Zavrieť

Porady

Prepis spoluvlastníctva

Chcel by som sa spýtat, či má niekto skúsenosti s prepisom spoluvlastníctva. Jedná sa totižto o to, že môj strýko a moja mama ako súrodenci prednedávnom odkúpili od mestskej časti byť do osobného vlastníctva ( 1/2 a 1/2). Kúpili ho za zostakovu hodnotu ešte aj so zľavou čo im mestská časť udelila.
Lenže obidvom napísali do zmluve o prevode, že ak do 10-tích rokov prepíšu svoju časť na inú osobu ako manželka, syn/dcéra, vnuk sú povinni danú zľavu uhradiť mestskej časti naspäť.
Strýkovi aktuálne hrozí v blízkej dobe exekúcia, čiže by sme to chceli prepísať na mňa. A zaujíma, či to funguje tak, že normálne spravíme darovacia zmluvu, vklad do katastra a následne strýko uhradí mestskej časti danú zľavu naspäť. Alebo je to potrebné hradiť pred vkladom do katastra.
Ak máte hocijaké skúsenosti s takouto situáciou budem vďačný za hocijaké rady, informácie a pod.

Ďakujem.
Naposledy upravil ivka70 : 23.11.18 at 10:57
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Teoreticky - pokiaľ by to bolo všetko "čisté" - možné to je. Ale!
    Keďže mu hrozí exekúcia, darovacia zmluva môže byť napadnutá a vyhlásená za neplatnú a strýko navyše môže byť obvinený z tr. činu poškodzovania veriteľa....
    https://www.lewik.org/term/1242/posk...trestny-zakon/
    Takže po prípadnom uznaní neplatnosti dar. zmluvy sa vráti stav späť a byt (resp. strýkov podiel 1/2 bytu) môže byť aj zaťažený exekúciou (plomba na LV) a prakticky môže byť 1/2 aj v rámci uspokojenia exekúcie vydražená (ale pochybujem, že by niekto kupoval 1/2 bytu). Pre tvoju mamu to ale znamená, že v takom prípade (dražba), by mohla jeho diel buď vydražiť, alebo splatiť jeho dlžobu ako protihodnotu 1/2 bytu - byt by bol čistý a v LV by bolo 1/1 na meno matky (strýko by už nebol spoluvlastníkom).

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak nie je v katastri poznámka, počkajte s úhradou, či exekútor nebude odporovať prevod podľa § 42a a nasl. obč. zákonníka.

    Prepis spoluvlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.