Zavrieť

Porady

ako riešiť budúce dedičstvo

vznikla veľmi zložitá situácia ... rodičia by chceli napísať závet ale sestra ich prišla požiadať o pomoc . že je zadĺžená a potrebovala by aby jej rodičia pomohli tým aby založili byt na 20r. aby zobrala uver a znížila by si tým splátky ktoré teraz nevládze splácať ..ale moja otázka je : čo sa dá robiť aby som ja ako druhý dedič neostal dlžný za sestrin úver a mohol tak dostať svoju polovicu dedičstva a ako to správne dať do závetu aby sme sa nedaj bože po ich smrti nemuseli ťahať po súdoch ...požiadali ma o to rodičia aby som to zistil lebo oni už majú dosť rokov ale ja sa vtom neviem pohybovať ...

odpoveď som dostala do závetu sa nedajú dať podmienky ale ak mám dobre informácie ak sa dedí tak aj s dlhom ... a dá sa nejakým právnym spôsobom spísať kto je dlžník ? a tak aby každý z nás dostal svoj podiel čiže 1/2 nami dopredu dohodnutými podmienkami ?
Naposledy upravil smiejiko : 20.11.18 at 10:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    potrebovala by aby jej rodičia pomohli tým aby založili byt na 20r. aby zobrala uver a znížila by si tým splátky ktoré teraz nevládze splácať ..
    ------------------------------------------------------------------------
    Ale aj novú pôžičku treba splácať.... Tú už bude vládať splácať? V prípade nesplácania je potom reálna možnosť prísť o založený byt rodičov a môžu ostať na ulici.
    Rodičom vysvetli, že závet nič nevyrieši a o založený byt ako zábezpeku za nový úver môžu v prípade nesplácania prísť a ocitnúť sa na ulici. Sestra nech si svoje dlžoby spláca, alebo nech na konkurznom súde podá návrh na konkurz a na oddlženie - osobný bankrot.

    Hlasovalo 14 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    Martuk, Jarka 1, Oliwa, Tweety, Mila123, misoft, hanelie, faro1, magdika, mareko, vulxy
    Nevhodné (1)
    12
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    smiejiko presne toto sme sa snažili rodičom vysvetliť ale to je to že oni majú ešte chatu tak teda majú kam ísť ...oni si teraz podpísali papiere u právnika že každý mesiac kým žijú tak im musí dokladovať zaplatenie úveru ....o tom bankrote som sa to snazila vysvetliť ale ono je to pôžička z ne bankovky ...ale či notár podpiše závet s bremenom na jedneho dediča ?
    vicktor Parkrat preukaze splatenie a potom uz nie - co to riesi?
    Bremeno na jedneho dedica - mylna uvaha. Dom bude v zalohe. V pripade nesplacania veritel bude cakat nech narastaju sankcne uroky a ked si povie dost (dlh dosiahne predajnu cenu domu), dom pojde do drazby.
    smiejiko ano aj ja som takého názoru ...ale keď človek chce pomôcť rodine ale ta druhá strana si neuvedomuje vážnosť situácie
    vicktor Inde som sa docital riesenie - nech rodicia predaju chatu, vyplatia nebankovku, zvysok majetku rozdelia alebo si pri DK rozdelite tak, ze sestra dostane z predaja bytu menej, napr. 40, 40 a 20%.
    Ak brat nesuhlasi s predajom chaty, nech ju kupi.
      zbaliť

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Nedá sa robiť nič, jedine byt nezaložiť. Ak byt založia, dedil by si ho spolu s tým záložným právom a za sestrin dlh by si ručil aj ty. Žiadny závet s tým nič nespraví.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    mareko, Ing. Ľubomír Janoška, lubko6394, Katy a R, Oliwa, Jakubec
    6
    smiejiko a ak by sa byt po zdedení predal ? z danými podmienkami pre sestru ze dostane presnú polovicu keďže sme vlastníkmi obaja ? na mňa sestrin dlh nepadá. len záložne právo na byt
    Onko V závete je možné jedine rozdeľovať svoj majetok, nie stanoviť rôzne podmienky, u nás to nefunguje tak ako v rôznych amerických filmoch.

    Pokiaľ zdedíš majetok, na ktorý je uvalené záložné právo, tak to znamená, že z tvojho zdedeného majetku môže byť ten dlh splatený, pokiaľ by sestra nesplácala, takže dá sa povedať, že na teba padá jej dlh. Ak má veľa dlhov a dostane sa do veľkých problémov, môže sa stať, že banky zabavia celé tvoje dedičstvo, resp. ešte horšie, pripravia rodičov o súčasné bývanie. Nedá sa to rozdeliť tak, že dlhy sa budú platiť len z jej polovice, založený bude celý byt, tak môžu zobrať celý.

    Ako som napísal, pokiaľ chceš mať istotu, že o svoju polovicu neprídeš, tak jedine byt nezaložiť.

    Potom existujú jedine možnosti, ktoré riziko zmiernia, ale úplne neodstránia. Napríklad založiť byt len pri úvere, ktorého hodnota je maximálne polovica hodnoty bytu, resp. menej ako polovica, lebo nesplácaním sa dlh môže dodatočne navyšovať. Ďalšia vec je, že to závetu by som celý byt odkázal iba tebe, tým by sa zabránilo tomu, že po dedičstve by si sa musel so sestrou na predaji dohadovať, a že by po byte skočili aj iné banky, ktorým možno sestra dĺži. Byt by si zdedil len ty, ty by si sa dohodol rovno s bankou, ktorá ho má založený, že ho predáš a sestrin dlh z predaja vyplatíš. Ak by polovica hodnoty bytu presahovala splatený dlh, tak by si zvyšok mohol potom sestre darovať.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Máš nejaké voľné prostriedky ?
    Ak áno, nech rodičia darujú byt v celku Tebe a Ty sestru "vyplatíš" svojou hotovosťou (nie záložným právom a ďalšou pôžičkou na potenciálne dedičstvo) a tým jej pomôžeš znížiť splátky úplne rovnako, a bez rizika.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Jakubec, korela, lubko6394, mareko
    Neužitočné (1)
    3
    marleau a bez ďalšej úžery

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Píšeš, že rodičia majú už dosť rokov. A sestra chce založiť ich byt na 20 rokov. Takže sa splatenia jej pôžičky možno ani nedočkajú...
    To musia byť veľmi veľké dlhy, ak ich nepredpokladá splatiť skôr, ako za 20 rokov. A ako k tomu číslu prišla, bola sa snáď už informovať v niektorej banke?
    Ak jej chcú rodičia pomôcť, nech založia teda chatu, ale riskovať, že prídu o strechu nad hlavou si nezaslúžia.
    Žiadny závet nebude potrebný, ak by sa dedilo zo zákona. Sestra by sa mala spamätať a začať sa prikrývať takou perinou, na akú má. A nie rodičovskou ani Tvojou. Pôžička od nebankovky je spravidla začiatok konca.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    smiejiko no vzhľadom aj na sestrin vek je to dosť veľa a ano rodičia majú už po 60 ,...takže sa vzhľadom na ich choroby zrejme toho už ani nedožijú treba počítať aj stým ...áno ona to totiž spravila poza chrbát ..ďalej sa s rodičmi o tom rozprávala ale mne a bratovi nič nepovedala mi sme sa to len tak dozvedeli .. a ide o to že na brata sa ide napísať chata a na mňa a na sestru byt ...sestra sa v banke informovala a chata sa v jej prípade založiť nedá ...áno ale rodičia chcú napísať závet iba v prípade ak by nestihli prepísať majetky na nás ...je to len predčasná verzia lebo potom aj keď by sa dedilo závetom tak sa robí znalecký posudok a platí sa neviem asi 10% nechcem trepať ale z celkovej ceny bytu ...no a sestra nevlastní žiaden majetok ...a veci o sestre viem ja len chem vedieť či sa to dá právne spísať a ostatné patri do rodiny a nie tu napr.správanie sestry
    Oliwa Prečo sa chata v jej prípade založiť nedá? Nepokryla by výšku jej dlhov alebo je z nejakého dôvodu nepredajná?
    smiejiko nie su tam všetky inžinierske siete na spravene papierovo
    vicktor Ale predat sa da. Peniaze rozdelit a ak sestra potrebuje na splatenie dlhu viac, o tolko menej dostane z buduceho predaja bytu.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak chcú rodičia pomôcť dcére - tak nech súhlasia s tým bremenom. Ale nemusia - je to len na nich . (komu už rodičia pomôžu, ak nie vlastnému dieťaťu) Oni ju poznajú - tak hádam vedia, ako to s jej financiami vyzerá. A neviem, čo chú dosiahnuť závetom? Ak nenapíšu závet - dedili by ste potom obidvaja rovnakým dielom. Či tam tá ťarcha bude, alebo nie. Závet má význam - ak by chceli teba zvýhodniť ? - ale netreba zabudnúť, že aj tak min polovicu zákonného nároku musí dostať aj dcéra.
    Ak máte dobré vzťahy - určite sa viete dohodnúť , napr aj dedičské dohody existujú - že ti tú svoju časť prenechá, ak by si jej ty pomohol, resp finančne sa vyrovnáte ... ale môže sa stať aj to, že nebude čo dediť ... Rodičia si môžu s majetkom robiť to, čo uznajú za vhodné - napr predať, alebo darovať pokiaľ žijú - a hocikomu.☺
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lubko6394 Cesta do pekla. Sestra rieši nedostatok financií nebankovkou. Tak by som jej neveril ani to že je dnes pondelok. Pravdepodobne podpíše aj diablovi čokoľvek teda aj to že naozaj bude rodičom splácať. Lenže ak už raz bude majetok zaťažený pohľadávkou tak môžete byť len ďalší veritelia v poradí. Dedenie by malo byť až po smrti oboch rodičov a nie rozdeľovať za živa. Môže sa stať že rodičov bude treba doopatrovať a pomocná ruka aj financie potom nebudú k dispozícii.
    Katy a R nemôžeš z jedného príspevku vedieť, o čo sa jedná. ... a hneď odsudzovať! A furt je to ich dieťa!
    Podľa mňa je práveže lepšie riešiť majetky za života - dám tomu, komu ja chcem (keď aj len jednému synovi, alebo aj bezdomovcom - je to môj majetok) - a nie čo hovorí zákon! Keď nie sú statky - nie sú ani zmätky! (anilen DK nemusí byť
    korela lubko6394. absolútne súhlasím. ľudia zabúdajú, že city a vzťahy sa počas života menia, dieťa-nedieťa, stačí vstup partnera, a je po istote, ale tých životných alternatív je k dispozícii omnoho viac. nestačí, že dcéra má dlhy, ešte majú zostať v neistote až do smrti, kde dožijú? nikdy!!!
    onko a bodliak rozumné rady.
    Katy a R, to nie je odsudzovanie ich dcéry, ale príbehy zo života, aj tu na Porade ich bolo už iks.
    ale oni majú dve deti a predovšetkým ešte seba. vecné bremeno nie je pre rodičov žiadna výhra.
    lubko6394 Aj tak sa dá, pokiaľ má človek krištáľovú guľu a všetko dopredu vie. Nesúhlasím s veľkým rozdávaním majetku za života. Veď aj tak to raz deti zdedia a prepisom na deti strácam akúkoľvek istotu. Drogy, hazard, zlá investícia, nebankovky... a k zmene správania detí k rodičom môže prísť kedykoľvek a z rozličných príčin.

    K zadanému problému. Za rok, dva príde nová otázka: Rodičia založili svoj byt v prospech sestry aby splatila úver nebankovke. Sestra však nevládze splácať hypotéku na byt rodičov lebo je dlhodobo PN, prišla o prácu... Prebehlo exekučné konanie, byt bol predaný, ostalo nám 10-tisíc a rodičia bývajú v chatke a sú stále chorľavejší. Nakoľko môj príjem nie je nadpriemerný a k tomu často vynechávam prácu aby som doviezol/odviezol rodičov k lekárovi a následne popoludní im musím pripraviť jedlo na ďalší deň, poupratovať chatku a obriadiť ich. Sestra mi telefón nedvíha, na SMS neodpovedá. Poraďte ako ďalej lebo už nevládzem a za chíľku sa zosypem
    sosak Súhlasím. Však sestra prejavila nezodpovednosť, keď vzala úver od nebankovky a dopredu si nespočítala, že nebude môcť splácať. Pritom pravdepodobne založila vlastný byt. Nech predá svoj byt, splatí pôžičku z nebankovky a nech ide bývať do chaty.
    Katy a R ja len "zírám" - že ako ľahko tu vieme odsúdiť človeka, ktorého nepoznáme a nikto z nás nemá ani šajnu, ako to v skutočnosti je naozaj! možnože si sestra uvedomila, že to musí nejako napraviť tú nevýhodnú pôžičku - len potrebuje pomoc (tú zábezpeku, aby si mohla splátky znížiť a zobrať výhodnejší úver)?
    A okrem toho - je to len a len vecou rodičov, či jej pomôžu, alebo nie! A na to sa ani zadávateľ nepýtal - chcel len vedieť, či sa dajú dať podmienky do závetu. Odpoveď už má, že nie.
    A mimo témy : Príklady zo života? - sú aj také (myslím že časté) že ostal majetok po rodičoch - a na DK sa rozhádali deti "do krvi" - nie sú spokojní - a ani na meno nevedia prísť .. prípadne sa súdia o majetok☺
    smiejiko no ona si chce znížiť splátku a chce zobrať úver z banky platila by o 250€ menej ako platí teraz ...ja jej chem tiež pomôcť ale chcem aj sám seba a moju rodinu chrániť ... nie je to tak celkom pravda kým rodičia žijú je najlepšie riešiť prepis majetku aby sa zbytočne nemuseli platiť dane z dedenia ...a doopatroval by som ich ja s mojou manželkou ..tento závet má byť záruka pre mňa aby som aj ja nezdedil dlh a dostal svoj podiel
    smiejiko áno ale ak tak sa dedí z dlhom a rovnako medzi dedičov ..a oni chceli v závete dosiahnuť to že by tam dali podmienky a dlžníkom by bola výlučne iba sestra stým že by mala povinnosť vyplatiť druhého dediča čiže mňa či už predajom alebo tak aby sme sa obaja dohodli.a ďakujem za tu dedičskú dohodu o tej som nevedela ...no rodičia práve chcú ten majetok rozdeliť už teraz závet je iba pre prípad že by umreli skôr a majetky sa nestihnú prepísať
    Katy a R Už to tu máš, že v závete si nemôžu dať podmienky ... jedine ťa môžu závetom zvýhodniť (ako som už písala) .
    smiejiko ja som už svoju odpoveď dostala že do závetu sa to nedá dať..... ale dá sa to dať ako doplnok k závetu alebo nejak právne spísať aby som bol chránený a nedaj bože že by sa rodičia nedožili kým sestra splatí úver aby som nezdedil dlh ?a nejaké podmienky k vyplateniu že ja tam povinnosť ma vyplatiť .... ja chcem tiež sestre pomôcť ale mám svoj úver ktorý splácam a svoju rodinu nechcem ohroziť ...
    smiejiko Katy a R ....prepáč ale ja sa do toho nerozumiem akým spôsobom ma môžu zvýhodniť ?
    Katy a R napríklad : - že ak budete len dvaja dedičia - tak tebe môžu poručiť 75% a sestre 25% - celého majetku, nielen toho založeného domu
    zo zákona by to bolo 50% a 50%
    No potom, ak už bude DK môžte uzavrieť hocijakú dedičskú dohodu - aj že všetko pôjde len tebe - ak sestra bude súhlasiť (alebo pol domu a chata a auto mne ...tebe len pol domu a zlatý prsteň... už ako sa DOHODNETE)
    smiejiko ano rozumiem
    mareko Sestra vôbec nemusí súhlasiť, je to vôľa a majetok rodičov. Ako urobia, tak to bude...to iba na upresnenie
    Katy a R Mareko - ak už bude DK (po rodičoch) - tak oni už nič neurobia. na dohodu bude treba súhlas sestry ☺
    smiejko - upozornenie: aj keď som písala o dohode na DK - ZATIAĽ žiadne dedičstro nie je .. takže zatiaľ ani nemôžeš nič spisovať o majetku, ktorý ti nepatrí. Rodičia sa určite rozhodnú správne - je to na nich (poradiť im môžeš, aj ty - ale aj sestra☺).
    A ešte - neviem, aký dlh po sestre spomínaš? - po nej (ak by náhodou) budú dediť jej deti a manžel. Záložné právo je niečo iné (kým sa úver spláca, problém nie je.. a tiež sa môže zmeniť a ručiť nou nehnuteľnosťou v budúcnosti )
    Ale už mám pocit, že či to naozaj ...? sa mi vybavili známe diela: "Keď báčik z Chochoľova umrie" a Statky - zmätky"
    mareko Katy a R ... "ak už bude DK (po rodičoch)" ...áno, máš pravdu, zle som čítala
    buchač smiejiko (Včera 22:24) no ona si chce znížiť splátku a chce zobrať úver z banky platila by o 250€ menej ako platí teraz ....
    =================
    Zníženie splátok ešte automaticky neznamená nejakú výhru a vypadnutie z dlžobného kola von...skôr naopak...

    Zníženie splátok je pre jedinca síce určité plus, nakoľko má viac financií na bežnú spotrebu, no okamžite sa to prejaví na dlžke splácania a tým pádom na zvýšení konečnej sumy, ktorá sa preplatí na úrokoch.

    ...apropó, včera som postrehol v správach niečo o tom, že NBS ide priškripnúť banky a tie idú zvyšovať úroky.
    vicktor Predpokladam ze banka da o poznanie nizsiu urokovu sadzbu nez ma teraz od nebankovky.
      zbaliť

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Takže ešte raz. Chcete utiecť pred tými pár desiatkami či stovkami Eur za DK ? Dedil som a nebolo to tak hrozné, a najmä je to najčistejšie a najspravodlivejšie. Ak už teda silou mocou chcú rodičia pomôcť tak nech na Vás oboch prepíšu majetok 50/50 s právom doživotného bývania a sestra nech si založí tú svoju polovicu. Rodičia ostanú chránení, Ty o svoje neprídeš a súčasne podáte sestre pomocnú ruku. Získaš čas a môžeš šetriť peniaze na odkúpenie 2.polovice v dražbe. Prinajhoršom.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    smiejiko nie nechceme utiecť pred pár stovkami eur za dk .. doživotné právo pre rodičov je samozrejmé ... ale nie je to také jednoduché ako si to predstavujete poniektorí ešte raz polovica bytu sa banke nedá založiť založí sa iba celý ona si môže zobrať úver v hodnote pol.bytu ...ale ak by sa nieco stalo rodicom tak dlh dedim rovnako aj ja čiže polovicu ... lebo byt je založený a to je jedno kto má úver ale rodičia podpíšu záložne právo takže po ich smrti sa dlh rozdeli a ja sa chcem tomu vyhnúť a právne spísať aby bol dlh výlučne len sestrin a aby som ja dostal to čo mi patrí čiže 1/2 ...chápete ????ak by sa byt predal aby to išlo pol na pol .....mi chceme spísať podmienky dedenia ...a ja mam svoj dom svoju hypotéku a svoju rodinu ja šetrím pre nás a nie na vyplatenie sestry lebo ten byt sa tak či tak raz predá ....
    lubko6394 Rieš teraz. Závet nepomôže, neviete čo sa stane. Ešte jedna možnosť. Nechať si darovať celý byt s povinnosťou zaplatiť sestre polovičku. Potom keď bude byt na Teba, založíš byt na hypo a sestre dáš čo jej patrí v peniazoch.
    smiejiko ako nerieš závet presne pre to že neviem čo sa stane tak to treba riešiť ...niekto tu asi vôbec nepochopil o čo ide .... ja potrebujem veci právne spísať a v prípade ak by sa niečo stalo byť chránený a použiť to je jedno či sestra mňa vyplati alebo ja ju ale ja ju môžem vyplatiť iba s predaja bytu ja mám hypoteku ...sestra ide brať hypoteku a založiť rodičovský byt
    lubko6394 Takže otvorene. Ty chceš byť chránený čo sa týka majetku po smrti rodičov a chceš to riešiť závetom a zmluvou. Lenže závet sa môže uplatniť len ak bude čo dediť. Ak založia byt a prídu oň, tak záväzok sestry nebude mať tak či tak ani hodnotu papiera na ktorom bol napísaný. Polopate: Ak sestra nesplatí hypo za byt, príde k exekúcii. Sestra nebude mať prostriedky ( inak by splácala ) a Ty od nej budeš mať dlžný úpis - a ten Ti zaplatí z čoho ?
    Btw. ak máš predstavu, že Ti tu nevieme/nechceme prezradiť postup zodpovedajúci Tvojim nemenným predstavám, tak sa musíš obrátiť na špecializovaného komerčného právnika.
    Oliwa Odhliadnuc od toho, že Ťa zaujíma len právny aspekt a do rodinných záležitostí nás nič nie je, treba si otvorene povedať, že s rovnakým "nápadom" si mohol prísť za rodičmi poza chrbát súrodencov aj Ty a požiadať ich o prostriedky na zaplatenie svojej hypotéky...
    Takže sestra chce úverom z hypo vyplatiť nebankovku/y? Ak počítaš (v časovom horizonte +- 20 rokov/ s predajom bytu - ktorý človek-milión kúpi byt zaťažený hypotékou, vecným bremenom - právom dožitia či nebodaj exekúciou?
      zbaliť

    ako riešiť budúce dedičstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.