Zavrieť

Porady

oneskorene obdržaná faktúra za tovar z EÚ

Dobrý deň,

dovoľujem si Vás požiadať o preloženie do "slovenčiny". Rozumiem tomu tak, že daňová povinnosť je DDP DPH za 9/18 a odpočet v 10/18? Ďakujem za pomoc.

Dobrý deň, dňa 31.10. sme obdržali faktúru z EÚ (platca DPH) za dodanie tovaru. Dátum vystavenia fa aj dodania je 25.9. DP DPH za 9/2018 bolo podané. Výstup DPH riešime DP DPH za 9/2018. Do akého zdaňovacieho obdobia patrí vstup? A ako postupovať pri kontrolnom výkaze? Ďakujem vopred za odpoveď.

Dobrý deň,

odpočítanie dane, ktoré vzniklo napr. za zdaňovacie obdobie október 2018 (a mohlo byť uplatnené za zdaňovacie obdobie október 2018 – platiteľ dane mal k dispozícii aj faktúru), musí byť uplatnené najneskôr za zdaňovacie obdobie december toho istého kalendárneho roka (2018). Ak si platiteľ dane neuplatní odpočet dane ani do konca kalendárneho roka 2018, musí podať dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom mu vzniklo právo na odpočet dane alebo k nasledujúcim zdaňovacím obdobiam kalendárneho roka, v ktorom mu vzniklo právo na odpočet dane.

Údaje z prijatej faktúry uvádza platiteľ dane v kontrolnom výkaze v tom zdaňovacom období, v ktorom si uplatňuje odpočítanie dane.

Legislatíva:
V zmysle § 51 ods. 2 zákona o DPH platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c), alebo d) zákona o DPH najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo (t. j. najskôr v zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť) a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad (faktúru) podľa § 51 ods. 1 zákona o DPH.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.


S pozdravom
Ing. Katarína Kopanicová
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Reina je offline (nepripojený) Reina

  ja som ja o:) Reina
  áno je to tak. Ale v praxi sa to robí, tak, že sa tvárime, že to neprišlo až po podaní DP DPH za 09/2018 - aby sme to nemuseli rozdeľovať, ale že som to tam zabudla dať. Potom urobím iba dodatočné DP DPH a KV DPH. A rozdiel bude nula.
  zanetka68 Ďakujem veľmi pekne. Pokúšala som sa dať výstup do 9/18 DDP a vstup do 10/18, ale program Money S3 ani neumožňuje to urobiť v dvoch mesiacoch. ???
  Reina v omege to ide, ale tiež len cez dva doklady, ale ide :-)

  oneskorene obdržaná faktúra za tovar z EÚ

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.