Zavrieť

Porady

Je možnosť získať ID , aký je postup?

Dobrý večer, chcela by som sa informovať ohľadom invalidného dôchodku. Dozvedeli sme sa, že priateľ má diagnozu C90, čo znamená mnohopočetny myelom a bude to mať do konca svojho života,je to forma rakoviny krvi a čakajú ho rôzne zákroky.Nakoľko mu to neskoro zistili vinou doktorov, jena PN už vyše 2 mesiace.Teraz nám povedali ,že to celé liečenie bude trvať 6-8 mesiacov , ak pojde všetko ako má, no diagnoza mu zostane, len sa mu to pokúsia znížiť na minimum a brať lieky.Moja otázka je, kedy môže požiadať o ID, nakoľko sa chystáme informovať sa na Sociálke, no nie vždy Vám povedia všetko.Taktiež by sme chceli vedieť, čo môžeme žiadať na úrade práce ako príspevok, napr. na pohonné hmoty a tak..Bude to nákladné a či je vôbec možnosť, že ID dostane.Aký je v oboch prípadoch postup.ďakujem pekne za odpoved. Adriana
5 komentárov     zbaliť
veronikasad za tým C90 je ešte nejaké čísielko ?
adriana17702 Konkrétne C9000 Novodg. Mnohopocetmy myelom IgG kappa, DS III/A, CRAB pozit, ISS
ivka70 Priatel asi nebude manzel, vyzivuje nejake dieta?
Pobera nemocenske vyssie ako zivotne minimum?
adriana17702 Nie nemá dieťa, ja mam spolu žijeme v spoloč ej domácnosti. Je na PN, za prvých 10 dní dostal od firmy 60 eur, zvyšok mesiaca zo socialky cca 250 eur
Dáša_ koľko má rokov, koľko má odpracovaných rokov, teda takých, počas ktorých platil invalidné poistenie?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Treba pozriet v zozname chorob, ktore indikuju ID, kapitola II.
  https://www.registerchranenychdielni...%8Dinnosti.pdf
  Predpokladam, ze urcenie miery poklesu zarobkovej cinnosti sa bude dat urobit az po tej liecbe a stabilizacii stavu.
  veronikasad Ivka, u onko pacientov to neplatí. Práve že na začiatku dávajú vyššie percento a po stabilizácii zdr.stavu, keď už je ochorenie v remisií, invaliditu upravia.
  ivka70 Je to mozne, zavisi ako sa ta konkretna diagnoza posudi, preto len predpokladam.

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  1. - ID: V podstate sa dá požiadať kedykoľvek. Platí zák 461/2003. Samozrejme, že či schvália (posudková komisia SP) - to už záleží od zdravotného stavu - kuk príloha zák o SP- že aká je znížená schopnosť pracovať -%. Na ID musí byť viac ako 40%. Postup a všetko okolo nájdeš na stránke SP https://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
  ale v podstate asi treba počkať na preliečenie .. zatiaľ má aj príjem, keď bude už jasné, že ide o trvalý stav (poradiť sa s lekárom by som doporučila)
  2. kompenzácie z UPSVaR: Platí zák 447/2008 - komisia posudzuje mieru funkčnej poruchy - musí byť aspoň 50% - vtedy ide o ŤZP osobu. Až potom môžu/nemusia navrhnúť kompenzácie - podľa konkrétnych potrieb ŤZP - o ktoré požiada.
  kuk https://www.upsvr.gov.sk/obcan-so-zd...?page_id=12866

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Ako onkologický pacient nemusí čakať na vyčerpanie ročnej podpornej doby.
  Pošli ho do sociálnej poisťovne, nech ide požiadať o spísanie žiadosti o invalidný dôchodok. Dostane tlačivo správy pre ošetrujúceho lekára, ktorý ho vypíše a priloží k nemu kopie posledných odborných vyšetrení. Spolu to odnesie späť do SP.

  Posúdenie zdravotného stavu je zdlhavý proces, ale ID priznajú spätne od podania žiadosti. S náročnou finančnou situáciou sa dovtedy musíte vysporiadať sami. Ku dňu prejednávania invalidity (nie spísania žiadosti), SP zvykne trvať na tom, aby bola PN ukončená.
  veronikasad Ešte doplním, aby mu SP začala ID aj vyplácať, musí mať dostatočný počet rokov dôchodkového poistenia, v závislosti od veku ...
  tntckoo ID priznaju spatne ak o to poziadate lekara soc. poistovne pri prehodnoteni stavu, inak davaju datum kedy ste boli na prehodnoteni zdrav. stavu (aktualne sa caka od podania ziadosti cca 9 mesiacov). Dalsia dolezita vec je PN - ak Vam urcia datum priznania invalidity v den ked ste boli pn, inv. dochodok sa zacne vyplacat az po ukonceni tej danej PN. To znamena, ze ak ste na dlhodobej PN napr rok, narok na vyplatenie SPATNE invalidneho dochodku nemate narok, zacne sa vyplacat az po ukonceni tejto pn. Z tohoto hladiska odporucam prerusit PN na jeden den, pokusit sa urcit datum vzniku invalidity na den ukoncenia pnky, alebo skorsi. Nasledne pokracovat v PN samozrejme - vtedy uz mate narok na subeh vyplacania inv aj nemocenskeho, cize aj spatne doplatenie.

  Je možnosť získať ID , aký je postup?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.