Zavrieť

Porady

Ako zistím, či počas vyučtovacieho obdobia bola prerušená dodávka plynu?

Kristina 221

Kristina 221 je offline (nepripojený) Kristina 221

Kristina 221
Od októbra 2017 do februára 2018 sme mali ako študenti prenajatý byt. Bolo nás 5, no zmluvu majiteľ vystavil len na jedno meno. Teraz sa ozval, že mu prišiel nedoplatok za obdobie 19.11.2017 až 18. 11.2018 vo výške 547 eur. Podľa faktúry spotreba narástla z cca 2 800 kwh v predošlom období, na viac ako 17 000. Tvrdí, že po našom odchode bol plyn kvôli rekonštrukcii odstavený a teda od nás žiada uhradiť celú sumu, hoci sme v byte z daného obdobia boli len 3 mesiace. Podľa faktúry boli uhradené zálohové platby za určených 11 mesiacov, a doba odberu 365 dní. Mohol teda reálne plyn odpojiť?

Nespisovali sme žiadny protokol, nekontroloval stav meračov ani pri našom príchode ani odchode, čiže nám nemôže dokázať, či sme za danú spotrebu zodpovední. Úhrada nedoplatkov nájomcom však v zmluve je, nie je však rozdelené, aká časť sumy je za samotný nájom a aká za energie.

Majiteľa sme sa pýtali na možnú poruchu, po dvoch dňoch odpísal že na jeho prekvapenie robotníci 26.3. vypli a odpísali stav plynomeru, ktorý sa a vraj zhoduje s tým, ktorý je na faktúre.
Naposledy upravil Kristina 221 : 06.12.18 at 17:02
ivka70 Mohol byt odpojeny, ale ked platil zalohove platby mesacne, zjavne nebol. Ked ste odchadzali (aj prichadzali), nespisovali ste protokol so stavom jednotlivych meracov? Mate v zmluve, ze ste platili zvlast energie a ste zodpovedni za pripadne nedoplatky a ze vam vrati preplatky?
Kristina 221 Nespisovali sme žiadny protokol, nekontroloval stav meračov ani pri našom príchode ani odchode, čiže nám nemôže dokázať, či sme za danú spotrebu zodpovední. Úhrada nedoplatkov nájomcom však v zmluve je, nie je však rozdelené, aká časť sumy je za samotný nájom a aká za energie
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  buchač

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty. ...viac buchač
  Nespisovali sme žiadny protokol, nekontroloval stav meračov ani pri našom príchode ani odchode, čiže nám nemôže dokázať, či sme za danú spotrebu zodpovední.
  ========================
  Toto ale platí aj opačne.

  Faktúra je iba faktúra...je to len časť dokumentácie.
  Vyžiadaj si vyúčtovanie podľa jednotlivých mesiacov.
  ...a kľudne rok pred a mesiace potom.
  Kristina 221 Keď sme od majiteľa chceli vyúčtovania za konkrétne mesiace, jeho odpoveď bola že plyn sa predsa neodpisuje každý mesiac, čiže nám ich nevie dať, ale že potom v byte nikto nebol a teda to je spotreba len za 3 meaiace
  bodliak

  bodliak je offline (nepripojený) bodliak

  bodliak
  Nevieme lokalitu, takže len odhadom sa jedná o nárast spotreby z cca 260 na 1650 m3 plynu.

  Aké spotrebiče išli na plyn ?

  Predpokladajme, že ste tam mali teplú vodu na plyn a keď si napustíte plnú vaňu ... ale to by ste museli minúť cca 300 - 350 m3 teplej vody.
  Aká bola spotreba vody ?

  Nebol odpočet stavu meračov pred a po nájme, je to obojstranná smola. Vy nemáte dôkaz-podklad k vyúčtovaniu, ale nemá ho ani on.

  Ak bola nejaká rekonštrukcia, mohlo počas rekonštrukcie prísť k úniku, ktorý sa vám teraz snaží našiť na triko.

  Nekúrilo sa tam plynom ?

  Asi by som si najskôr bez ďalšieho vysvetľovania vypýtal písomne, aká bola spotreba elektriny, vody a plynu - lebo možno bol niekde aj preplatok a tým sa nepochválil.
  A potom by som sa možno mohol chytiť nejakej disproporcie, napríklad ak sa plynom zohrieva len TÚV, tak to množstvo plynu a množstvo vody musí korelovať.

  Boli ste tam piati 5 mesiacov. Tak prinajhoršom je to zvýšenie nájmu o 20 eur na mesiac ... Nabudúce už budete vedieť, že treba protokol o stave meračov na začiatku, aj na konci nájmu.
  Naposledy upravil bodliak : 05.12.18 at 15:08
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Kristina 221 Plynom sa kúrilo, a plynový bol sporák, ktorý sme práve často nevyužívali. Bojler bol elektrický. Od predošlého roka tam žiadny spotrebič nepribudol, nič sa nezmenilo, v byte bol aj rovnaký počet osôb. Elektrina a voda vraj pridu začiatkom roka, on tvrdí, že by tam nemal byť problém (neviem, podľa čoho to usudzuje, ak nekontroloval merače a vyúčtovanie mu neprišlo)
  bodliak Tak to ste tam boli komplet zimu. Na kúrenie to nie je veľa, to vidím ako adekvátne.
  Akurát mal malé preddavky, predchádzajúcu zimu asi iba temperoval na nezamŕzajúcu teplotu.
  Kristina 221 Predchádzajúcu zimu sa tam takisto bývalo, čiže aj normálne kúrilo.
    zbaliť
  jslancik

  jslancik je offline (nepripojený) jslancik

  bez servítky jslancik
  ale on ti nehovorí, že bola prerušená dodávka plynu. on povedal, že bol zavretý ventil v stupačkách. a to nemáš kde zistiť.
  nabudúce treba podpisovať preberací protokol so stavmi meračov.
  robikjan

  robikjan je offline (nepripojený) robikjan

  robikjan
  Normálna spotreba tepla (zateplený BD + plastové okná) je okolo 70kWh/m2/rok
  (ak nie je trvale otvorená vetračka! )
  Normálna spotreba tepla ( nie + nie ) môže byť do 120kWh/m2/rok

  Ak by ste z plynu robili aj teplú vodu = do 15 m3/osobu/rok po cca 12 €/m3.
  dmc

  dmc je offline (nepripojený) dmc

  dmc
  Pokial nieje v zmluve stanovene ake sumy idu na jednotlive energie rep. aka suma je na samotny najom a na prevadzku a neodpisovali sa merace - nemusis nic platit -najomca ti nema ako vyuctovat nedoplatok.
  ivka70

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Minimalne by som od neho ziadala, aby odpocital standarne mesacne platby za hodiny za 7 mesiacov. Tie nemate dovod platit.
  Ci mu zaplatite zvysok ako spotrebu, je na vas, tym, ze nemate dohodnute specialne kolko ide na energie a ze nema podpisane vase pociatocne a koncove stavy, je skor v nevyhode a tazko by cosi dokazoval.
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  hanelie obidve strany pochybili, ale reálne ( ak ukázal vyučtovanie ) sa plyn "spotreboval" takže určite je nárok opodstatnený pomerom za mesiace, ktoré ste tam bývali
  ivka70 lenze oni mohli povazovat napr. 50% z toho, co platiili, za zalohy na plyn a ak on platil len 10 eur mesacne, je jasne, ze vyuctovanie je potom uplne mimo .... cize podla nich to moze byt cele zaplatene, len on si musi znizit zisk, ktory si navysuje na ukor nizkych zalohovych platieb na energie .... aj tak sa da na to pozriet
  bodliak Mne sa hlavne nezdá ten nepomer, ak mal zálohové platby podľa predchádzajúcej sezóny a spotrebu do 300 m3, zrazu mať viac ako 5-násobok ?

  Viem si predstaviť aj 5 mladých ľudí... a čo vedia napáchať. Napríklad aj celú zimu vetrať, lebo sa nahúlilo...
  hanelie a koľko ste vlastne platili za prenájom, aby sme sa na to objektívne pozreli
  Kristina 221 Platili sme 410 eur mesačne (2 a pol izbový byt v pôvodnom stave), čo je vzhľadom na lokalitu primerané aj na lepšie vybavený byt. V tej polovičnej izbe ani nebol normálny radiátor, kúrilo sa v nej elektrickým. V byte takisto byvali mladí ľudia rok pred tým, počas celého školského roku a nedoplatky neboli. Mesačne podľa faktúry ktorú nám ukázal platil 20 eur. Okná pootvárané neboli.
  hanelie to je celkom primeraná cena za prenájom - ale tie zálohové platby boli skutočne veľmi nízke min aspoň 40 € mal platiť - aj tá spotreba je v norme ak sa aj kúrilo plynom, tak potom je morálne právo na Vašej strane - argumentujte nízkymi zálohovými platbami - ak nemáte v zmluve žiadnu klauzulu o zaplatení nedoplatkov na energiach tak nie je o čom sa baviť ( ste vo výhode )
  ivka70 tiez si myslim, ze 20 eur zalohy na plyn v byte, kde sa plynom aj kuri aj zohrieva tepla voda aj vari je malo. tolko sme mali zalohy a to sme plyn pouzivali len na varenie .... potom je jasne, ze vznikol taky velky nedoplatok
  bodliak Lenže SPP len tak prenič-zanič nezníži zálohové platby, alebo áno ? Ak kúril aj minulú zimu, rozpočítajú zálohy na 12 mesiacov.
    zbaliť
  lubko6394

  lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

  Strojár lubko6394
  Mne sa zdá že problém môže byť v zime. Keď vypočítavam mesačné náklady tak mi to vyjde z ročného vyúčtovania deleno 12. Lenže ak u mňa nájomca strávi zimu tak môj výpočet stál na vode. Rovnako ale v opačnom garde by to vyšlo ak by sa prenajal byt od mája do septembra.
  robikjan Vo vyhláške o rozpočítaní tepla sú aj % nákladov na UK podľa jednotlivých mesiacopv.
  (v kalendárnom roku je jarná časť zimy 60 % / jesenná 40 % )

  Ako zistím, či počas vyučtovacieho obdobia bola prerušená dodávka plynu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.