Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti bez zrušenia DPH

Živnostník /dôchodca/prechádza na s.r.o. a chce zrušiť živnosť kvôli vysokým odvodom. S.r.o. už funguje a je aj platcom dph. Ako SZČO má v obchodnom majetku budovu, pozemok a ostatný majetok (kúpa v roku 2009) zo zostatkovou cenou cca 60.000 eur. Pri ukončení živnosti zo zostatkovej ceny majetku mal by odviesť DPH, nakoľko pri nadobudnutí majetku odpočítal DPH. Ale túto budovu aj pozemok chce naďalej prenajímať pre svoju s.r.o. ako fyzická osoba nepodnikateľ. Pri hľadaní riešení som našla, že aj bez živnosti môže ostať platcom DPH, majetok ponechá v obchodnom majetku v tom prípade nie je potrebné odviesť dph zo zostatkovej ceny. Môžem to tak spraviť, ak áno v tomto prípade ako treba ukončiť živnosť a neukončiť registráciu DPH? Ďakujem
jslancik možno by pomohlo, keby si uviedla, kde si našla takú možnosť a čo je tam o tom popísané viac.
adretti doteraz som sa s tým ani ja nestretla, iba tu som to čítala: http://www.porada.sk/t208701-ukoncen...-prenajmu.html
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    zákon o DPH § 3
    (2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov,1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
    hanelie môže ostať platca DPH aj zrušiť živnosť, ale potom sa musí znovu registrovať už len na daň z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti ( z tohto príjmu sa odvody neplatia )
    adretti ďakujem pekne ...áno bude naďalej podnikateľom, len nie na základe živnosti...ďakujem

    Ukončenie živnosti bez zrušenia DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.