Zavrieť

Porady

odvody szco inv.doch

Dobry den
Vzhladom k tomu,ze som lezal v nemocnici po oper.(v jauari) a chybalo mi na prevode do soc p.1.13e tak mi neuznali vyplacanie PNky (ani po zaplateni a odvolani sa)do teraz som nic nedostaval ale zdravotnu som si platit musel(cca130e) som zjvnostnik a teraz mi dali navrh na 70%inv. Ake odvody a z coho mi ich virataju na buduci rok??? ked zacnem pracovat?? (Este cakam na schvalenie z ustredia) V decembri t.r. tomu uz bude rok co som Pn. a bez akeho kolvek prijmu.Manzelka je tiez ztp s 220eurami......

daujem
s poz Milan
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Kolko mas rokov? Mas dostatocny pocet rokov dôchodkového poistenia?
bocmen666 Mam vo februari 53..
bocmen666 budem mat 53
veronikasad Pytala som sa na počet rokov dôchodkového poistenia. Preto, aby ti zacali invalidny dochodok vyplacat, potrebujes 15 rokov doch.poistenia. Samozrejme pocitaj s tym, ze ti nedoplatok na soc.poisteni budú strhávať z ID.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Tvoj dlh musel byť vyšší ako 5 €, inak by si dávku dostal.....


    SZČO

    Podobne ako zamestnanci, aj živnostníci majú v prípade choroby nárok na nemocenskú dávku. Týka sa to však SZČO, ktorí si povinne platia odvody do Sociálnej poisťovne. Začínajúci podnikatelia sú v tomto znevýhodnení. „Živnostník, ktorý len začal podnikať a poistné na nemocenské poistenie neplatí, nárok na nemocenskú dávku nemá,“ vysvetľuje odborníčka po odvodovú problematiku Jana Motyčková. Vyriešiť sa to dá tak, že od začiatku podnikania budú platiť sociálne odvody dobrovoľne. Tak by po splnení stanoveného času nárok na nemocenské v prípade choroby mohli získať.
    Pre SZČO je tiež dôležité, aby odvody mali riadne zaplatené, pretože to môže byť dôvod, že počas choroby dávku zo sociálnej poisťovne nedostanú. „Musí mať zaplatené poistné za všetky mesiace predchádzajúce práceneschopnosti najneskôr v posledný deň mesiaca, keď PN začína. Kontroluje sa obdobie 10 rokov dozadu, akceptuje sa len dlh na nemocenskom poistení nižší ako 5 eur,“ upozorňuje Motyčková.
    Počas práceneschopnosti si živnostníci odvody do Sociálnej poisťovne neplatia, avšak poistné na zdravotné poistenie zaplatiť musia.
    bocmen666 Ked som lezal v nemocnici prisiel mi domov doporuceny list z S.p. ktory nevedel nikto prevzat. Ked som prisiel domov a list osobne prevzal, a manzelka dlh virovnala ,a poslala aj odvolanie ......bolo uz vraj neskoro. Verdikt........uz bez dalsieho odvolanja. A ked som bol neskor v soc.p. povedali mi ze moj dlh bol vissi o1.13e. a pokial budem marodovat nic sa nezmeni.aj ked sme to virovnali. Hlavne ze cely zivot si vsetko platim (ako szco som mal cez 400e odvody) a marrodoval som myslym lenraz,tak teraz ked som to potreboval tak sa na mna stat velmi rychlo vikaslal.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do SP budes platit odvody z prijmu roku 2017 az do 30.6.2019,: od 1.7.2019 ti povinna registracia v SP zanikne.

    Po obrzani rozhodnutia o priznani invalidity chod do zdravotnej poistovne. Preddavky na zdr.poistenie budeš platit v polovicnej vyske, od 1.1.2019 zo skutocneho vymeriavavieho zakladu roku 2017.

    PS: Na porade je v jednej teme rozoberane, ze szco aj ked mu nevznikne narok na nemocenske z dovodu nedoplatku na poistnom v SP,, pocas PN preddavky do ZP platit nemusí. Prever si v zdr.poistovni.
    Naposledy upravil veronikasad : 01.12.18 at 13:27
    bocmen666 no sak aj si stale platim..
    bocmen666 Mne tvrdia ze musim,aj ked som im visvetloval ,ze vlastne nemam ziaden prijem........ odpoved.....,ze to je uz moj problem......A nebolo by asi dveri po uradoch kde som nebol .Jednoducho som uz nezauimavy obcan a nemam narok na nic......Pokial mi neuznaju inv.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.