Zavrieť

Porady

Je mozne ist do predcasneho dochodku zo zdravotneho dovodu?

Potrebovala by som poradit vo veci mojej sestry. Tento rok mala 52 rokov. Dostala v maji mozgovu prihodu a zostala leziaca bez komunikacie. Poziadali sme o invalidny dochodok ale jej ho zamietli. Je mozne na zaklade jej zdravotneho stavu poziadat o starobny predcasny dochodok? Mame ju v ustave kedze je na tom zdravotne zle a nezvladame jej pobyt platit. Vie niekto nieco poradit v takejto situacii? Dakujem za aku kolvek radu
8 komentárov     zbaliť
Dáša_ prečo zamietli ID? Má odrobené roky?
kopretinka leží,nekomunikuje a nedali je invalidný dôch???? odvolali ste sa?
tntckoo ak vam uznali menej ako 40%, urcite sa odvolajte. Ak vam vsak zamietli vyplacat invalidny dochodok z dovodu nedostatku odpracovanych rokov - odvedeneho poistneho, ak jej bol priznany dochodok teraz, tak plati ze najmensie odvedene poistne musi byt najmenej 15 rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 45 rokov veku. tak poziadajte v pobocke socialnej poistovni o doplatenie poistneho obdobia. Poistne sa doplaca ale len za urcite obdobia vymedzene zakonom, treba sa informovat v soc. poistovni prip. nastudovat zakon 461/2003 Z. z. § 142 odsek 3.
veronikasad Z akého dôvodu jej invalidný dôchodok zamietli ? Nesplňa podmienku 15 rokov dôchodkového poistenia ?
Tammarr Uznali ju na 98% invalidom, zamietli jej dochodok z dovodu malo odrobenych rokov. Odvolat proti tomuto rozhodnutiu sa neda. Doplatenie rokov je mozne v hodnote 3000e ale podla vyjadrenia soc.poistovne dostane inavalidny 100e. Takze stratovy budeme este viac. Hladame nejake riesenie ktore by malo hlavu aj patu.
veronikasad Okrem davky v hmotnej núdzi ziadne ine riešenie bez doplatenia poistenia nie je. Kolko rokov jej chyba? Bola evidovana na urade prace ?
veronikasad Pokial nebude mat 15 rokov dôchodkového poistenia, nezacnu jej ani po dovrseni dochodkoveho veku vyplacat starobny dochodok.
ivka70 zbytocna uvaha o predcasnom dochodku, ak by aj mala nan narok vekovo, rovnako by nesplnala podmienku minimalne 15 rokov dochodkoveho poistenia ....
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Žena vo veku 52 rokov nesplňa podmienky na priznanie predčasného starobného dôchodku. O ten môže požiadať najskôr dva roky pred dovršením dôchodkového veku.

  Je mozne ist do predcasneho dochodku zo zdravotneho dovodu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.