Zavrieť

Porady

Hypotéka mBank alebo Fio

Dobrý deň, plánujeme riešiť hypotéku na kúpu bytu. Zaujíma ma ako je to pobočkami zahraničných bánk mBank alebo Fio. Sú nejako garantované resp. kontrolované SR, keďže byt bude v záložnom práve banky, v prípade odchodu pobočky zo Slovenska alebo krachu, ako je to potom s hypotékou, keďže v konečnom dôsledku vlastníkom bytu bude banka. Akú banku by ste aktuálne odporúčali na trhu?
Ďakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

bodliak
"keďže v konečnom dôsledku vlastníkom bytu bude banka"

To "v konečnom dôsledku" predpovedá, že si rozhodnutý hypo nesplatiť ? Lebo inak banka má záložné právo a nie je vlastníkom bytu. Ak by z trhu zmizla, niekto preberie jej záväzky aj pohľadávky.
12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
PaloPalko práve naopak, chcem splácať predčasne. zaujíma ma čí je nejako viazaná SR zakonmi, napr. odkúpi je v zahraničí iná banka a prihodí si 100% úroky, je to nejak regulované slovenskými zákonmi, keďže sídlo je mimo?
misoft Zahraničná banka = zahraničná hypotéka = splácanie zahraničnej banke = záložne právo zahraničnej banky = môže aj vlastniť majetok v SR zahraničný subjekt. Tu SR len kontroluje oprávnenosť, ale nereguluje. Zahraničná banka sa v tomto prípade riadi zákonmi krajiny, kde je registrovaná.
vicktor Samozrejme ze je viazana zakonmi SR.
Nerozumiem tvojej obave.
Sporitelna, Tatra, Uni, VUB, CSOB, ... maju tiez majitelov v zahranici.
PaloPalko pokiaľ je napr SLSP je tiež dcérskou Erste, takže tam sa tiež riadi zahraničím? nejaké skúsenosti, odporúčanie? ďakujem
buchač PaloPalko (Dnes 12:07) práve naopak, chcem splácať predčasne.
==================
Čo chceš splácať predčasne ?
Jarka 1 Zrejme mimoriadne splátky na rýchlejšie splatenie úveru.
buchač Jarka...počkajme si na odpoveď od dotyčného...
PaloPalko Áno, ako písala Jarka ... mimoriadne splátky
buchač Každá banka má svoje vlastné pravidlá na mimoriadnu splátku.
Jediná skutočnosť, ktorá ich spája je to, že mimoriadna splátka sa dá realizovať iba raz ročne.
vicktor V CSOB kazdy mesiac, ale iba 1,5% zo zostatku istiny. Raz rocne resp. pri novej fixacii urokovej sadzby aj vsetko.
buchač vicktor (Dnes 09:16) V CSOB kazdy mesiac, ale iba 1,5% zo zostatku istiny. Raz rocne resp. pri novej fixacii urokovej sadzby aj vsetko.
=============================
Mesačné mimoriadne splátky môžu robiť iba tí, ktorí majú nainštalovanú mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking.
PaloPalko Sember ... mBank
  zbaliť

Onko je offline (nepripojený) Onko

Onko
Pobočky zahraničných bánk na Slovensku fungujú v zmysle európskeho práva a dohľad nad nimi má buď priamo ECB, alebo národná banka krajiny, z ktorej banka pochádza.
Je rozdiel medzi slovenskou bankou, ktorá má len zahraničných vlastníkov a zahraničnou bankou, ktorá má na Slovensku len pobočku.
Každopádne bavíme sa stále o európskych bankách a z pohľadu klienta sa nedajú očakávať nejaké rozdielne dôsledky. V prípade zrušenia banky Slovenskej aj zahraničnej by sa hypotéka preniesla do inej banky, ktorej by si ju splácal.
Len tak sa nedá jedna banka odporučiť, lebo banky majú rozdielne podmienky a pre každého klienta môže byť vhodná iná. Odporúčal by som využiť služby nejakého finančného poradcu, ktorý pozisťuje možnosti v mnohých bankách a zistí tú najlepšiu pre teba, ty môžeš potom už len pre istotu obehať tie banky, s ktorými poradca nespolupracuje a zistiť, či náhodou nemajú nejaké ešte lepšie ponuky.
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
buchač Odporúčal by som využiť služby nejakého finančného poradcu, ktorý pozisťuje možnosti v mnohých bankách a zistí tú najlepšiu pre teba, ty môžeš potom už len pre istotu obehať tie banky, s ktorými poradca nespolupracuje a zistiť, či náhodou nemajú nejaké ešte lepšie ponuky.
===================
Toto ale (na slovenské pomery) nemyslíš vážne....či ?

Ale najviac si ma dostal tým obehaním po bankách, lebo finančný poradca s niektorými nespolupracuje.
vicktor "banky majú rozdielne podmienky a pre každého klienta môže byť vhodná iná" - mozes vysvetlit pre ake typy klientov je vhodnejsia ci nevhodnejsia TB, VUB, Sporka, mB, ... ?
Pretoze pri hypoteke ma zaujima iba RPMN a nie farba loga na mure. Povinnost splacat je vsade rovnaka.
Onko vicktor, samozrejme pre klienta je na prvom mieste najnižší úrok, ale zbytočné mu odporúčať banku, ktorá dáva najnižší úrok vo všeobecnosti, keď konkrétne jemu ho nedá. Preto treba hľadať banku podľa konkrétnych požiadaviek (výška úveru, podiel úveru voči hodnote založenej nehnuteľnosti, doba splácania, doba viazanosti, atď.), ktoré ten úrok ovplyvňujú, nehovoriac o tom, že isté konfigurácie niektoré banky vôbec neponúkajú.
vicktor Motas, ako sadzbu ovplyvnuje podiel uveru k hodnote nehnutelnosti? Doba splacania bude rovnaka v kazdej banke - odteraz do veku 60.
Preco by banka prave jedenmu nedala taku sadzbu aku ponuka vsetkym?
Ake "konfiguracie" banky neponukaju?
Priklad: klient pyta 80 tisic na 25 rokov - ktora banka neponuka takuto "konfiguraciu"?
  zbaliť

Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

Zuzanka_ba
.
Naposledy upravil Zuzanka_ba : 22.10.19 at 16:40

Hypotéka mBank alebo Fio

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.