíde do dôchodku už v 2018, tak sa mu hodnota POMB za 2018 nezapočíta, ak odíde do dôchodku až v 2019, POMB za 2018 sa mu započíta. Inými slovami, POMB v roku odchodu do dôchodku sa neberie do úvahy.


Z vysvetlení Sociálnej poisťovne (a zo zákona) mi ale vyplýva, že pre započítanie/nezapočítanie POMB je rozhodujúci rok, kedy vznikol nárok na dôchodok, nie kedy do dôchodku človek odišiel. Napr. ak dosiahnem dôchodkový vek 24.12.2018 a odídem do dôchodku až trebárs 15.1.2019, výška mojich príjmov (resp. dôchodkových odovodov) v 2018 mi dôchodok neovplyvní, kedže POMB za 2018 sa mi do výpočtu dôchodku nezapočíta.


Prikladám vysvetlenie SP:
47. Dôchodkový vek som dovŕšil 21. decembra 2017. Myslel som, že ak budem pracovať do konca roka a o dôchodok požiadam až od 1. januára 2018, do rozhodujúceho obdobia bude zahrnutý aj rok 2017. V rozhodnutí o priznaní dôchodku je však ako posledný rok rozhodujúceho obdobia uvedený rok 2016. Prečo, keď rok 2017 som odpracoval celý?
Rozhodujúcim obdobím na zistenie priemerného osobného mzdového bodu (POMB) sú v zásade kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak v tomto období je najmenej 22 kalendárnych rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body.Keďže podmienky nároku na starobný dôchodok ste splnili 21. decembra 2017, rozhodujúcim obdobím na zistenie POMB sú kalendárne roky 1984 až 2016, a to aj vtedy, ak ste boli zárobkovo činný do konca roku 2017.Za obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku, t. j. za obdobie od 21. decembra 2017 do 31. decembra 2017, Vám bola určená suma dôchodku z vymeriavacieho základu dosiahnutého v období po vzniku nároku na starobný dôchodok. Vypočítaná suma za uvedené obdobie sa pripočítala k sume starobného dôchodku určenej do vzniku nároku na starobný dôchodok.

a tiež zákon:
§ 63 (Zákon o soc. poistení)
(6) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku,[...]



Tak som z toho zmätený, chcel by som poradiť zamestnancovi ale nie som si istý či som niečo zle nepochopil...
Naposledy upravil tmhwk : 25.10.18 at 17:03 Dôvod: opravený prvý link
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katy a R

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tmhwk Ďakujem. Len aby to bolo jednoznačné, odpoveď na moju otázku je že ak dosiahne dôchodkový vek koncom 2018, zostane pracovať do 31.1.2019, odkedy zároveň aj požiada o dôchodok, tak sa mu osobný mzdový bod za 2018 NEBUDE brať do úvahy pro výpočte dôchodku, takže je v podstate jedno koľko ten rok zarobil. Správne? /to pripocitanie po vzniku naroku nemusime teraz brat do uvahy/
    Kvaka Správne.
    tmhwk Ďakujem za odpovede. Ako som písal, toto je často vysvetlované nesprávne, takže dúfam že táto diskusia pomôže aj ďalším ľuďom v budúcnosti.
      zbaliť
    Anežob

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Tieto pravidlá platia aj pri výpočte predčasného dôchodku ?
    Príklad :
    zamestnanec dovŕši dôchodkový vek v roku 2019. Je rozhodnutý pracovať už iba do konca kalendárneho roka 2018. Ak požiada o predčasný dôchodok 1.1.2019 zárobok z posledného roku 2018 sa pri výpočte ráta alebo nie ?
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Ak poziada 1.1.2019, tak sa mu POMB roku 2018 zapocita, doba dochodkoveho poistenia aj v pripade, ak poziada 31.12.2018.
    Anežob Ešte sa spýtam, percento krátenia z dôvodu predčasného odchodu bude vyššie keď požiada 1.1.2019 v porovnaní s dátumom 31.12.2018
    Kvaka Ak dovŕši dôchodkový vek v 2019, nech ide radšej od 1.januara na podporu v nezamestnanosti a až potom nech požiada o dôchodok. Rok 2018 sa do POMB počíta, lebo dôchodkový vek je v 2019.
    Kvaka Treba od dátumu dovŕšenia dôchodkového veku odčítať dni, za každých 30 dní sa kráti o 0,5%, takže sa pohrať s výpočtom krátenia.
    Anežob Zamestnanec nechce ísť na podporu a chce požiadať o odchodné zo zákona a kolektívnej zmluvy.
    veronikasad Odchodne mate vyssie ako 6-mesacna podpora?
    veronikasad Treba sa s tym pohrat, možno v tomto pripade bude pre neho vyhodnejsie ukoncit pracovny pomer par dni skor ako 31.12.2018 a o predcasny dochodok poziadat pred koncom roka 2018.
    Anežob Toto je nad moje znalosti. Neviem to vyrátať. Dátum narodenia 22.1.1957
    Kvaka Myslím, že ak požiada o PSD o pár dní skôr, ako od 1.januára, rok 2018 sa už do POMB nezapočíta, ak pôjde od nového roku na podporu, zníži sa mu výrazne krátenie dôchodku o dobu podpory. Dátum narodenia, no skôr dátum dovŕšenia dôchodkového veku, teraz je to inak, ako keď bol jednotný dôchodkový vek, takže upresňujem.
    Anežob Odchodné dva mesiace, ale zamestnanec nechce mať starosti s úradom práce - dochádzanie z dediny do mesta, zháňanie potvrdeniek o hľadaní zamestnania a podobné vybavovačky.
    Kvaka Bude ho to stáť možno aj 3% dole z dôchodku, navyše stratí dávku v nezamestnanosti. Ak niekto nechce, asi nevie, o čo príde.
    Anežob Dátum dôchodkového veku pre ročník 1957 sa ešte nedá vyrátať ani približne ?
    Anežob veronikasad a Kvaka ďakujem za Vaše názory a čas. Ak Vás ešte niečo napadne budem povďačná.
    Kvaka Dôchodkový vek bol schválený, pozri tu http://www.porada.sk/t311425-predcas...ml#post3056836, schválený zákon 282/2018
    Kvaka Od 1.1.2019 bude platiť, že dôchodkový vek poistenca, ktorý v roku 2019 dovŕši vek 62 rokov, je 62 rokov a 6 kalendárnych mesiacov.
    Kvaka Ak by išiel od 1.1. na podporu, ani nemusí žiadať o predčasný dôchodok, počká si pár dní na riadny.
    misoft Ako holky spomínali - možno asi najidealnejšie bude od 1.1, ísť na podporu (tuším 6 mesiacov) a pred ukončením podpory požiadať o SD. A pochybujem, že úrad bude volať 62 ročného chlapa na úrad - oni sami vedia, že pre túto vekovú kategóriu mu nezoženú adekvátnu prácu.
      zbaliť

    POMB posledný rok - započítavanie do dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.